Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
87712_babatko.jpg
2. mája 2018 PR správyZdravieTehotenstvo a deti od PRservis.skSITA Diskusia()

Veľké porovnanie plienok. Ktoré sa najviac oplatia?

BRATISLAVA 2. mája 2018 – Vybrať si z množstva plienok, ktoré ponúka súčasný trh je niekedy naozaj ťažký oriešok. Na jednej strane je oslobodzujúce mať si z čoho vyberať. Na strane druhej,  príliš veľa možností môže rozhodovanie veľmi skomplikovať.

Pri správnom výbere plienok je odporúčané riadiť sa:

Ochranou proti pretečeniu, savosťou
Materiálom a zložením (nespôsobujúci alergie či podráždenie)
Spôsobom zapínania a silou pásky (aby plienka na zadočku držala, neodlepovala sa, dala sa použiť opakovane)
Vhodnou veľkosťou

Navyše čoraz viac rodičov zvažuje aj ekologické hľadisko.

Preto sme si pre vás pripravili veľké porovnanie plienok, predovšetkým z toho ekonomického hľadiska. Možno vám to celý proces rozhodovania aspoň trochu uľahčí.

Jednorazové alebo látkové plienky?

Ako väčšina rodičovských dilem, i túto rozhodne napokon vaše dieťa a to, čo vám najviac vyhovuje.

Jednorazové plienky

Používanie jednorazových plienok je jednoznačne pohodlnejšie a populárnejšie. Výhodou je, že ich nie je nutné prať a ani žehliť. Jednoducho ich vyhodíte do koša.

Nevýhodou je ich neekologickosť (hoci šetrite vodu a energie). Jedno dieťa dokáže počas obdobia plienkovania vyprodukovať až okolo 1 tony odpadu. To je pre prírodu obrovská záťaž. Nič na tom nezmeníte, aj keď siahnete po ekologických, recyklovateľných plienkach. Skráti sa len doba rozkladu a nie spotrebované množstvo.

Zaťažujúce je tiež ich neustále dokupovanie. Aj tie najlacnejšie plienky dokážu vytiahnuť z rodinného rozpočtu pomerne veľa peňazí.

Okrem toho, majú deti zvyčajne alergické reakcie na niektoré látky prítomné v jednorazových plienkach. Často sú totiž bielené chlórom alebo obsahujú rôzne prídavné látky či parfumy.

Poďme sa teraz pozrieť na konkrétny príklad – na rodinu s jedným ročným dieťaťom. V priemere sa na ročné dieťa minie cca 4-5 plienok denne, t.j. 150 plienok mesačne.

Za balenie plienok zaplatíte:

Druh plienok
Pampers Premium Care 3 midi
Baby Love 2
Tesco Loves Baby Ultra Dry 3

cena za 150 kusov
28,59 eur
25,5 eur
22,24 eur

cena za jeden kus
0,19 eur
0,17 eur
0,15 eur

Predávané balenie  (priemerná cena)

204 kusov

38,89 eur

42 kusov

6,99 eur

64 kusov

9,49 eur

 

Poznámka: Ceny v našej tabuľke sú orientačné a môžu sa meniť. V čase písania tohto článku sme našli balenie plienok Pampers Premium Care 3 midi za najlepšiu cenu na Kidmarket.sk (zdroj: Heuréka).

Bežná rodina s jedným dieťaťom zaplatí od 18 eur až do cca 29 eur mesačne za plienky. Za celý rok je to pri najlacnejších plienkach už 216 eur a drahších plienkach až 348 eur ročne. Ale netreba zabúdať, že cena plienok nie je to najdôležitejšie, podľa čoho sa rozhodovať. Treba zvážiť okrem iného aj kvalitu, množstvo prídavných látok či reakcie dieťaťa.

Spotreba plienok

Spotreba plienok sa líši v závislosti od toho, ako dieťa rastie. Samozrejme menšie deti vykonávajú potrebu častejšie, čo ovplyvňuje aj množstvo vymenených plienok denne. Na druhej strane, každé dieťa je iné. Niektoré deti môžu byť oveľa citlivejšie reagovať na nepohodu spôsobenú plnou plienkou a je ich nutné častejšie prebaľovať.

Použité množstvo taktiež závisí od počtu plienkovaných detí v domácnosti. Napríklad ak máte doma dve deti, tak si mesačné náklady na plienky vynásobte dvoma a ďalej to už viete. 🙂

Látkové plienky

V minulosti využívané najčastejšie, v súčasnosti evidujeme ich čiastočný návrat. Nevýhodou je ich časté pranie, žehlenie a skladanie. Čo prináša so sebou náklady na čas, elektrickú energiu (práčka, sušička) a vodu. Ich kúpa si zo začiatku vyžaduje oveľa väčšiu investíciu, než je tomu u jednorazových plienok.

Pričom záleží aj na materiáli, z akého sú vyrobené. Môžete si vybrať medzi bavlnou, bio bavlnou, bambusovým vláknom.

Pozrite si porovnanie cien látkových plienok  v závislosti od materiálu. Zobrazená cena sa vzťahuje na klasické biele látkové plienky bez potlače. Za tie si samozrejme priplatíte viac.

Látkové plienky
Bavlna
Biobavlna
Bambus

Priemerná cena za   5 kusov v balení

 

7,8 eur

 

12,9 eur

 

18,48 eur

Priemerná cena za 1 kus
 1,56 eur
2,58 eur
3,69 eur

Priemerná cena za 150 kusov
234 eur
387 eur
554 eur

 

Na začiatok teda zaplatíte od 234 až 554 eur. T.j.  približne toľko, ako za jednorazové plienky na celý rok. Teda, ak máte naozaj veľkú spotrebu. Možno by vám vystačilo ešte menšie množstvo 50-100 plienok. Tak ešte viac ušetríte.

Hoci látkové plienky:

vydržia oveľa dlhšie
je ich možné použiť aj pre ďalšie dieťa
nešetria váš čas, energiu a náklady na elektrickú energiu (vypratie, sušenie).

Pracie prostriedky

Existuje ich rovnako veľké množstvo. Môžete si vybrať spomedzi tých eko, bio alternatív, značkových či tzv. kvalitnejších z Rakúska či Nemecka. Od toho sa vyvíjajú potom celkové náklady na pranie.
Napríklad ekologický prací prach z mydlových orechov Yellov&Blue (850g, v priemere na 17 pracích cyklov), stojí 8,80 Eur. Ak periete každý druhý deň, t.j. 3-krát za týždeň, balenie vám vydrží cca 1,5 týždňa.
Bežne používaný Persil Sensitive Gél v objeme 5,11l v hodnote 14,99 vám vydrží na cca 70 praní. Ak periete v priemere 12-krát za mesiac, balenie vám môže vydržať od 5 až 6 mesiacov.

Poznámka: Za zmienku stojí aj kompromis – striedavé používanie jednorazových (napríklad na cestovanie) a látkových plienok (na doma).

Látkové plienky ALL in ONE

Existujú dokonca plienky typu „AIO“ (z angličtiny ALL in ONE = všetko v jednom). Reč je o jednoveľkostnej plienke so zapínaním na patenty. Je možné ju zopnúť až do 3 veľkostí.

Vhodná je od narodenia (4,5 kg) až po tréning na nočník (16 kg). Takéto plienky sa skladajú z viacerých vrstiev. Do jej jadra sa vkladá klasická látková plienka, ktorú nie je nutné žehliť. Ušetríte tak aspoň nejaký čas a energiu.

Záver

Používanie jednorazových plienok má svoje výhody aj nevýhody. Rovnako to je aj pri látkových plienkach. V konečnom dôsledku na vás, ktorou cestou sa vydáte. Pri rozhodovaní vám pomôžu aj reakcie vášho dieťaťa.

K téme

Odborníčka Grant Thornton upozorňuje: Ak firmy nakupujú ubytovanie a/alebo dopravu, treba postupovať podľa úpravy DPH pre cestovné kancelárie. Inak riskujú pokutu Nedovolená hra: milióny Európanov sledujú športové podujatia nelegálne a kupujú falošné športové vybavenie, čo výrobcov stojí 850 miliónov eur

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Tehotenstvo a deti

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.