Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
27. júla 2012 PR správyOstatné od PRservis.skSITA Diskusia()

V rómskych osadách chýba najmä hygiena a zdravotná prevencia

BRATISLAVA 27. júla – Zástupcovia spoločnosti GlaxoSmithKline (GSK) a Asociácie pre kultúru, vzdelávanie a komunikáciu (ACEC) navštívili rómske osady, v ktorých podporujú zdravie a prevenciu v rámci projektu „Spoločne za lepšie zdravie“. Jednu z hlavných úloh pritom zohrávajú mediátori zdravia – terénni zdravotní asistenti, ktorí pôsobia priamo v segregovaných rómskych osadách.

Farmaceutická spoločnosť GlaxoSmithKline sa rozhodla podporiť projekt „Spoločne za lepšie zdravie“ zameraný na podporu zdravia a jeho prevencie v rómskych osadách. Na Slovensku ho realizuje v spolupráci s Asociáciou pre kultúru, vzdelávanie a komunikáciu (ACEC) a mimovládnymi organizáciami v ďalších troch krajinách, ktoré dlhodobo pôsobia v oblasti podpory zdravia priamo v segregovaných rómskych komunitách prostredníctvom tzv. mediátorov zdravia – terénnych zdravotných asistentov. Projekt bude prebiehať minimálne počas troch rokov v 30 rómskych osadách v regiónoch Prešov, Poprad a Spišská Nová Ves. Na Slovensku začal v apríli tohto roku a osobná návšteva zástupcov GSK a ACEC spolu so zdravotnými asistentmi v niekoľkých rómskych osadách mala za cieľ podporiť ich prácu v náročnom teréne.

Návšteva osád priniesla pre tých, ktorí boli v tomto prostredí prvýkrát, nezabudnuteľné zážitky a emócie a potvrdila, že „raz vidieť je lepšie ako stokrát počuť“. Generálny riaditeľ spoločnosti GSK Slovensko Charles Hackett hovorí: „Navštívil som osady, v ktorých som na vlastnej koži pocítil nedostatok nádeje – nádeje v prácu, v zlepšenie situácie, nedostatok nádeje v lepší život. Na druhej strane som videl ohromné pokroky v niektorých osadách, ktoré sú skvelým príkladom práce ľudí na sebe samých, motivácie a spoločenského ducha, kde ľudia z komunity spoločne pracujú na budovaní lepšieho života dnes i do budúcnosti. Vedenie jednotlivcov v rámci komunít a podpora miestnych orgánov sa zdali byť kľúčové k tomu, aby nastala pozitívna zmena. Bol som hrdý, keď som videl vedenie a podporu zo strany zdravotných mediátorov, ktorí v rómskych komunitách pracujú s pomocou organizácie ACEC a teraz aj s podporou GSK. Zdravie je nevyhnutnou súčasťou zlepšenia vyhliadok pre tieto osady a ľudí, ktorí v nich žijú.“

Každá osada je niečím iná, no spoločné majú jedno – vo všetkých je nedostatočná úroveň starostlivosti o zdravie a hygienu a sú prostredím, v ktorom sa môžu ľahko šíriť infekčné ochorenia. V niektorých ľudia bojujú so základnými potrebami, ako je prístup k pitnej vode, ktorú musia nosiť zo vzdialenej studne, ba v niektorých osadách ju dokonca nemajú vôbec a pijú vodu z potoka, v ktorom sa zároveň umývajú či perú bielizeň. V osade obce Svinia ľudia žijú v podmienkach, aké vídať v správach zo zaostalých oblastí Afriky či Indie, „dlážku“ príbytkov tvorí len udupaná hlina, všade lieta hmyz a horúčavy zvyšujú zápach. „Ľudia tu žijú v špine, nemajú základnú zdravotnú starostlivosť, deti trpia na črevné ochorenia, každý rok sa objavujú prípady žltačky, ktorá postihne celé rodiny. Nemajú sa kde umyť, sú vďační za to, že v súčasnosti majú aspoň dve studne s pitnou vodou, ktoré využíva viac ako 1200 obyvateľov – druhú postavili kvôli častým nepokojom, ktoré vznikali pri dlhom čakaní pri pôvodne jedinom zdroji vody,“ približuje Mária Nazarejová, asistentka terénnej sociálnej práce a koordinátorka mediátorov zdravia v lokalite Prešov.

V osade obce Letanovce žijú Rómovia tiež prostý život v chudobných podmienkach a väčšinou ošarpaných chatrčiach, no aj v takýchto podmienkach si niektorí dokážu vytvoriť prekvapivo útulné a čisté bývanie. Osada Hranovnica je celkom iná – je vzorovým príkladom toho, že rómska problematika sa dá riešiť a Rómom nechýba pracovitosť a snaha aktívne sa pričiniť o to, aby žili lepšie. Tvoria ju najmä pekné murované domy, upravená ulica, mnohí z tunajších obyvateľov majú zamestnanie a patria k zručným remeselníkom, ktorí si už aj v okolitých obciach vybudovali dobré meno.

Na Slovensku žije približne 130 tisíc ľudí v podmienkach, ktoré výrazne negatívne ovplyvňujú ich zdravotný stav. Nízka úroveň hygieny spôsobená absenciou infraštruktúry, kanalizácie a prístupu k pitnej vode má priamy vplyv na šírenie infekčných ochorení. Nízka vzdelanostná úroveň prehlbuje bariéry pri získavaní informácií o negatívnych dopadoch rôznych faktorov na zdravie a obyvatelia týchto lokalít majú preukázateľne horší prístup k zdravotnej starostlivosti. Projekt s názvom „Spoločne za lepšie zdravie“ sa realizuje priamo v rómskych osadách, podporuje prácu mediátorov zdravia a tiež zvyšuje povedomie o prevencii a možnostiach zdravotnej starostlivosti v rómskej komunite. Jedným z dôležitých cieľov je snaha podporiť presadenie pozície mediátora zdravia/zdravotného asistenta v teréne do katalógu pracovných činností, čo je prvým krokom pre systematizáciu programu podpory zdravia pre cieľové skupiny. V lokalitách, v ktorých mediátori zdravia pôsobia, sa zreteľne znižuje riziko infekč
ných ochorení, zlepšuje sa preventívna zdravotná starostlivosť a výrazne sa zvyšuje návštevnosť poradní pre matky s deťmi, čo potvrdzuje ich mimoriadny význam pre zdravie ohrozených komunít i celej spoločnosti.

Spoločnosť GlaxoSmithKline je jedna z najväčších farmaceutických spoločností na svete orientovaných na výskum a vývoj. Naším poslaním je napĺňať potreby ľudstva v oblasti zdravotníctva a umožniť tak ľuďom prežívať svoj život aktívnejšie, cítiť sa lepšie a žiť dlhšie.

ACEC – Asociácia pre kultúru, vzdelávanie a komunikáciu je mimovládna organizácia, poslaním ktorej je budovať porozumenie, podporovať medzinárodnú kultúrnu výmenu, prehlbovať vzdelávanie a vytvárať priestor pre ďalšie pokračovanie vzájomnej komunikácie. V oblasti vzdelávania realizuje programy, tréningy a aktivity zamerané na rómsku komunitu na Slovensku.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

bx

K téme

Tesco už po štvrtýkrát patrí medzi Najzamestnávateľov roka! Ocenenie Via Bona Slovakia je dôkazom, že čoraz viac firiem sa zapája do riešenia celospoločenských problémov

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ostatné

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.