Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
24. marca 2014 PR správyPodnikové info od PRservis.skSITA Diskusia()

V roku 2016 budú postavené nové závody I.D.C. Holding, a.s.

BRATISLAVA 24. marca – Dnes minister hospodárstva SR Tomáš Malatinský prijal predsedu Dozornej rady I.D.C. Holding, a.s., profesora Štefana Kassaya. Predmetom rokovania boli otázky súvisiace s ekonomickou diplomaciou podporujúcou rozvoj podnikania, konkretizácia plánovaných úloh a priebeh výstavby Integrovaných odštepných závodov I.D.C. Holding, a.s.

V nadväznosti na predchádzajúce stretnutie v júni minulého roka profesor Štefan Kassay informoval ministra hospodárstva SR Tomáša Malatinského o súčasnej situácii v podniku. Ministra najviac zaujímali faktory, ktoré stoja za výrazným úspechom slovenskej korporácie.

Strategické rozhodnutie
Ako už bolo medializované, celkové náklady na realizáciu projektu Integrovaných odštepných závodov I.D.C. Holding, a.s., predstavujú 55- 60 miliónov eur. Väčšia polovica odhadovaných nákladov (cca 64%) bude investovaná do nových technológií, zvyšných 20 miliónov bude pokrývať stavebné náklady. I.D.C. Holding, a.s., po zrealizovaní celého projektu očakáva, zvýšenie výrobných kapacít o 30%. „Zároveň rozširujeme aj kapacity skladov hotových výrobkov a skladov surovín,“ potvrdil na stretnutí predseda Dozornej rady I.D.C. Holding, a.s., Štefan Kassay.

Nevyhnutnosť prehodnocovania projektovaných parametrov vo vzťahu k meniacemu sa spoločenskému okoliu
Intelektuálny vklad do projektov sa opiera o poznanie svetových trendov a nevyhnutne musí rátať s modifikáciou projektovaných parametrov už v priebehu realizácie projektu. Podnik nežije vo vzduchoprázdne, vplývajú na neho a na jeho možnosti okolité zmeny, a to aj vo svetovom rámci. Ohniská nepokojov vo svete, nečakané politické zvraty, dokonca premeny štátnych útvarov, nielenže majú dopady na podnikateľské prostredie, ale vyžadujú si zásadné premeny aj vo vnútri podnikov, nadväzovanie nových obchodno-ekonomických vzťahov a tým aj prehodnocovanie existujúcich a pripravovaných kapacít podniku.

Etapy realizácie projektu Integrovaných odštepných závodov v Seredi
V prvej etape projektu sa realizuje prípravná fáza, čo pri stretnutí s ministrom Štefan Kassay konkretizoval: „V súčasnosti prebiehajú intenzívne rokovania s dodávateľmi výrobných technológií. Modifikujú sa projekty technologických liniek tak, aby boli pri ich realizácii využité najnovšie súčasné poznatky. Ide o to, aby sme v danom čase dosiahli najvyššiu možnú mieru automatizácie výrobných procesov, ale zároveň, aby sme dosiahli najvyššiu efektivitu riadenia. A predovšetkým vedenia ľudí a ich iniciatívy v každom štádiu realizácie projektu a jeho plného uvedenia do prevádzky.“ V rámci prvej etapy výstavby sa samozrejme riešia aj otázky príjazdových komunikácií, parkovísk, úpravy jestvujúcich skladových priestorov, prekládky inžinierskych sietí a pod. Koncom roka 2016 bude začatá realizačná etapa postupného presunu – integrácie výroby cukroviniek z areálu závodu v Trnave do areálu Integrovaných odštepných závodov v Seredi, čím sa zavŕši táto historicky jedna z najvýznamnejších etáp rozvoja nadnárodnej korporácie, I.D.C. Holding, a.s.

Zvýšenie zamestnanosti
V rámci diskusie Štefan Kassay upozornil aj na to, že „zvyšovanie zamestnanosti je možné iba výrazným zväčšovaním objemu predaja v globálnom rámci, pretože najmodernejšie produkčné technológie rádovo zvyšujú produktivitu, tzn., že za rovnaký čas vyrobia podstatne viac výrobkov s podstatne menším počtom pracovníkov. Ak podnik chce čo len udržať zamestnanosť, musí vytvárať nové trhy alebo v konkurenčnom zápase ukrojiť z trhu niekomu inému.“ Plodnosť diskusie sa prejavila aj v otvorenej kritike protikladných kritérií na schvaľovanie štátnych dotácií, kde sa vyžaduje súčasne nielen modernizácia v zmysle konkurenčnej schopnosti podnikov, ale aj vytváranie nových pracovných príležitostí. Tento problém vedec a podnikateľ Kassay rozoberá aj vo svojej knihe Podnik a podnikanie , ako existenčnú kauzu podnikov. Napokon obaja diskutujúci došli k zhode konštatovaním predsedu Dozornej rady I.D.C. Holding, a.s., profesora Štefana Kassaya, vychádzajúceho z rozhodnutia vrcholového vedenia podniku: „Korporácia prispeje k znižovaniu nezamestnanosti v regióne. Musí sa však rátať s tým, že je nevyhnutné pri rastúcej hyperkonkurencii vynaložiť enormne vysoké finančné prostriedky na zvyšovanie predaja a na nové strategické rozhodnutia orientované na vytváranie nových trhov. A to nielen v krajinách V4, ale aj v širšom zábere a ďalších krajinách Európy, čo bez štátnej dotácie je mimoriadne náročný problém.“ Kassay ďalej upozornil: „Pôjde o vysokokvalifikované pracovné pozície, ktoré si moderné technológie vyžadujú a teda aj o vyššie mzdové nároky“.

Učenie a rast
Vedec a podnikateľ Štefan Kassay je známy tým, že svoje získané skúsenosti s aplikáciou najmodernejších vedeckých poznatkov do výrobnej praxe slovenského holdingu odovzdáva cez pentalógiu Podnik a podnikanie nasledujúcej generácii manažérov, študentov a vedcov. Na stretnutí autor pentalógie odovzdal ministrovi Tomášovi Malatinskému posledný, piaty zväzok pentalógie Podnik a podnikanie s názvom Učenie a rast, v anglickom jazyku. Minister Malatinský vyzdvihol hodnotu tohto mimoriadneho diela nielen pre Slovensko, ale aj pre jeho medzinárodný rozmer. Ocenil, že dielo je predmetom ekonomickej diplomacie a napomáha šíreniu mena Slovenska vo svete prezentáciou najlepších produktov slovenskej kultúry a odbornej spisby a tiež takých slovenských produktov, akými sú napríklad Horalky, Mila, Lina a desiatky ďalších z produkcie I.D.C. Holding, a.s. Napokon minister nezabudol ani na to, že odborná spisba v zhode s procesmi aplikácií najnovších znalostí v riadení podniku je jedinečným príkladom dosahovania excelentných výsledkov integráciou vedy a praxe. Práve na takú tému profesor Štefan Kassay pripravuje slávnostnú prezentáciu pentalógie, na ktorú ministra Tomáša Malatinského autor pozval.

Na záver mimoriadne plodnej diskusie minister Tomáš Malatinský zaželal predsedovi Dozornej rady I.D.C. Holding, a.s., profesorovi Štefanovi Kassayovi, aby si udržala táto nadnárodná korporácia svoje vynikajúce pozície na medzinárodných trhoch i naďalej a aby si zachovala konkurencieschopnosť v krajinách, kde pôsobí.

O Štefanovi Kassayovi
Dr.h.c. prof. PhDr. Ing. Štefan Kassay, DrSc., člen Európskej akadémie vied a umení v Salzburgu, autor odborných publikácií uznávaný a často citovaný v zahraničí, je jeden z najúspešnejších ľudí v rámci Slovenska a Česka. Vybudoval medzinárodne uznávanú nadnárodnú korporáciu I.D.C. Holding, a.s., v ktorej pôsobí ako predseda dozornej rady. Jeho pracovná kariéra je spojená s podnikateľskou aktivitou v symbióze s riadiacou, vedecko-výskumnou a publikačnou činnosťou. Je autorom vyše 50 monografií, 16 vedeckých prác, 120 odborných prác, 14 vedeckých, výskumných a tematických úloh, 5 patentov a vynálezov. Vystúpil na desiatkach konferenciách a prezentáciách na Slovensku a v zahraničí. Je členom viacerých významných organizácií, okrem iného je aj členom prestížnej Európskej akadémie vied a umení v Salzburgu. V ostatných dvoch rokoch sa okrem autorskej činnosti v spolupráci s MZVaEZ venuje ekonomickej diplomacii. Je nositeľom viacerých domácich i zahraničných vyznamenaní.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

ax

K téme

Zastavme sklerózu multiplex skôr ako ona zastaví nás Zriedkavým metabolickým ochorením fenylketonúriou trpí na Slovensku približne 400 ľudí. Ochorenie sa od roku 1975 zisťuje skríningom už v pôrodnici

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Podnikové info

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.