Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
8. novembra 2015 PR správyFinancie od PRservis.skSITA Diskusia()

Úvery a nehnuteľnosti v roku 2016

Pre úverový a realitný trh úspešný rok 2015 sa pomaly blíži ku koncu. Aká situácia bude v roku 2016?
„Pri bilancii roka 2015 so spokojnosťou konštatujeme, že náš medziročný nárast objemu sprostredkovaných hypotekárnych úverov a iných úverov je 30%. Zvýšil sa najmä počet úverov na bývanie“, hovorí Robert Posolda, generálny riaditeľ spoločnosti Smart Brokers.
„Takzvané refinančné hypotéky v druhej polovici tohto roka spomaľujú. Banky pritvrdili a svojich existujúcich klientov s prenesením hypoték do iných bánk púšťajú oveľa menej, ako v predošlé roky“ konštatuje Robert Posolda.
Očakávame, že rok 2016 sa bude niesť v rovnakom duchu. Aj analytici sa vyjadrujú k ďalšiemu vývoju úrokových sadzieb pozitívne. Podľa nich by sa aktuálne dobré podmienky mohli udržať aj počas roka 2016. Nehnuteľnosti sa predávajú rýchlejšie ako predošlé roky. Získanie hypotekárneho financovania sa síce opatreniami NBS sprísňuje, ale klientov motivujú najmä rekordne nízke úrokové sadzby.
Realitný trh sa za posledné dva roky tiež poriadne rozhýbal. Po dlhšej dobe sa znovu vo veľkom rozbehol predaj bytov na čo samozrejme v zápätí zareagovali aj developeri. Znovu sa nehnuteľnosti predávajú z „papiera“. „V roku 2016 aj v tomto smere predpokladám rovnaký trend“, hovorí Robert Posolda. Klienti sa znovu vo zvýšenej miere dopytujú aj na individuálne výstavby.
Nízke úrokové sadzby rozhodne roztočili hypotekárny a realitný trh. „Klienti pri týchto podmienkach začínajú vnímať úverové financovanie aj ako investičnú príležitosť a nie dlhodobý dlh“, konštatuje Robert Posolda.
Zvýšený dopyt po nehnuteľnostiach a úveroch s narastajúcimi číslami developerských projektov dotvárajú spolu s opatreniami a sprísnením pravidiel NBS vzájomnú synchronizáciu. Tú očakávame aj v roku 2016.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

sq

K téme

AAA AUTO bude počas lockdownu opäť predávať autá online s doručením domov VÚB zníži sadzbu až do 0,3%. Pre firmy, ktoré investujú do obnoviteľných riešení

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Financie

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.