Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
13. mája 2014 PR správyFinancie od PRservis.skSITA Diskusia()

Úverové registre – malé omeškania s veľkými dôsledkami

BRATISLAVA 13. mája – Na základe informácií z úverových registrov je možné predchádzať poskytovaniu úverových produktov osobám, ktoré svoje záväzky neplnili riadne, včas, alebo ich úplne ignorovali. Ide o databázu všetkých osôb, ktoré v minulosti využili akékoľvek úverové produkty bánk, resp. nebankových inštitúcií (napr. hypotéku, spotrebný úver, kreditnú kartu, povolené prečerpanie na účte a pod.)

Zároveň sa však registrujú aj údaje o ručiteloch a spoludlžníkoch, čo si však mnoho ľudí neuvedomuje. Podpisom žiadosti o takýto úverový produkt dáva klient finančnej inštitúcii okrem iného aj súhlas na overenie platobnej disciplíny práve v úverových registroch. Takto sa všetky informácie o žiadateľovi posúvajú k potencionálnemu veriteľovi.

Na základe získaných informácií finančná inštitúcia vyhodnotí možné riziko nesplácania žiadaného úverového produktu a rozhodne sa, či je bezpečné klientovi poskytnúť napríklad hypotéku. Záznamy v úverových registroch však neposkytujú len negatívne informácie. Pokiaľ má klient pozitívnu úverovú históriu, čo znamená, že v minulosti neboli so splácaním jeho záväzkov žiadne problémy, môže byť pri novej žiadosti, oproti klientom bez akejkoľvek úverovej histórie, zvýhodnený.

Mladí ľudia žijú často krát súčasnosťou a neriešia, že v budúcnosti budú chcieť bývať samostatne a ich jedinou možnosťou kúpy nehnuteľnosti bude hypotéka. Veď hypotéku budú riešiť až o pár rokov. Nateraz je dôležitejšia kúpa auta, dovolenka pri mori, či nový telefón. Najjednoduchšia a najrýchlejšia cesta k peniazom je vziať si spotrebný úver, alebo kreditnú kartu. Prejde pár rokov a otázka hypotéky sa stáva aktuálnou. Škola ukončená, mesačný príjem stabilný. Žiadosť o hypotéku podaná, všetko vyzerá byť na správnej ceste a vysnívaná nehnuteľnosť je už takmer na dosah…

No žiadosť o hypotéku je zamietnutá. Dôvod? Negatívne záznamy v úverovom registri. Omeškané splátky za spotrebný úver, ktorý už bol dávno vyplatený a pomaly aj zabudnutý…

Na staré hriechy sa nezabúda a v prípade úverových produktov to platí dvojnásobne. Preto je dôležité strážiť si svoje záväzky a platobnú disciplínu. V niektorých prípadoch je však možné tieto záznamy finančnej inštitúcii vysvetliť. Potom dokáže finančná inštitúcia svoje stanovisko prehodnotiť a napokon novo žiadaný úverový produkt schváliť. Ideálnym riešením takejto situácie je kontaktovať odborníkov, hypotekárnych brokerov, ktorí sa klientovi pokúsia pomôcť. Často krát poznajú riešenia aj v zdanlivo neriešiteľných situáciách.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

bx

K téme

Záujem o stavebné sporenie vzrástol na začiatku roka o 40 percent Čísla hovoria jasnou rečou. Obľúbenosť poisťovania sa v banke stúpa

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Financie

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.