Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
28. mája 2014 PR správyPodnikové info od PRservis.skSITA Diskusia()

Úspora zateplením bola dokázaná v reálnych podmienkach

BRATISLAVA 28. mája – V apríli bol u našich južných susedov ukončený prvý projekt porovnania energetickej efektívnosti budov na reálnych domoch. Výsledky dokázali, že zateplenie rodinného domu znížilo náklady na jeho vykurovanie až o 46 %. V projekte boli použité izolačné dosky vyrobené v závode Knauf Insulation v Novej Bani, ktorý je jediným výrobcom minerálnej vlny na Slovensku. Na projekte sa okrem spoločnosti Knauf Insulation podieľali odborníci z Budapeštianskej technickej univerzity, Energiaklubu a Maďarského inštitútu energetickej efektivity.

Porovnávací program energetickej efektívnosti budov prebiehal túto zimu v Maďarsku. Experiment trval 7 mesiacov – od septembra 2013 do marca 2014 a boli preň vybrané dva rovnaké domy, vzdialené od seba len 6 km. Medzi budovami bol jeden významný rozdiel – jeden z nich bol zateplený, druhý ostal v pôvodnom stave. Odborníci merali spotrebu energie na vykurovanie a výsledok ukázal, že rodina v zateplenom dome minula na vykurovanie o 370 eur menej, čo predstavuje 46 %-nú úsporu oproti druhému domu. Keďže sa ich kotol zapínal trikrát menej ako v nezateplenom dome, znížil sa aj ich účet za elektrinu o 33 eur. Porovnávané rodinné domy sú konštrukčne i veľkosťou podobné tým, ktoré stoja aj v slovenských obciach a mestách. Navyše podobnosť klimatických podmienok maďarského regiónu a minimálne južnej časti Slovenska umožňuje považovať výsledky experimentu za relevantné aj u nás.

Podľa doterajších odhadov odborníkov je použitím tepelnej izolácie možné v závislosti od individuálnych podmienok každej stavby dosiahnuť úsporu energie 30 až 40%. Výsledky projektu v maďarskom meste Nyíregyháza však tieto teórie predčili a preukázali úsporu energie až 46%. „Úspešný výsledok projektu by mohol byť významným ukazovateľom pri formulovaní prístupu k energetickej efektívnosti aj na Slovensku – predmetný zákon je práve teraz v medzirezortnom pripomienkovom konaní. Ukazuje totiž veľmi jasne, že podpora zatepľovania prináša okamžité a významné výsledky pri znižovaní spotreby energie a s tým spojených nákladov“, hovorí Peter Robl, manažér public affairs Knauf Insulation. „Podpora zatepľovania a iných opatrení na zníženie spotreby energie v budovách navyše prináša nové pracovné príležitosti a prispieva k rastu HDP, čím sa stáva najudržateľnejším spôsobom zníženia spotreby energie. To je veľmi dôležité okrem iného aj pre boj s energetickou chudobou, o ktorej nedávno rokovala slovenská vláda, ale aj pre zvyšovanie energetickej bezpečnosti Slovenska, ktorá úzko súvisí s našou závislosťou na dovoze zemného plynu z Ruska, ktorý tvorí 83% z dovážaného objemu,“ dodáva Peter Robl.

Odborníci z Knauf Insulation a Budapeštianskej technickej univerzity do pokusu zapojili dva domy s rovnakými technickými parametrami. Oba boli postavené z tehál, mali plochu približne 110 m2 a obývali ich 4 – členné rodiny. V zateplenom dome bola na tepelnú izoláciu strechy použitá ekologická sklená minerálna vlna s ECOSE technológiou a hrúbkou 25 cm a na zateplenie obvodových stien 20 cm hrubé fasádne dosky z nehorľavej minerálnej vlny. Vďaka týmto opatreniam bol zateplený dom zaradený do energetickej triedy A. Druhá nehnuteľnosť, ktorá tepelnú izoláciu nemala, spĺňala podmienky pre zaradenie do energetickej triedy F. Projektový tím sledoval denne teplotu vykurovacej vody, vnútornú teplotu v domoch udržiavali cez deň neustále na 22 stupňoch a v noci zas na 19.5 stupňoch. Merala sa aj vonkajšia teplota ovzdušia. Rozdiel medzi nákladmi na vykurovanie oboch rodinných domov bol výrazný aj napriek tomu, že priemerná teplota tohtoročnej zimy bola o 3 C vyššia, ako je obvyklé. Aj tento rok v
zime však bolo niekoľko dní, respektíve týždňov, kedy namerané teploty výrazne klesli. V tieto dni rozdiel medzi spotrebami oboch domov stúpol až na 55 %.

Výsledky po 7 mesiacoch meraní v mnohých ohľadoch prekvapili aj odborníkov. K udržaniu rovnakej úrovne teploty spotreboval neizolovaný dom 2 182 m3 plynu, kým v izolovanom dome k tomu obyvatelia potrebovali o 1 196 m3, čiže o 46 % menej plynu. Dosiahnutú úsporu môžu majitelia domu použiť na splácanie investície. Okrem finančných úspor sa rodine v zateplenom dome zvýšila hodnota nehnuteľnosti a samozrejme sa zlepšila kvalita ich bývania.

Podľa posledného sčítania obyvateľov, domov a bytov z roku 2011 je na Slovensku zateplených len 27 % rodinných domov, z toho 12 % len čiastočne. Pri rekonštrukcii sa pritom často z finančných dôvodov šetrí na materiáloch, prípadne sa robia čiastkové riešenia a tak sa mnoho budov z hľadiska energetickej efektívnosti dostáva z triedy F do triedy C a nevyužije sa potenciál úspor energie. Pritom náklady spojené so stavebnými a lešenárskymi prácami, ako aj s dalšími komponentmi zatepľovacieho systému sa menia len minimálne v závislosti od použitej hrúbky izolácie. Výsledné úspory po nedôslednej rekonštrukcii nebývajú uspokojivé a návratnosť celého projektu sa predlžuje.

O spoločnosti
Spoločnosť Knauf Insulation pôsobí v 35 krajinách sveta, má viac ako 40 výrobných závodov a viac ako 5000 zamestnancov po celom svete. Na Slovensku má spoločnosť výrobný závod v Novej Bani, ktorý vyrába produkty z kamennej minerálnej vlny. Knauf Insulation je jedným z popredných a najrýchlejšie rastúcich producentov izolačných materiálov s cieľom stať sa celosvetovým lídrom v oblasti energetických úspor budov. Spoločnosť, ktorá je súčasťou nemeckej skupiny Knauf Group pokračuje vo svojom silnom a stabilnom prevádzkovom aj finančnom raste, pričom v roku 2012 dosiahla obrat približne 1,2 mld. eur. S viac ako tridsaťročnou odbornou skúsenosťou v oblasti úspor energie sa sústredí na poskytovanie komplexných riešení pre bytovú aj nebytovú výstavbu a priemyselných zákazníkov. Jej cieľom je poskytovať také stavebné materiály, ktoré prispejú k udržateľnosti stavieb, napĺňa uvedením novej minerálnej vlny s ECOSE® Technology. Za túto minerálnu sklenú vlnu spoločnosť získala ako prvá na svete
prestížny certifikát Zlatý štandard kvality vzduchu v interiéri od renomovanej spoločnosti Eurofins. V súčasnosti podporuje trend trvalej udržateľnosti v celosvetovom rozsahu. Ďalšie informácie nájdete na: www.knaufinsulation.sk, , www.knaufinsulation.com.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

bx

K téme

Chladničky Bespoke sú vďaka umelej inteligencii ešte úspornejšie Voda patrí medzi naše najvzácnejšie poklady, Kaufland ju chráni viacerými opatreniami

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Podnikové info

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.