Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
17. septembra 2014 PR správyFinancie od PRservis.skSITA Diskusia()

Transparentné účty zvyšujú dôveryhodnosť ich majiteľov

BRATISLAVA 17. septembra – Hospodárenie so štátnymi či komunálnymi financiami a s peniazmi darovanými na dobročinnosť je pre ľudí vždy zaujímavá téma. Štátne inštitúcie, mestské či obecné samosprávy, neziskové združenia a verejne činné osoby, ktoré chcú sprístupniť údaje o tom, ako vynakladajú zverené či vlastné peniaze, majú na to už rok výbornú príležitosť – transparentné účty. V ponuke ich má iba najväčšia banka na Slovensku – Slovenská sporiteľňa. Pred voľbami ich oceňujú aj politické strany a kandidáti na verejné funkcie, uchádzajúci sa o dôveru voličov. O tom, ako transparentné účty umožňujú mať pod kontrolou peniaze nás všetkých, sme sa rozprávali s Ivicou Bachledovou, ktorá riadi financovanie verejného sektora v Slovenskej sporiteľni.

V Česku musia mať transparentné účty napríklad všetci prezidentskí kandidáti. U nás to zatiaľ tak nie je. Čo vás viedlo k tomu, že ste sa rozhodli zaradiť ich do ponuky?
Slovenská sporiteľňa uplatňuje princíp transparentnosti tak vo svojich produktoch a službách, ako aj vo svojej komunikácii. Keďže tlak verejnosti na kontrolu verejných financií rastie a chýbal spôsob, ktorý by to umožňoval, rozhodli sme sa ponúknuť jednoduché riešenie. A tak dnes, ak má transparentný účet nádejný kandidát na verejnú funkciu, môže jednoduchým spôsobom sprístupniť informácie o tom, akou výškou peňazí disponuje, ako ich použil, prípadne kto ho finančne podporil vo volebnej kampani. Určite to má pozitívny dopad na verejnú mienku a na tých, ktorí uvažujú o jeho podpore vo voľbách. Rovnako tak môže preukázať hospodárenie nadácia, ktorá získala dve percentá z našich daní. Transparentné účty vítajú všetky organizácie a osoby, ktorým doposiaľ takéto preukázanie vynakladania peňazí chýbal.

O akých sumách asi hovoríme? A čo by mali urobiť tí, ktorí chcú verejne ukázať, že s peniazmi hospodária efektívne?
V tomto roku by mali dosiahnuť predpokladané príjmy miestnej samosprávy takmer 4 miliardy eur a príjmy územnej samosprávy viac ako 1,15 miliardy eur. Ak sa použijú skutočne efektívne a zmysluplne, o to viac môžeme mať verejných komunikácií, zrekonštruovaných škôl, nemocníc, čistejších a bezpečnejších miest a obcí. Pribudnúť môžu ďalšie čistiarne odpadových vôd aj protipovodňové systémy, jednoducho sa nám môže žiť príjemnejšie. Pokiaľ ide o nadácie, len desať najväčších má v tomto roku k dispozícii celkovo približne 10 miliónov eur. Ďalšie peniaze sa vyzbierajú z príspevkov ľudí na rôznych charitatívnych a dobročinných akciách. Aj keď sa s nimi nedajú robiť zázraky, kontrola verejnosťou má svoj zmysel aj opodstatnenie. Veď ide o naše spoločné peniaze.

Transparentný účet zvyšuje dôveryhodnosť jeho majiteľa. Prešiel rok od vtedy, ako ste ho ponúkli ako novinku. Aký je o neho záujem?
Počet transparentných účtov neustále rastie. Zriaďujú si ich predovšetkým neziskové organizácie, občianske združenia a súkromné osoby, uchádzajúce sa o verejné funkcie. Pred nadchádzajúcimi novembrovými komunálnymi voľbami si transparentné účty otvárajú kandidáti na starostov a primátorov. Môžu tak urobiť v ktorejkoľvek z našich takmer 300 pobočiek.

Skúsenosti z Českej republiky ukázali, že aj transparentné účty majú svoje limity. Napríklad jedna politická strana mala dva rôzne účty, ale iba jeden z nich bol transparentný.
Transparentný účet je o férovosti, nie o povinnosti. Rovnaké možnosti ponúka všetkým, ktorí sú ochotní ukázať svoje príjmy aj výdavky. Kto ich nechce zverejniť pravdivo, s tým nič nenarobí ani transparentný účet. O to väčšie je sklamanie a pokles dôvery u verejnosti voči tým, ktorí sa nesprávajú férovo.

Ako sa dajú kontrolovať položky na transparentnom účte?
Transparentný účet je vlastne štandardný účet, ktorého majiteľ súhlasí s tým, že stav a pohyby na účte si môže ktokoľvek pozrieť. Je to veľmi jednoduché. Umožňuje to internetová stránka www.transparentneucty.sk. Ak niekto vkladá na účet peniaze či už ako hotovostný alebo bezhotovostný vklad a chce, aby príjemca vedel, od koho sú, musí uviesť tieto údaje v dokladoch.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

bx

K téme

dm zvýšila v obchodnom roku 2020/21 svoj obrat o 14 percent Odborníci diskutovali o potravinovom odpade: Záver je jasný, zmena správania je nevyhnutnosť

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Financie

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.