Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
19. mája 2014 PR správyOstatné od PRservis.skSITA Diskusia()

Taiwan sa delí o svoj účinný model zdravotného systému

BRATISLAVA 19. mája – V Ženeve sa 19.-24. mája 2014 uskutoční 67. zasadnutie Svetového zdravotníckeho zhromaždenia (WHA), na ktorom sa zúčastní aj Minister zdravotníctva a sociálnych vecí Čínskej republiky (Taiwan) Wen-Ta Chiu, aby sa podelil s členmi Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) o svoje skúsenosti pri tvorení národného zdravotného systému.

Svetové zdravotnícke zhromaždenie schválilo v roku 2005 rezolúciu, podľa ktorej by mala každá krajina zabezpečiť všetkým obyvateľom potrebnú zdravotnú starostlivosť a zároveň by poplatky za zdravotnú starostlivosť nemali spôsobiť obyvateľstvu finančnú tieseň. Tento cieľ v skratke predstavuje univerzálne pokrytie zdravotnou starostlivosťou. Z tohto dôvodu musia lekárske a zdravotnícke inštitúcie pri poskytovaní zdravotníckych služieb klásť dôraz na dva zretele; jednak aby bola zdravotnícka služba efektívna, a aby bola z ekonomického pohľadu pre ľudí únosná.

Na kontrolu nákladov a účinnosti liečby začali niektoré z vyspelých krajín už v 80-tych rokoch 19. storočia používať systém Hodnotenia zdravotníckych technológií (HTA), ktorý napomáha vládnym zdravotníckym orgánom nastaviť súvisiacu politiku v oblasti zdravotníctva. Najznámejšie sú agentúry vo Veľkej Británii (Národný inštitút pre kvalitu zdravia a starostlivosti – NICE), v Kanade (Kanadská agentúra pre lieky a technológie v zdravotníctve – CADTH) a v Austrálii (Poradný výbor pre hodnotenie účinkov liečiv – PBAC). Tieto tri inštitúcie sú však veľmi nákladné a pre rozvojové krajiny sú finančne neúnosné.

Taiwan v roku 1995 spustil program Národného zdravotného poistenia (NHI), ktorý v súčasnosti pokrýva 99,9% obyvateľstva, vrátane väzňov. Taiwan tak konkrétne splnil cieľ Svetového zdravotníckeho zhromaždenia o celoplošnom pokrytí zdravotnou starostlivosťou, a čo je ešte dôležitejšie, celkové náklady na lekárske ošetrenie predstavujú iba 6,6% HDP. Poskytovaná služba lekárskeho ošetrenia na Taiwane naviac zahŕňa aj tradičnú čínsku medicínu, služby špecialistov, či pravidelné lekárske prehliadky pre dospelých a mnohé ďalšie. V januári tohto roku dokonca CNN publikovala správu, v ktorej označuje taiwanský zdravotný systém za jednu z desiatich vecí, ktoré sú na Taiwane lepšie ako kdekoľvek inde na svete (http://edition.cnn.com/2014/01/15/travel/10-things-taiwan/).

Aby mohol Taiwan poskytovať stále nové nákladné medicínske technológie, zvýšiť kvalitu služieb a vyhnúť sa plytvaniu finančných prostriedkov, použil cenné skúsenosti inštitútov v Kanade, Veľkej Británii a Austrálii a v roku 2013 založil Národný inštitút na hodnotenie zdravotníckych technológií (NIHTA). Celkový rozpočet na fungovanie Inštitútu predstavuje len približne 20% ročných nákladov Kanadského inštitútu, či 4% nákladov podobnej organizácie vo Veľkej Británii. V porovnaní so systémom Hodnotenia zdravotníckych technológií západných krajín je taiwanský model efektívny, má porovnateľne dobré výsledky a jeho fungovanie je zabezpečené z nižšieho rozpočtu. Pre ostatné krajiny môže slúžiť ako príklad dostupného a zároveň účinného systému.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

ax

K téme

Dar Taiwanu pre Ukrajinu vo výške 4,6 milióna eur navýšili Slováci a Slovenky o skoro 860-tisíc eur Anjelov strážnych máme možno aj vo svojom okolí! Union podporil projekt Vianočnej pošty, písanie listov Ježiškovi môže spestriť čarovná rozprávka

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ostatné

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.