Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
21. mája 2013 PR správyOstatné od PRservis.skSITA Diskusia()

Taiwan nalieha na filipínsku vládu

BRATISLAVA 21. mája – Keď 9. mája oficiálne filipínske plavidlo zostrelilo v prekrývajúcej sa výlučnej ekonomickej zóne (EEZ) jednu taiwanskú rybársku loď a zároveň usmrtilo jedného člena posádky, obyvatelia Taiwanu sa rozzúrili.

Tento incident okamžite roznietil u Taiwancov, vrátane vlády, vlny protestov, v ktorých požadujú od filipínskej vlády ospravedlnenie, náležitú kompenzáciu rodine obete, trest pre zodpovedných za strieľanie, a odštartovanie diskusie o bilaterálnej dohode o rybolove, aby k podobným incidentom už nedochádzalo.

Akokoľvek, filipínska vláda vyhlásila, že to bola neúmyselná strata na živote, ktorá bola zapríčinená pokusom o zrážku taiwanskej rybárskej lode, ktorá sa rútila k filipínskemu vládnemu plavidlu. Hovorca filipínskeho prezidenta Edwin Lacierda po streľbe vyjadril hlbokú ľútosť a ospravedlnenie rodine obete a taktiež obyvateľom

Nielen Taiwanci, ale aj vláda Čínskej republiky (Taiwan) považujú oficiálnu reakciu filipínskej vlády za nedostatočnú a neakceptovateľnú s ohľadom na to, že existuje malá možnosť, žeby sa 15 tonová taiwanská rybárska loď rútila na šesťkrát ťažšie filipínske plavidlo, nehovoriac o päťdesiatich deviatich dierach po streľbe v prenasledovanej lodi a nespomínajúc riadnu

Vláda Taiwanu (ROC) to odsúdila ako chladnokrvnú surovosť, ktorá je v rozpore s medzinárodným morským právom a humanitárnymi zásadami, keďže filipínska vláda nevie poskytnúť oprávnený nárok na sebaobranu alebo uplatnenie zákona. Ako výsledok stanovila jedenásť represívnych protiopatrení.

“Tieto sankcie zostanú v platnosti kým filipínska vláda nepodnikne pozitívnejšie, konkrétnejšie a dostatočnejšie kroky na splnenie štyroch požiadaviek vlády Taiwanu (ROC),“ povedal David Y. L. Lin, minister zahraničných vecí Taiwanu (ROC) na tlačovej konferencii. Medzičasom vyzval Taiwancov, aby sa k hosťujúcim pracovníkom z Filipín správali dobre a sľúbil, že taiwanská vláda im bude naďalej poskytovať priateľské prostredie.

Vedúci Taipejskej reprezentačnej kancelárie, Bratislava David N.Y. Lee zavrhol násilie a odsúdil to ako chladnokrvnú vraždu. Taktiež podporil výzvu taiwanského ministra zahraničných vecí filipínskej vláde na pozitívnejšiu odpoveď a povedal: “Filipíncov považujeme za našich priateľov. Ale na vyriešenie tohto problému by malo byť čo najskôr zahájené spoločné vyšetrovanie a mala by byť dojednaná dohoda o rybolove, aby sa zabezpečila bezpečnosť našich rybárov a udržal sa mier a bezpečnosť v dlhodobom horizonte.“

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk.

K téme

Dar Taiwanu pre Ukrajinu vo výške 4,6 milióna eur navýšili Slováci a Slovenky o skoro 860-tisíc eur Anjelov strážnych máme možno aj vo svojom okolí! Union podporil projekt Vianočnej pošty, písanie listov Ježiškovi môže spestriť čarovná rozprávka

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ostatné

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.