Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
7. septembra 2017 PR správyOstatné od PRservis.skSITA Diskusia()

Taiwan – cenný partner pre Organizáciu Spojených národov a jej ciele trvalo udržateľného rozvoja

BRATISLAVA 7. septembra – 12. septembra 2017 sa v centrále OSN v New Yorku uskutoční 72. zasadanie Valného zhromaždenia OSN. Preambula Charty OSN presvedčivo hovorí o misii organizácie „opätovne zdôrazniť vieru v základné ľudské práva, v dôstojnosť a cenu človeka, v rovnosť práv medzi mužmi a ženami a medzi veľkými a malými národmi.”
„Avšak táto univerzálnosť ľudských práv, ktorú OSN hlása, sa nevzťahuje na Taiwan a jeho 23 miliónov obyvateľov napriek snahám a príspevkom Taiwanu,” povedal David Lee, minister zahraničných vecí R.O.C. (Taiwan).

V máji tohto roku bola Taiwanu zamietnutá účasť na 70. Svetovom zdravotníckom zhromaždení (WHA). „Toto vylúčenie by mohlo spôsobiť slabinu v globálnom chode Svetovej zdravotníckej organizácie podobne ako situácia, ktorá stála životy na Taiwane počas SARS epidémie v roku 2003,” vysvetlil Lee.

Už sú to roky, počas ktorých predstavitelia mimovládnych organizácií Taiwanu zaoberajúci sa právami domorodých obyvateľov a právami žien, či organizácie z oblasti životného prostredia a práce majú zakázaný prístup na rokovania, ktoré prebiehajú v sídle OSN v New Yorku a v Paláci národov v Ženeve.

Takisto ani taiwanskí novinári nemajú povolenú účasť na zasadaniach OSN. Držitelia pasu R.O.C. (Taiwan) nesmú navštíviť sídlo OSN, zatiaľ čo, ironicky, smú cestovať bez víz do 165-tich krajín sveta.

„Tieto diskriminačné opatrenia sú úplne nevhodne schválené byrokratmi z OSN ešte z roku 1971, z Valného zhromaždenia OSN a rezolúcie č. 2758. Aj napriek tomu, že práve táto rezolúcia zabezpečila kreslo v OSN pre Čínsku ľudovú republiku (ČĽR), nevenovala pozornosť záležitosti reprezentácie Taiwanu a jeho občanov v tejto organizácii, a už vôbec nedala ČĽR právo na zastupovanie obyvateľov Taiwanu. Je dôležité vysvetliť, že ČĽR nikdy nemala právomoci nad Taiwanom,” povedal minister Lee.

Taiwan je cenným partnerom pre OSN a jej ciele trvalo udržateľného rozvoja

Napriek nevhodnému zaobchádzaniu zo strany OSN Taiwan v súčasnosti tvrdo pracuje na implementácii cieľov OSN v oblasti trvalo udržateľného rozvoja. Pokiaľ ide o čistú energiu, Taiwan propaguje zelenú ekonomiku a energiu s cieľom zvýšiť proporciu obnoviteľnej energie, generovanej pre zdroj energie krajiny na 20 percent – päťkrát viac ako v súčasnosti – do roku 2025 a taktiež má za cieľ znížiť karbónové emisie o najmenej 50 percent v porovnaní s úrovňou z roku 2005 do roku 2050. V oblasti verejného zdravotníctva a medicíny Taiwan spolupracuje s inými krajinami v boji proti infekčným chorobám ako MERS, ebola a zika.

Čo sa týka problematiky ľudských práv a rovnosti pohlaví, Taiwan svojimi zákonmi a nariadeniami korešponduje s konvenciami OSN o ľudských právach a obyvatelia Taiwanu si zvolili svoju prvú prezidentku – ženu v roku 2016 a takisto 38 percent zákonodarného zboru tvoria ženy.

Na nikoho nezabudnúť

Keď OSN prijímala ciele trvalo udržateľného rozvoja, uviedla „Vydávame sa na túto veľkú kolektívnu cestu a zaväzujeme sa, že na nikoho nezabudneme.” Minister Lee opakuje, že „zapojenie Taiwanu do medzinárodnej implementácie cieľov trvalo udržateľného rozvoja by bolo prospešné pre všetkých a podpora medzinárodnej komunity v oblasti práva Taiwanu na férový prístup zo strany OSN je potrebná.”

Mgr. Eva Mjartanová
Tajomníčka Politickej Divízie / Secretary of the Political Division
Taipei Representative Ofice,
Bratislava

K téme

Dar Taiwanu pre Ukrajinu vo výške 4,6 milióna eur navýšili Slováci a Slovenky o skoro 860-tisíc eur Anjelov strážnych máme možno aj vo svojom okolí! Union podporil projekt Vianočnej pošty, písanie listov Ježiškovi môže spestriť čarovná rozprávka

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ostatné

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.