Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
7. júna 2016 PR správyFinancie od PRservis.skSITA Diskusia()

Švajčiari majstrami Európy, Slovensko v osemfinále

Švajčiarsko porazilo vo finále majstrovstiev Európy Island. Futbaloví fanúšikovia z krajiny helvétskeho kríža sa však ešte nemôžu tešiť, zlato by totiž získali na ekonomickom Eure 2016, ktoré pripravil analytický tím Slovenskej sporiteľne. Medzi štyri najlepšie futbalové ekonomiky sa ešte dostalo Írsko s Českom. Slovenská ekonomika síce postúpila zo skupiny, ale v osemfinále prehrala tesne s Rakúskom.

Švajčiari ťažili na turnaji zo svojich najsilnejších zbraní – najnižšej nezamestnanosti spomedzi všetkých účastníkov a z najvyššieho HDP na obyvateľa. Vo výbornej forme je aj ich vládny dlh a táto trojkombinácia dokázala dokonale eliminovať aj ich slabú stránku, nízky rast HDP.

Island prišiel na turnaj tiež vo výbornej forme. Vo finále však doplatil na vládny dlh, ktorý hral vo výrazne horšej forme ako ich švajčiarsky protivník. Vďaka druhej najnižšej nezamestnanosti a tretiemu najvyššiemu rastu HDP dokázal Island poraziť viacero silných súperov. Napríklad v osemfinále zvíťazili aj nad smoliarom turnaja Švédskom, ktorého ekonomika patrila do top štvorky turnaja. V skupine však prehralo tesne s Írskom a tak muselo v prvej fáze vyraďovacej časti nastúpiť proti Islandu.

Do semifinále sa dostalo už spomínané Írsko, ktoré dokázalo na turnaji bodovať aj napriek priemernej nezamestnanosti a nadpriemerne vysokému vládnemu dlhu. Druhým porazeným semifinalistom bolo Česko, ktoré ťažilo z vyvážene poskladanej ekonomiky, silnej vo všetkých aspektoch hry.

Úspešný, ale smoliarsky, turnaj má za sebou Slovensko. Dokázalo síce postúpiť z druhého miesta z najvyrovnanejšej skupiny turnaja, v osemfinále však narazilo na svojich susedov z Rakúska a prehralo veľmi tesne. Ak by sa na turnaji predstavila ich nezamestnanosť v lepšej forme, dostalo by sa Slovensko do historického štvrťfinále.

V analýze sme porovnávali silu ekonomík účastníkov futbalových majstrovstiev Európy podľa štyroch ekonomických ukazovateľov, ktorým sme priradili rôzne váhy. HDP na obyvateľa v parite kúpnej sily (35 %), rast HDP (15 %), nezamestnanosť (25 %) a vládny dlh (25 %). Výsledkom je počet bodov v porovnaní s ekonomikou Európskej únie (100 bodov). Vychádzali sme z vylosovania a „pavúka“ skutočných majstrovstiev Európy vo futbale.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

tk

K téme

HOKEJ: Nemecký pohár 2016 – Kanada na druhom mieste za SR – súhrn HOKEJ: Slováci štvrtý raz vyhrali Nemecký pohár, Cíger spokojný

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Financie

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.