Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
4. októbra 2013 PR správyOstatné od PRservis.skSITA Diskusia()

Študenti zdravotníckych škôl budú bojovať o Fragnerov pohár

BRATISLAVA 4. októbra – Aj tohtoroční študenti 4.ročníka stredných zdravotníckych škôl v odbore farmaceutický laborant majú príležitosť učiť sa, ako sa dá šetriť v zdravotníctve. Vzdelávací seminár Nadácie Zentiva na tému „Voľnopredajné lieky – cesta k šetreniu verejných zdrojov“ sa v roku 2013 uskutočňuje už po tretíkrát. Seminár je súčasťou systematického vzdelávacieho projektu nadácie, ktorý od tohto ročníka nesie názov „Fragnerov pohár Nadácie Zentiva 2013“, na počesť zakladateľa spoločnosti Zentiva. Zapojené školy a študenti tak budú s využitím vedomostí získaných na seminári bojovať po prvýkrát o ocenenie v podobe Fragnerovho pohára pre svoju školu a na najúspešnejších študentov čaká exkurzia do výrobného závodu Zentiva v Prahe, na počiatku ktorého stála práve malá lekáreň jej zakladateľa.

Nadácia Zentiva sa venuje vzdelávaniu študentov stredných zdravotníckych škôl, odbor farmaceutický laborant, od roku 2011. Prvý ročník sa konal na Strednej zdravotníckej škole v Trnave, no od minulého roka bol už program rozšírený na päť stredných zdravotníckych škôl s odborom farmaceutický laborant po celom Slovensku. Tento rok sa do projektu zapojilo vyše 50 študentov z piatich škôl v Bratislave, Trnave, Trenčíne, Banskej Bystrici a Košiciach.

„Cieľom vzdelávacieho seminára je, aby študenti získali ucelený prehľad nielen o samotnom farmaceutickom priemysle, ale predovšetkým o systéme zdravotníctva na Slovensku,“ uviedla Beáta Kujanová, správkyňa Nadácie Zentiva. K tomu im majú pomôcť prednášky, v rámci ktorých sa oboznámia s princípmi fungovania zdravotníctva na Slovensku, liekovou politikou a cenotvorbou, efektívnymi nástrojmi marketingu v lekárni, či s aktuálnou legislatívou a etickými princípmi používania liekov. Súčasťou dvojdňového vzdelávacieho podujatia je aj workshop zameraný na praktické úlohy a cvičenia. „Seminár je z hľadiska komplexnosti a šírky obsahu pomerne náročný, no v závere čaká na každého účastníka certifikát o jeho úspešnom absolvovaní,“ dodáva Beáta Kujanová. Prednášky i workshopy sú vedené lekárnikmi, profesormi farmácie, odbornými konzultantmi a marketingovými špecialistami.

„Vzdelávacie podujatie Fragnerov pohár Nadácie Zentiva poskytuje študentom stredných zdravotníckych škôl (odbor farmaceutický laborant) množstvo nových poznatkov a skúseností, ktoré sú nad rámec klasického vyučovania a výborne ho dopĺňajú. Osobné stretnutia s odborníkmi, riešenie praktických úloh v rámci workshopu, tvorba prác, možnosť prezentovania vlastných názorov a záverov pred komisiou sú neoceniteľným prínosom pre odborný i osobnostný rast študentov,“ zhodnotil Mgr. Juraj Takáč, garant pre študijný odbor farmaceutický laborant na SZŠ v Trnave a zároveň dodáva: „Spolupráca Nadácie Zentiva so Strednými zdravotníckymi školami podporuje rozvoj odboru farmaceutický laborant na Slovensku a umožňuje porovnať vzdelanostnú úroveň žiakov jednotlivých škôl.“

Vzdelávací seminár uzatvára vyhlásenie súťaže o najlepšiu seminárnu prácu. Tú musia študenti nielen vypracovať, ale aj obhájiť pred odbornou komisiou v decembri. Ide vlastne o druhú časť vzdelávacieho projektu Nadácie Zentiva. „Novinkou oproti minulému roku je, že autori desiatich víťazných prác získajú exkurziu do výrobného závodu Zentiva v Prahe, zatiaľ čo najúspešnejšia škola získa ocenenie v podobe Fragnerovho pohára. Zároveň naďalej ostáva zachované, že víťazná škola obdrží grant vo výške 5000 eur určený na ďalšie vzdelávanie,“ uviedla Beáta Kujanová.

Odborný a interaktívny program vznikol ako výsledok dlhodobej aktívnej spolupráce odborníkov z farmácie a zdravotníctva. A aj tento rok sa partnermi programu stali akademické a profesionálne inštitúcie HPI (Health Policy Institute) a Farmaceutická fakulta UK v Bratislave.

Odborníci z HPI sa vzdelávacieho seminára zúčastňujú od jeho prvého ročníka. „Lektori z HPI sa snažia študentom priblížiť makro rámce fungovania zdravotníctva, vysvetliť nosné témy liekovej politiky a diskutovať s nimi o možných scenároch budúcnosti slovenského zdravotníctva,“ uviedol Peter Pažitný, výkonný riaditeľ Health Policy Institute.

„Farmaceutickí laboranti patria k najbližším spolupracovníkom lekárnikov pri ich pôsobení v zdravotníctve. Preto je samozrejmé, že pri aktivitách smerujúcich k zvyšovaniu ich odbornej úrovne nemôže chýbať Farmaceutická fakulta, ako jediný profesne orientovaný garant rozvoja farmácie ako celku a lekárenstva osobitne. Od samého začiatku pracovníci fakulty boli v spolupráci so zástupcami Zentivy v úzkom kontakte, aby aktivity pri vzdelávaní tejto skupiny zdravotníckych pracovníkov smerovali k prospechu pre pacienta a aby u budúcich profesionálnych odborníkov evokovali nielen šírku odbornosti, ale aj hĺbku empatie k človeku očakávajúcemu pomoc. Lekárne sú v Európe najbližšie pri prvom kontakte chorého so zdravotníckym systémom. Preto spolupráca akademickej obce s priemyslom môže ešte pomôcť a očakávanú pomoc je najvhodnejšie pestovať od základných stupňov – teda od pracovníkov. A práve farmaceutickí laboranti a ich schopnosť zhostiť sa očakávaní od občanov dávajú šancu, že sa naplnia aj vízie lekárnika Fragnera, podľa ktorého je iniciatíva so zameraním na naplnenie poslania nadácie Zentiva orientované,“ zhrnul prof. RNDr. Viliam Foltán, CSc., vedúci Katedry organizácie a riadenia farmácie FaF UK v Bratislave.

Fragnerov pohár Nadácie Zentiva 2013
Projekt „Fragnerov pohár Nadácie Zentiva 2013“ je pomenovaný po malostranskom lekárnikovi Benjaminovi Fragnerovi, ktorý v roku 1857 ako 23-ročný kúpil slávnu malostranskú lekáreň „U černého orla“, a tým položil základy spoločnosti Zentiva v Čechách.

O spoločnosti Zentiva
Zentiva, spoločnosť skupiny Sanofi, je popredný dodávateľ moderných, vysokokvalitných a dostupných liečiv v strednej a východnej Európe. Centrála sídli v Prahe v Českej republike.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

ax

K téme

Deti ušetrili životné prostredie od 9 ton oleja. Premiérový ročník projektu „Olejko chráni prírodu“ nadchol až 300 škôl Trenčianska univerzita získala stavebné povolenie na vybudovanie nového vysokoškolského internátu

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ostatné

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.