Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
19. septembra 2012 PR správyPodnikové info od PRservis.skSITA Diskusia()

Stredoeurópsky prepravný koridor plyn – ropa

BRATISLAVA 19. septembra – Predstavitelia najvýznamnejších európskych dodávateľov plynu a ropy – viceprezident Gazpromu Alexandrer I. Medvedev a viceprezident spoločnosti Transnefť Michail V. Barkov sa včera stretli na medzinárodnej konferencii „Stredoeurópsky prepravný koridor plyn – ropa“ v priestoroch Národnej rady SR v Bratislave. Hlavnou témou tejto odbornej konferencie bola budúcnosť prepravy kľúčových palív. Konferencie sa zúčastnil aj minister hospodárstva SR Tomáš Malatinský a prezident Slovenského plynárenského a naftového zväzu Pavol Janočko.

Konferenciu s podtitulom „Bezpečnosť – spoľahlivosť – spolupráca“ zorganizoval Slovenský plynárenský a naftový zväz pri príležitosti niekoľkých významných výročí tohto odvetvia: 50. výročie uvedenia do prevádzky medzinárodného plynovodu Družba, 45. výročie uvedenia do prevádzky medzinárodného plynovodu Bratstvo a 40. výročie spustenia prvej línie sústavy tranzitných plynovodov Eustream.

Minister hospodárstva SR Tomáš Malatinský vyzdvihol bezpečnosť a spoľahlivosť plynovodu ako aj ropovodu na území Slovenska z hľadiska zabezpečenia domácej spotreby, tak v aj prípade prepravy: „Ropa a plyn predstavuje pre Slovensko viac ako polovicu energetického mixu, a práve vďaka týmto projektom sa nám darí tieto potreby napĺňať. Dnes je však okrem týchto východo-západných trás aktuálna aj otázka budovania severno-južných spojení a tiež otázka zabezpečia reverzibility tokov týchto palív.“

Viceprezident Gazpromu Alexandrer Medvedev potvrdil, že spolupráca medzi Slovenskom a Gazpromom je už historicky na veľmi dobrej úrovni a má z pohľadu Gazpromu perspektívu aj v nasledujúcom období. „Európe sme schopní dodať toľko plynu, o koľko nás Európa požiada,“ povedal v súvislosti so zmenami na medzinárodnom trhu s plynom Alexandrer Medvedev. Zdôraznil tiež, že opakovanie plynovej krízy v súvislosti so vzťahmi s Ukrajinou nám nehrozí, pokiaľ budú všetci partneri plniť dohody, ku ktorým sa zaviazali.

Michail V. Barkov, viceprezident spoločnosti Transnefť, zdôraznil :„Ropovod Družba je jedným zo symbolov našej spoločnosti. Za 50 rokov existencie tohto ropovodu sa na Slovensko prepravilo približne 150 miliónov ton ropy.“

Pavol Janočko, prezident Slovenského plynárenského a naftového zväzu a generálny riaditeľ spoločnosti Eustream sa vyjadril: „Dnes môžeme konštatovať, že sen našich otcov, vybudovať energetický koridor založený na spolupráci, sa podarilo zrealizovať.“ Význam týchto projektov sa dá podľa jeho slov najlepšie pochopiť cez čísla: „Cez plynovod Bratstvo sa prepravilo počas jeho existencie viac ako 100 miliárd m3 zemného plynu, najmä pre Slovensko. Cez prepravný systém Eustreamu sme doteraz prepravili 2 200 miliárd m3 zemného plynu. Také množstvo by pri priemernej ročnej spotrebe plynu SR na úrovni 5,4 miliardy m3 stačilo pre Slovensko na 410 rokov,“ uviedol Pavol Janočko.

Reč bola aj o hokeji – keďže Alexander Medvedev je zároveň prezidentom výkonnej rady Kontinentálnej hokejovej ligy KHL. V súvislosti so včerajším víťazstvom Slovana na SKA Petrohrad Alexander Medvedev vtipne poznamenal, že včerajší zápas bol darčekom KHL k uvedeným výročiam…

SPP – distribúcia, a.s. (www.spp-distribucia.sk) začala svoju činnosť 1. júla 2006 právnym odčlenením všetkých činností súvisiacich s distribúciou zemného plynu a distribučných aktív ako 100 % dcérska spoločnosť SPP (Slovenský plynárenský priemysel, a.s.). Spoločnosť zabezpečuje distribúciu zemného plynu pre viac ako 1,5 milióna odberateľov na Slovensku.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

ax

K téme

Slovensko má problém s obezitou, upozorňuje na to aj Kaufland Danone Slovensko získalo certifikát B Corp, čo predstavuje významný míľnik pre udržateľné podnikanie na Slovensku

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Podnikové info

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.