Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
14. novembra 2013 PR správyOstatné od PRservis.skSITA Diskusia()

Štefan Kassay získal Cenu za vedu a techniku za rok 2013

BRATISLAVA 14. novembra – Dnes profesor Štefan Kassay prevzal z rúk Dušana Čaploviča, ministra školstva, vedy, výskumu a športu SR, Cenu za vedu a techniku za rok 2013 v kategórii „Celoživotné zásluhy v oblasti vedy a techniky“. Odovzdávanie ocenení bolo súčasťou národnej konferencie s názvom „Stratégia výskumu a inovácií pre inteligentnú špecializáciu Slovenskej republiky – poznatkami k prosperite.“

Už od pondelka prebehlo niekoľko významných podujatí, ktoré boli súčasťou 10-teho ročníka Týždňa vedy a techniky na Slovensku. Jeho vyvrcholením bolo odovzdávanie cien na národnej konferencii. Minister Dušan Čaplovič pred odovzdávaním cien povedal: „Výsledky práce slovenských vedcov a výskumníkov sú príkladne. V našej spoločnosti sa veda a technika stretáva s mnohými problémami. Preto som rád, že existujú podujatia, kde sa vedci môžu zviditeľniť.“ Udeľovania cien sa zúčastnil aj mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Francúzskej republiky v Slovenskej republike Didier Lopinot.

Ocenený Dr.h.c.prof. PhDr. Ing. Štefan Kassay, DrSc. celý svoj profesionálny život venoval prepájaniu vedy a praxe. „Nefunguje to, ak sa odčlení veda od praxe, alebo prax od vedy. Synergia obidvoch prináša lepšie výsledky a vytvára nové možnosti rozvoja,“ povedal laureát ceny. Kassayove slová sa potvrdzujú aj v spoločnosti I.D.C. Holding, a.s., ktorej je spoluvlastníkom. V čase krízy začínajú s výstavbou nových integrovaných závodov v Seredi a nezostávajú len pri tom.

„Dvadsať rokov sa aktívne venujem odbornej spisbe. Veľa študujem zahraničnú odbornú literatúru, ktorej najnovšie poznatky aplikujem do I.D.C.,“ hovorí vedec a podnikateľ Štefan Kassay, ktorý je autorom nielen významných publikácií o riadení ale i viacerých patentov a technických inovácií. Jedným z nich je napríklad jednoúčelový poloautomat nahradzujúci ručné napichovanie paličiek pri výrobe roksových lízanok.

Skúsenosti z praxe a teoretické znalosti týkajúce sa riadenia veľkých podnikov sú obsiahnuté v Kassayovej pentalógii Podnik a podnikanie, ktorá vychádza v piatich jazykoch pod gesciou Európskej akadémie vied a umení. Stáva sa tak jedinečnou, nakoľko v strednej Európe neexistuje podobná publikácia.

Minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Dušan Čaplovič pri odovzdávaní ceny profesorovi Štefanovi Kassayovi za celoživotnú prácu v oblasti priemyselného inžinierstva, riadiacu, publikačnú a pedagogickú aktivitu, praktické aplikácie a šírenie najnovších vedecko-technických poznatkov zdôraznil: „Vďaka za obrovskú prácu, ktorú ste urobili vo vede a publikačnej činnosti a hlavne v zavedení poznatkov do praxe. Pozoruhodné sú moderné technológie, ktoré sa ďalej vyvíjajú a budú budované v novom závode v Seredi.“

O profesorovi Štefanovi Kassayovi
Od ukončenia štúdia pracoval v oblasti vedy a vedecko-technickej publicistiky vo viacerých vrcholových pozíciách. Napísal 50 monografií vrátane vysokoškolských učebníc, preložených do piatich jazykov. Publikoval vyše 100 vedeckých a odborných prác v časopisoch a zborníkoch vedeckých konferencií. Je autorom piatich patentov a viacerých technických inovácií. Je zakladateľom a prezidentom Nadácie profesora Štefana Kassaya na podporu vedy a vzdelávania. Pôsobil ako člen vedeckých rád na viacerých univerzitách, v súčasnosti je členom VR VŠM v Bratislave. Je zakladateľom a spoluzakladateľom viacerých podnikov doma i v zahraničí. Je vedeckým redaktorom časopisu Acta Mechanica Slovaca na Strojníckej fakulte Technickej univerzity v Košiciach. Od roku 1992 je predsedom Dozornej rady I.D.C. Holding, a.s. v Bratislave.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

ax

K téme

Nadácia Volkswagen Slovakia darovala Červenému nosu vozidlá Volkswagen up! Slováci sa musia otvoriť cudzincom, inak sa modernou krajinou nikdy nestaneme

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ostatné

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.