Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
23. januára 2018 SprávySlovensko od PRservis.skSITA Diskusia()

Štátny tajomník navštívil Hornonitrianske bane Prievidza

BRATISLAVA 23. januára 2018 – Vysvetliť baníkom z  Hornonitrianskych baní Prievidza postoj Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky (MH SR) k informáciám o neodvratnom zastavení ťažby uhlia, prišiel vo štvrtok 18. januára štátny tajomník MH SR Vojtech Ferencz.

Stretnutiu s predákmi a baníkmi z produktívych pracovísk z podzemia, ktorí zabezpečujú ťažbu domáceho hnedého uhlia, predchádzalo rokovanie s vedením spoločnosti. Hlavnými témami boli otázky energetiky, budúcnosti ťažby uhlia a postupná revitalizácia a využitie areálu bane Cigeľ,  ktorá po 55 rokoch definitívne ukončila 27. októbra 2017 ťažbu uhlia.

Štátny tajomník MH SR Vojtech Ferencz počas stretnutia s baníkmi uviedol: ,,Chcem vás uistiť, že všeobecný hospodársky záujem aktuálne platí do roku 2030. Bane nikto nezatvára. Vláda aj Ministerstvo hospodárstva SR stojí za vami“.

Vyjadril sa aj k problému „nedovolenej štátnej pomoci baniam“, ktorý sa rieši na pôde európskych štruktúr: ,,Komunikujeme s Bruselom, zodpovedali sme viac ako 70 otázok, kde sme vysvetlili pozíciu Slovenska, dôležitosť Elektrárne Nováky pre potreby energetickej sústavy Slovenska. Tvrdíme, že  všeobecný hospodársky záujem je v prospech Slovenska, že ťažbu uhlia a výrobu elektrickej enegie z nej potrebujeme pre lokálnu bezpečnosť energetickej sústavy v okolí Prievidze“.

Hoci Brusel považuje uhlie za špinavú surovinu, produkujúcu emisie a chce útlm baníctva,  hlavnými spotrebiteľmi uhlia v Európskej únii, s podstatne vyšším objemom spotreby ako Slovensko,  zostávajú dve krajiny. Nemecko, ktoré ho minulý rok spálilo 230 miliónov ton  a Poľsko s celkovou spotrebou 136 miliónov ton. Na tieto krajiny pripadá viac než polovica spotreby Únie. Uhoľná platforma sa preto bytostne netýka len Slovenska, ktoré ťaží z tohto pohľadu zanedbateľný objem 1,8 miliónov ton uhlia, ale celkovo 41 baníckych regiónov v 12 členských štátov EÚ .

 „Budeme obhajovať záujmy baníctva a  všetkých ktorí  v baníctve na hornej Nitre pracujú.“ – povedal V. Ferencz baníkom počas stretnutia.

Ako ďalej štátny tajomník uviedol, rozhodnutie o nastavení energetického mixu ponecháva únia na rozhodnutí členských štátov. Hnedé uhlie je jediná domáca energetická surovina Slovenska, na ktorú sa môže štát pri prevádzke elektrizačnej sústavy stopercentne spoľahnúť. Na rozdiel od zelenej energie z obnoviteľných zdrojov, ako sú slnko, voda vietor, nezávisí od poveternostných podmienok a na rozdiel od plynu, nemusíme ho dovážať.

Spustenie uhoľnej platformy na pôde Európskej únie neznamená koniec baníctva na hornej Nitre. Zámerom je postupne znižovať objem ťažby v členských štátoch Únie a  preorientovať banícke regióny na iné aktivity.

Odborníci sa  zhodujú v tom, že pôjde  o dlhodobý proces, zasahujúci neraz až dve generácie, ktorý musí prebiehať pod dohľadom vlády jednotlivých krajín a európskych štruktúr. Na Slovensku platí rozhodnutie vlády SR o výrobe elektrickej energie z domáceho uhlia  do roku 2030. Zodpovedá to ťažobnej spôsobilosti a  perspektívam Hornonitrianskych baní Prievidza. Zároveň to poskytuje  dostatočný časový priestor pripraviť sa dôstojnú premenu baníckeho regiónu.

K téme

Uzatváranie baní v súlade s harmonogramom Úprimné poďakovanie od banskej spoločnosti

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.