Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
14. júna 2023 SprávySlovensko od PRservis.skSITA Diskusia()

Uzatváranie baní v súlade s harmonogramom

14.6.2023 – Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky (MH SR), ako poskytovateľ, uzatvorilo zmluvu o poskytnutí dotácie so spoločnosťou Hornonitrianske bane Prievidza (HBP). V roku 2023 dotácia na uľahčenie zatvorenia uhoľných baní predstavuje 14 686 211 Eur. Finančný príspevok bude vyplatený zo štátneho rozpočtu Slovenskej republiky.

Dotácia je určená na pokrytie mimoriadnych nákladov na uzatváranie uhoľných výrobných jednotiek v dobývacom priestore Nováky, konkrétne 6. , 7. a 11. ťažobného poľa. Týka sa aj povrchových objektov centrálneho závodu baňa Handlová a centrálneho závodu baňa Nováky II. v katastrálnom území Sebedražie.

Uzatváranie ťažobných kapacít a povrchových objektov prebieha kontinuálne od začiatku tohto roka. Nadväzuje na práce z predchádzajúcich období, súvisiace s ukončením ťažby hnedého uhlia v bani Cigeľ v roku 2017 a v bani Handlová v roku 2021.

Zamestnancom, s ktorí končia pracovný pomer z organizačných dôvodov, v priamej súvislosti s vládou vyhláseným útlmovým programom, je vyplácané odstupné, prípadne aj odchodné v zmysle zákonníka práce a kolektívnej zmluvy.

Štátna pomoc na uľahčenie zatvorenia uhoľných baní neschopných konkurencie bola notifikovaná a schválená Európskou komisiou v novembri 2019 podľa pravidiel štátnej pomoci Európskej únie. Je určená na pokrytie mimoriadnych výdavkov, nesúvisiacich s bežnou prevádzkou ťažobnej spoločnosti HBP, (článok 4 rozhodnutia Rady 2010/787/EÚ z 10. decembra 2010). Ide o:

  • mimoriadne výdavky na zamestnancov, ktorí prišli alebo prichádzajú o svoje zamestnanie,
  • podpovrchové bezpečnostné práce, vyplývajúce zo zatvorenia uhoľných výrobných jednotiek,
  • všetky náležite odôvodnené náklady súvisiace s asanáciou bývalých uhoľných ťažobných lokalít,
  • náklady na rekultiváciu povrchu.

Adriana Siváková,
Tlačová hovorkyňa

Informačný servis

K téme

ROCKový formát Metro ON Line spojil komunity z iných svetov COOP Jednota otvára prvú automatizovanú predajňu na Slovensku

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.