Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
21. decembra 2012 PR správyPodnikové info od PRservis.skSITA Diskusia()

SSE: Ceny elektriny pre rok 2013

BRATISLAVA 21. decembra – Dňa 18.12.2012 Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ďalej len „URSO“) cenovým rozhodnutím č. 0067/2013/E určil tarifu za prevádzkovanie systému a tarifu za systémové služby, ktoré predstavovali posledné otvorené pozície, ktoré vstupujú do koncových cien pre odberateľov elektriny.

V tejto súvislosti spoločnosť Stredoslovenská energetika, a. s., (ďalej len „SSE“) vydáva nasledovnú tlačovú správu:

Vývoj koncových cien elektriny pre odberateľov elektriny v domácnosti
Priemerná koncová cena elektriny pre odberateľov elektriny v domácnosti medziročne klesne o 1,1%, a to v dôsledku priaznivého vývoja ceny komodity na veľkoobchodnom trhu pre rok 2013, pričom v najrozšírenejších sadzbách SSE DD1 a DD2 priemerná koncová cena elektriny vrátane daní klesne v priemere až o 3,5 %.

Spoločnosť SSE poznamenáva, že celková miera medziročného poklesu koncových cien elektriny pre odberateľov v segmente domácnosti je ovplyvnená výškou jednotlivých regulovaných sadzieb nasledovne:

• poklesom sadzieb SSE za dodávku, ktorý ovplyvnil vývoj cien komodity na veľkoobchodnom trhu pre rok 2013, čo pre zákazníka v domácnosti predstavuje v medziročnom porovnaní priemerne pokles o 7,5% v cenách dodávky pre domácnosti,

• neutrálnou zmenou sadzieb distribúcie, ktoré zahŕňajú aj prenos, pričom pre domácnosti priemerné ceny za distribúciu ostávajú aj pre rok 2013 na rovnakej úrovni alebo zaznamenajú len marginálne zmeny v jednotlivých tarifách. Pokles cien elektriny na veľkoobchodnom trhu pritom vplýva aj na náklady prevádzkovateľov sústav na krytie strát, takže tieto položky zaznamenávajú takisto mierny medziročný pokles,

• nárastom ďalších sieťových taríf, ako je tarifa za prevádzkovanie systému a tarifa za systémové služby, ktoré vstupujú do koncovej ceny, ovplyvnil v konečnom dôsledku výšku medziročného poklesu koncových cien pre domácnosti, čo prakticky znamená, že došlo k zachovaniu úrovne cien minulého roku, prípadne k miernemu poklesu, ktorý je závislý aj od výšky spotreby elektriny.

Regulácia cien pre odberateľov elektriny mimo domácnosti s ročnou spotrebou do 30 MWh
Spoločnosť Stredoslovenská energetika, a. s., touto cestou tiež upozorňuje na skutočnosť, že ÚRSO opätovne prehodnotil rozsah cenovej regulácie v dodávke elektriny a po roku deregulácie pristúpil s účinnosťou od 1. 1. 2013 k opätovnej regulácii odberateľov elektriny mimo domácností so spotrebou do 30 MWh, t.j. malých podnikov, ktorí tak opätovne budú odoberať elektrinu za cenu stanovenú rozhodnutím ÚRSO.

SSE bude v najbližších dňoch informovať svojich zákazníkov na internetovej adrese www.sse.sk o detailnom zložení jednotlivých sadzieb pre dodávku elektriny pre domácnosti, ako aj pre malé podniky.

Okrem medziročnej úspory zo zníženia ceny dodávky elektriny bude Stredoslovenská energetika, a. s. aj v roku 2013 aktívne podporovať svojich odberateľov pri úsporách na strane spotreby energií. Zákazníci môžu využiť poradenstvo nášho špecializovaného tímu zákazníckych služieb.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

ax

K téme

Slovensko čaká zásadná zmena energetiky. Čo prinesie zimný balíček? Výhodná ponuka plynu od SSE

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Podnikové info

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.