Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
13. júna 2012 PR správyPodnikové info od PRservis.skSITA Diskusia()

SPP otvoril novú plniacu stanicu CNG v Bratislave

BRATISLAVA 13. júna – Slovenský plynárenský priemysel, a.s. (SPP) dnes otvoril plniacu stanicu pre vozidlá s pohonom na CNG v areáli SPP v Bratislave. V poradí už ôsma plniaca stanica CNG, ktorú prevádzkuje SPP bude slúžiť najmä pre potreby plnenia 250 áut v prevádzke SPP s pohonom na CNG a bude prístupná aj pre všetkých zákazníkov SPP, ktorí vlastnia vozidlo na pohon CNG (Compresed Natural Gas – stlačený zemný plyn).

Nová plniaca stanica CNG (PS CNG) v areáli SPP, v Bratislave je prístupná pre zákazníkov, ktorí majú uzatvorenú zmluvu s SPP na dodávku CNG, cez nákladnú vrátnicu SPP z Prístavnej ulice. PS CNG je prevádzkovaná v samoobslužnom nepretržitom režime 365 dní v roku, 24 hodín denne. S kapacitou plnenia CNG 350 m3/hod, zaberie plnenie auta CNG približne rovnaký čas ako tankovanie benzínu či nafty.

„Zdraviu škodlivé emisie z dopravy sú problémom každého veľkého mesta. Som rád, že vďaka otvoreniu tejto plniacej stanice zvyšujeme možnosti obyvateľov Bratislavy pre používanie ekologicky čistejšieho motorového paliva. Je už len na nich, či „presedlajú“ do CNG auta a prispejú tak k menšiemu znečisteniu ovzdušia v meste. Druhá CNG „plnička bude pre mnohých majiteľov CNG áut v Bratislave znamenať aj ekonomický prínos v úspore „jalových kilometrov“ kvôli plneniu CNG na Jurajovom Dvore,“ zdôraznil Ľubomír Blaško, vedúci útvaru predaja CNG, SPP.

Technické zaujímavosti novej PS CNG:

• výkon plnenia stlačeného zemného plynu 350 m3/hod
• dve výdajné miesta typu NGV 1, čo umožňuje plnenie 2 vozidiel na pohon CNG súčasne
• technológia plniacej stanice pochádza od argentínskeho výrobcu – technológia je integrovaná do kontajnera o ploche 1×2,5 m

Okrem novootvorenej bratislavskej PS CNG v areáli SPP, spoločnosť SPP prevádzkuje ďalších sedem PS CNG v samoobslužnom nepretržitom režime (Bratislava – Jurajov Dvor, Nitra, Košice, Žilina, Michalovce, Nové Mesto nad Váhom, Komárno). Plniaca stanica CNG v Komárne je prvou CNG stanicou na Slovensku, ktorá je umiestnená na čerpacej stanici klasických pohonných hmôt. Spustením jej prevádzky v roku 2010 bol naplnený pilotný projekt spolupráce spoločností SPP a SLOVNAFT. SPP realizuje projekt inštalácie bankových terminálov, ktorým odpadne povinnosť uzatvorenia zmluvného vzťahu na dodávku CNG. Plánovaný termín ukončenia projektu je v decembri 2012.

Koncom roku 2011 jazdilo na Slovensku celkom 1 069 vozidiel s pohonom na CNG, čo je v porovnaní s rokom 2010 nárast o 246 vozidiel, o 29,9 %.

CNG je ekonomicky výhodné, bezpečné a ekologické alternatívne palivo. Pri spaľovaní CNG do ovzdušia uniká nižšie množstvo emisií CO2 než pri klasických motorových palivách. Z výfukov CNG vychádza takmer čistá vodná para a žiadne pevné častice. Autá jazdiace na CNG môžu parkovať aj v podzemných garážach – zemný plyn je ľahší ako vzduch, pri prípadnom úniku stúpa a rozptýli sa v atmosfére.. Na porovnanie, LPG je ťažší plyn ako vzduch, takže pri úniku klesá dole a vypĺňa priestory. Autá na LPG preto nemôžu parkovať v podzemných garážach. Výhodou CNG, v porovnaní s inými alternatívnymi palivami, je najmä to, že už dnes sa sériovo vyrába množstvo modelov osobných, malých úžitkových a nákladných áut či autobusov a na CNG jazdia dokonca vlaky, lode či motocykle.

Osobné a úžitkové autá na CNG sú vyrábané ako dvojpalivové s hlavným pohonom na CNG a s doplnkovou benzínovou nádržou. Technickými parametrami, dojazdom a úžitkovými vlastnosťami sú CNG autá porovnateľné s ich benzínovými alebo naftovými ekvivalentmi.
Na celom svete dnes jazdí viac než 14,5 miliónov vozidiel s pohonom na CNG.

Informácie o alternatívnom palive CNG ako aj o samoobslužnom plnení CNG nájdu záujemcovia na www.spp.sk/doprava-na-cng/.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

bx

K téme

Modrého anjela za najlepší hraný film 30. ročníka MFF Art Film získala emotívna sudánska dráma Zbohom, Júlia MFF Art Film bude aj ďalších 10 rokov v Košiciach

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Podnikové info

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.