Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
6. augusta 2012 PR správyOstatné od PRservis.skSITA Diskusia()

Spomienka na obete banského nešťastia začne na cintoríne v Handlovej

BRATISLAVA 6. augusta – Dňa 10. augusta si Hornonitrianske bane Prievidza pripomenú 3. výročie najväčšieho banského nešťastia v histórii spoločnosti, kedy v Bani Handlová vyhasol život 11 banských záchranárov a 9 baníkov. V dejinách Slovenska je tento dátum už po druhýkrát označený ako pamätný deň – Deň obetí banských nešťastí. Tieto udalosti si uctíme dôstojne, v tichosti a v piete.

Pietnu spomienku začneme 10. augusta 2012 o 9.00 h na cintoríne v Handlovej. Práve tu bol v roku 2008 vybudovaný Pamätník obetiam banských nešťastí na hornej Nitre, na ktorom je do kameňa vytesaných vyše 460 mien všetkých baníkov, ktorí zahynuli pri plnení pracovných povinností v Bani Cigeľ, Bani Handlová a v Bani Nováky počas viac ako storočnej histórie priemyselnej ťažby uhlia. V auguste 2010 bol pamätník vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku. Delegácia vedenia Hornonitrianskych baní Prievidza, tvorená vedením spoločnosti, zástupcami bane Handlová a Hlavnej banskej záchrannej stanice, sa pri príležitosti pamätného dňa pokloní pamiatke baníkov, položením venca a zapálením kahancov si uctí ich najvyššiu obeť.

Po tomto pietnom akte sa baníci a banskí záchranári presunú na Ulicu 29. augusta v Handlovej, kde pri príležitosti Dňa bielych ruží, presne o 9.30 h , v čase posledného kontaktu s baníkmi a záchranármi v tragický augustový deň, položia biele ruže pred sochu baníka a poklonia sa pamiatke obetí banského nešťastia.

Aj po troch rokoch spomíname na banské nešťastie v bani Handlová so smútkom, ako na najväčšiu tragédiu v histórii spoločnosti. Hlboko zasiahla náš pracovný kolektív a bola tvrdou skúškou pre banských záchranárov, riadiacich zamestnancov a všetkých, ktorí sa podieľali na likvidácii jej následkov. 10. august 2009 navždy zostane v našich mysliach. Úprimne si želáme, aby banícka práca bola bezpečná a táto tragická udalosť posledná.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

ax

K téme

Rozprávkové prázdniny klopú na dvere Smolenický zámok pozýva na ochutnávku exkluzívnej zámockej medoviny

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ostatné

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.