Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
9. marca 2015 PR správyPodnikové info od PRservis.skSITA Diskusia()

Spoločnosť Novartis oznámila zavŕšenie transakcií s GSK

BRATISLAVA 9. marca – Spoločnosť Novartis oznámila dokončenie série transakcií s GlaxoSmithKline plc (GSK), zahŕňajúcich získanie niekoľkých onkologických produktov a substancií v štádiu vývoja od GSK. Zároveň oznámila vytvorenie spoločného podniku spájajúceho divízie voľno-predajných liekov oboch spoločností, ktorý sa stane popredným svetovým lídrom v danom segmente. Transakcie zahŕňali aj predaj divízie vakcín (s výnimkou vakcín proti chrípke) spoločnosti GSK. Spomínané úkony boli prvýkrát oznámené v apríli 2014 ako súčasť globálnej transformácie portfólia spoločnosti Novartis.

„Zavŕšenie transakcií s GSK profiluje Novartis a ďalej upevňuje naše vedúce postavenie v kľúčových rastúcich segmentoch,“ povedal Joseph Jimenez, CEO spoločnosti Novartis International AG. „Očakávame, že táto evolúcia v našej stratégií povedie k zlepšeniu postavenia spoločnosti a vytvorí nám príležitosť vhodne reagovať na budúce zmeny v oblasti zdravotníctva.“

Od konca roku 2013 sa spoločnosť Novartis zapojila do série transakcií za účelom zvýšenia zamerania spoločnosti na tri hlavné odvetvia obchodu v globálnom meradle: inovatívne liečivá, starostlivosť o zrak a generiká.

Výsledok oznámenia:
• Onkologická divízia spoločnosti Novartis v súčasnosti spravuje portfólio 22 onkologických a hematologických liekov určených na liečbu viac ako 25 druhov ochorení na celom svete. Novonadobudnuté terapie melanómu, pokročilého karcinómu obličky a ďalších hematologických ochorení dopĺňajú súčasnú skupinu unikátnych produktov spoločnosti Novartis, čím vytvárajú široké portfólio liekov v oblasti onkológie a hematológie zameriavajúcich s a na dôležité dráhy biologických ochorení.

• V dôsledku širokého a intenzívneho zamerania výskumu a vývoja spoločnosti Novartis v oblasti onkológie, ako aj jej obchodných schopností, je možné predpokladať, že spoločnosť Novartis bude spôsobilá efektívne využiť lieky získané od GSK. Jedná sa o:

– Tafinlar®, BRAF inhibítor, a Mekinist (TM), MEK inhibítor, oba schválené pre liečbu metastatického melanómu. 6. februára 2015 GSK oznámila celkové výsledky zo štúdie COMBI-d, ktoré preukazujú štatisticky významné zníženie rizika úmrtia (Hazard Ratio [HR] 0,71 [95% interval spoľahlivosti (CI): 0,55, 0,92], p = 0,011) pre kombináciu liekov Tafinlar a Mekinist v porovnaní s Tafinlar monoterapiami u pacientov s BRAF V600 / K s pozitívne zmutovaným metastatickým melanómom.

– Votrient®, VEGFR inhibítor pre pokročilý karcinómom obličky, ktorý sa ukázal byť ako veľmi účinná liečba prvej línie pri rakovine obličky.

– Revolade® na trombocytopéniu (nízky počet krvných doštičiek), Tyverb® na metastatický HER2+ karcinóm prsníka a Arzerra® na chronickú lymfocytovú leukémiu sú taktiež zahrnuté v rámci transakcie.

• Novartis tiež disponuje opt-in právami vo vzťahu k súčasnému a budúcemu onkologickému výskumu a vývoju spoločnosti GSK (okrem onkologických vakcín), ktorý môže byť zdrojom nových substancií a cieľov liečby. V roku 2014 tržby z novonadobudnutých onkologických produktov spoločnosti GSK predstavovali približne 2 miliardy USD, čo je oproti roku 2013 nárast približne o 32% v miestnej mene. *

• Novartis OTC a GSK Consumer Healthcare sa vzájomným spojením stali svetovým lídrom v oblasti voľno-predajných liekov („GSK Consumer Healthcare“), v rámci čoho si Novartis zachováva významnú účasť prostredníctvom vlastníctva 36,5% podielu. Očakáva sa, že GSK Consumer Healthcare bude mať vedúce postavenie v štyroch hlavných kategóriách OTC – Wellness, Oral Health, Nutrition and Skin Care. Joint venture má podiel a obchodné zastúpenie na vyspelých trhoch, ako aj na kľúčových rozvíjajúcich sa trhoch.

• Divízia vakcín spoločnosti Novartis (okrem vakcín proti chrípke) bola odpredaná spoločnosti GSK.

Od roku 2013 spoločnosť Novartis uskutočnila aj ďalšie strategické transakcie smerujúce k transformácií portfólia spoločnosti. V januári 2015 spoločnosť ukončila predaj svojej divízie „Animal Health“ (produkty spojené s liečbou zvierat) za približne 5,4 miliardy USD spoločnosti Eli Lilly and Company. V dôsledku tejto transakcie so spoločnosťou Eli Lilly bude spoločnosť Novartis v prvom štvrťroku 2015 vykazovať výnimočný zisk pred zdanením, a to približne 4,7 miliardy USD.

V októbri 2014 spoločnosť oznámila dohodu o predaji svojho obchodu s vakcínami proti chrípke spoločnosti CSL Limited za 275 miliónov USD; ukončenie transakcie sa predpokladá koncom roku 2015. V januári 2014 spoločnosť Novartis dokončila predaj divízie diagnostiky krvných transfúzií spoločnosti Grifols S.A. za 1,7 miliardy USD.

Podmienky dohody a finančný dopad
V dôsledku predaja divízie vakcín (s výnimkou vakcín proti chrípke) spoločnosti GSK a vytvorenia joint venture, Novartis zaznamená značný mimoriadny zisk, ktorý bude ohlásený so zverejnením finančných výsledkov spoločnosti za prvý štvrťrok roku 2015.

Onkologické produkty GSK
Spoločnosť Novartis získala onkologické produkty GSK, vrátane dvoch produktov v štádiu vývoja, za celkové peňažné plnenie 16 miliárd USD. Až 1,5 miliardy USD z tejto sumy závisí od dosiahnutia určitých míľnikov vo vývoji.

Spoločný podnik Novartis OTC a GSK Consumer Healthcare
Novartis v súčasnosti vlastní 36,5% podielu z joint venture vytvoreného medzi Novartis OTC a GSK Consumer Healthcare. Investícia bude účtovaná metódou ekvivalencie a bude vykázaná ako príjem z pridružených spoločností. Novartis má tiež štyri z jedenástich kresiel v rámci predstavenstva joint venture. Okrem toho má Novartis určité menšinové a výstupné práva, pričom výstupné práva môžu byť využité na základe vopred definovaného trhového cenového mechanizmu.

Odpredaj vakcín (s výnimkou vakcín proti chrípke) spoločnosti GSK
Spoločnosť Novartis predala spoločnosti GSK svoju divíziu vakcín (s výnimkou vakcín proti chrípke) až za 7,1 miliardy USD (bez licenčných poplatkov). Suma 7,1 miliardy USD sa skladá zo sumy 5,25 miliardy USD splatnej pri dokončení obchodu a sumy až do 1,8 miliardy USD v budúcich platbách (podľa dohodnutých platobných podmienok).

*Vyššie uvedené sumy v US dolároch predstavujú približnú premenu súm udávaných spoločnosťou GSK v britských librách šterlingoch

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

ax

K téme

Ďalšie slovenské mestá a obce rozširujú európsky klub vynikajúco spravovaných samospráv. Finále projektu ELoGE Slovensko 2021 Ďalší ekologický krok BILLA: zákazníkom ponúka produkty vyrobené s ohľadom na lesy a oceány

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Podnikové info

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.