Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
21. februára 2014 PR správyPodnikové info od PRservis.skSITA Diskusia()

Spoločnosť Henkel splnila finančné ciele na rok 2013

BRATISLAVA 21. februára – „Rok 2013 bol pre spoločnosť Henkel veľmi úspešným rokom. Napriek náročným podmienkam a silnej konkurencii na trhu sa nám podarilo splniť naše finančné ciele a dosiahli sme výrazný pokrok pri realizovaní našej stratégie pre obdobie do roku 2016,“ povedal predseda predstavenstva spoločnosti Kasper Rorsted. „Všetky naše obchodné divízie dosiahli nárast zisku a zvýšili svoj trhový podiel. K tomuto presvedčivému rastu organického obratu prispeli všetky regióny. Tak ako v predchádzajúcich rokoch, aj teraz sme zaznamenali veľmi dobrý vývoj na rozvíjajúcich sa trhoch. V týchto krajinách bol však vykázaný obrat výrazne ovplyvnený kurzovými vplyvmi.“

V súvislosti s účtovným rokom 2014 Kasper Rorsted uviedol: „Ekonomické prostredie ostáva naďalej zložité a očakávame že kurzové vplyvy budú mať naďalej najmä pokiaľ ide o prvú polovicu roka. Preto budeme ďalej zjednodušovať a zlepšovaní naše procesy a štruktúry v záujme zvýšenia našej flexibility a efektivity. Zameriavame sa na implementovanie našej stratégie a plnenie našich ambicióznych finančných cieľov pre obdobie do roku 2016.“

„Očakávame, že organický rast obratu za celý účtovný rok 2014 dosiahne 3 až 5%. Predpokladáme zvýšenie upravenej výnosnosti predaja (marže EBIT) na úroveň okolo 15,5 % a rast upravených výnosov na preferenčnú akciu by sa mal pohybovať okolo hornej hranice rozsahu jednociferných čísiel,“ zhrnul Kasper Rorsted finančné ciele na rok 2014.

K navrhovanému zvýšeniu podielu vyplácaných dividend v spoločnosti Henkel Kasper Rorsted uviedol: „Chceme, aby naši akcionári mali z nášho zlepšeného výkonu prospech. Výrazný rast ziskovosti a finančná sila našej firmy nám dovoľuje zvýšiť podiel vyplácaných dividend zo súčasných asi 25% na 30 % za rok 2013. V budúcnosti by sa mal podiel vyplácaných dividend pohybovať medzi 25 až 35 % z čistého výnosu spoločnosti upraveného o menšinové podiely a mimoriadnych položky. Zvýšenie dividend sa nedotkne našej strategickej flexibility ani našej konzervatívnej finančnej stratégie.“

• Presvedčivý 3,5% organický rast obratu
• Obrat ovplyvnený kurzovými vplyvmi dosiahol 16 355 mil. eur (-0,9 %)
• Upravený prevádzkový zisk sa zvýšil o 7,8 % na 2 516 mil. eur
• Upravená výnosnosť predaja (marža EBIT) sa zvýšila o 1,3 percentuálneho bodu na 15,4 %
• Dvojciferný nárast upravených výnosov na prioritnú akciu + 10,0 %*
• Navrhované dividendy sa zvýšili o 28,4 % na 1,22 eura na preferenčnú akciu

Obrat a zisk v roku 2013
Obrat za účtovný rok 2013 zostal na mierne nižšej úrovni v porovnaní s predchádzajúcim rokom a dosiahol 16 355 mil. eur. Rast organického obratu, t.j. obratu bez započítania kurzových vplyvov, akvizícií a odpredaja, dosiahol presvedčivých 3,5 %. Pod tento rast sa podpísali rovnako ceny, ako aj objem, pričom jeho tempo sa v priebehu roka ďalej zvyšovalo. Organický rast v prvej polovici roka dosiahol hodnotu 3,2 % a v druhej polovici vzrástol na 3,8 %.

Vo všetkých obchodných divíziách sa obrat organicky rástol a všetky divízie zvýšili svoje podiely na príslušných trhoch. Divízia Pracích a čistiacich prostriedkov zaznamenala veľmi vysoký 5,7% nárast organického obratu. Divízia Beauty Care dosiahla presvedčivý 3,0 %. organický rast obratu a divízia Lepidiel a technológií zaznamenala podobne dobrý rast organického obratu na úrovni 2,7 %.

Upravený prevádzkový zisk vzrástol po zohľadnení jednorazových výdajov a výnosov a reštrukturalizačných nákladov o 7,8 % z 2 335 mil. eur na 2 516 mil. eur, pričom na tomto raste sa podieľali všetky tri obchodné divízie. V porovnaní s 2 199 mil. eur za predchádzajúci rok dosiahol vykázaný prevádzkový zisk (EBIT) hodnotu 2 285 mil. eur.

Upravená výnosnosť predaja (marža EBIT) sa zvýšila o 1,3 percentuálneho bodu z 14,1 na 15,4 %. Vykázaná výnosnosť predaja dosiahla 14,0 % oproti 13,3 % v predchádzajúcom roku.

Finančný výsledok spoločnosti Henkel sa zlepšil o 68 mil. eur na -113 mil. eur, a to hlavne vďaka lepšej čistej finančnej pozícii a zlepšeným výsledkom zaisťovacích menových transakcií. Okrem toho sa znížili čisté úrokové výdavky na dôchodkové záväzky. Daňové zaťaženie predstavovalo 25,2 % v porovnaní s 24,4 % za predchádzajúci rok.

Upravený čistý zisk sa po odpočítaní menšinových podielov zvýšil o 12,1 % z 1 573 mil. eur na 1 764 mil. eur. Vykázaný čistý zisk vzrástol o 6,5 % z 1 526 mil. eur v predchádzajúcom roku na 1 625 mil. eur. Po odpočítaní menšinových podielov vo výške 36 mil. eur dosiahol čistý zisk hodnotu 1 589 mil. eur (1 480 mil. eur v predchádzajúcom roku). Výnosy na preferenčnú akciu (EPS) vzrástli z 3,42 eur na 3,67 eur. Upravené výnosy predstavovali 4,07 eura oproti 3,63 eura za predchádzajúci rok. Pred uplatnením revidovaného IAS 19 bola hodnota výnosov za preferenčnú akciu 3,70 eur. Vo vzťahu k takto vypočítanému výsledku upravené výnosy na preferenčnú akciu vzrástli o 10,0 %.

Predstavenstvo, dozorná rada a výbor akcionárov navrhujú, aby riadne valné zhromaždenie schválilo zvýšenie dividendy na preferenčnú akciu o 28,4 % na hodnotu 1,22 eura (0,95 eura v predchádzajúcom roku) a dividendu na kmeňovú akciu vo výške 1,20 eur, teda zvýšenú o 29,0 % (0,93 eura v predchádzajúcom roku). Výplatný pomer by tak dosiahol 30,0 %.

Pomer medzi čistým prevádzkovým kapitálom a obratom sa opäť výrazne zlepšil a na konci roka dosiahol 2,3 %, čo je 1,5 percentuálneho bodu pod úrovňou z konca roka 2012. Čistá finančná pozícia spoločnosti Henkel k 31. decembru 2013 sa zmenila z čistého dlhu na čistú hotovostnú pozíciu vo výške 959 mil. eur. Čistý dlh k 31. decembru 2012 predstavoval 85 mil. eur.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

ax

K téme

Bezdymové zariadenia ani ich náplne nepatria do bežného odpadu Umbrella Group porastie, spojila sily s hypotekárnymi expertmi KAMAPRO a Hypomaklér

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Podnikové info

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.