Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
5. októbra 2012 PR správyPodnikové info od PRservis.skSITA Diskusia()

Spoločnosť Eustream sa stala členom platformy GATRAC

BRATISLAVA 5. októbra – Slovenský prepravca zemného plynu, spoločnosť Eustream sa podpisom zmluvy s českým partnerom NET4GAS pripojil k platforme GATRAC (Gas Transport Cooperation). GATRAC ponúka jediný produkt v Európe, ktorý na základe jednej zmluvy umožňuje prepravu medzi hubmi. GATRAC je cezhraničné partnerstvo európskych prevádzkovateľov prepravných plynárenských sústav ONTRAS – VNG Gastransport GmbH/Nemecko, GRTgaz Deutschland GmbH, NET4GAS, s.r.o./Česká republika, a teraz aj eustream, a.s./Slovenská republika. GATRAC zjednodušuje združenú cezhraničnú prepravu plynu (Cross-Border Bundled Transmission) medzi hubmi Slovensko, Central European Gas Hub (CEGH) Baumgarten, Česká republika a Nemecko. GATRAC tiež zákazníkom zjednodušuje nákupný a nominačný proces. Zákazník môže kupovať a nominovať prepravu plynu u jedného prevádzkovateľa prepravnej sieti podľa svojho výberu (koncept jedného „cestovného lístka“). Nákup kapacít sa uskutočňuje online systémom click-and-book (klikni a kúp).

Výhodou pre zákazníka je to, že uzatvára len jeden kontrakt, na základe jednej tarify, v jednotnej mene a navyše sa vyhne zbytočnej administratíve. Aj koordináciu celej transakcie, vrátane nominácií a fakturácie preberá na seba príslušný prevádzkovateľ prepravnej

Zákazníci môžu od 1.októbra využívať tieto služby aj prostredníctvom Eustreamu – smerom na Slovensko a do CEGH v Baumgartene.

GATRAC ponúka rôzne produkty uzatvárané „deň vopred“ (day-ahead) určené na cezhraničnú prepravu plynu medzi Nemeckom a Baumgartenom cez Českú republiku a Slovensko.

„Pripojenie sa Eustreamu ku GATRAC-u a služby ponúkané smerom na Slovensko a CEGH v Baumgartene sú dôkazom, že prevádzkovatelia prepravných sústav plnia svoj záväzok podporovať integráciu trhov v západnej a strednej Európe,“ povedal Thomas Kleefuß, výkonný riaditeľ NET4GAS.

Jean-Luc Rupp, predseda predstavenstva spoločnosti Eustream:
„Eustream sa pripojil k platforme GATRAC, pretože podporujeme aktívne online obchodovanie s cezhraničnou prepravou plynu. Neustále sa snažíme poskytovať zákazníkom čo najširšiu škálu produktov a služieb.“

Pre ostatné združené day-ahead produkty je obchodovanie možné v pracovných dňoch od 9:00 do 15:30. Obchodné miesto www.gatrac-eustream.com sa stáva novou platformou, kde môžu registrovaní užívatelia GATRAC nakupovať cezhraničné kapacity popri už existujúcich obchodných miestach www.gatrac-ontras.com, www.gatrac-net4gas.com a www.gatrac-GRTgaz-deutschland.com.

ČLENOVIA platformy GATRAC

GRTgaz Deutschland prevádzkuje časť tranzitného systému MEGAL (patrí spoločnosti GDF SUEZ S.A.), ktorý je jedným z najväčších plynovodov západnej Európy importujúcich ruský zemný plyn. Ako nezávislý prevádzkovateľ siete, GRTgaz výrazne podporuje dereguláciu trhov s energiou. GRTgaz poskytuje zákazníkom nediskriminačný, efektívny a spravodlivý prístup k svojej sieti pre prepravu zemného plynu.

NET4GAS je spoľahlivým, silným a bezpečným prevádzkovateľom siete tranzitných plynovodov, ktorý zaručuje domácim i zahraničným partnerom dostupnosť potrebnej prepravnej kapacity. Všetci distribútori plynu majú zaručený nediskriminačný prístup k prepravnému systému. NET4GAS s.r.o. prepravuje zemný plyn cez Českú republiku s využitím 3642 kilometrov dlhej potrubnej siete.

ONTRAS – VNG Transport GmbH je národným prevádzkovateľom prepravnej siete zemného plynu v rámci európskej siete so sídlom v Lipsku. ONTRAS prevádzkuje druhú najväčšiu plynárenskú sieť Nemecka, pozostávajúcu z viac ako 7000 km potrubí a 500 prepojovacích bodov, a obchoduje s touto kapacitou. ONTRANS je jedným z operátorov pokrývajúcich najväčšie geografické oblasti na trhu GASPOOL; a spolu s viac ako 130 prevádzkovateľmi sietí organizuje prepravu plynu na svojom území.

Eustream
eustream, a.s. (www.eustream.sk) je prevádzkovateľ prepravnej siete v Slovenskej republike a prepravca zemného plynu s kapacitou viac ako 90 miliárd m3/rok s celkovou dĺžkou prepravného systému 2 270 km. Eustream garantuje prístup do slovenskej prepravnej siete transparentným a nediskriminujúcim spôsobom a zabezpečuje komplexné služby v oblasti prepravy zemného plynu. K jeho obchodným partnerom patria medzinárodné energetické spoločnosti.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

bx

K téme

Kam po vysokej škole? Program Teach Next ponúka absolventom unikátnu možnosť ako naštartovať kariéru ESG. Naliehavosť začína byť hmatateľná

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Podnikové info

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.