Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
22. novembra 2017 PR správyOstatné od PRservis.skSITA Diskusia()

Spoločnosť aj rodina zlyhávajú. S drogami experimentujú čoraz mladšie deti.

BRATISLAVA 22. novembra 2017 – Veková hranica prvej skúsenosti so závislosťou od návykových látok sa posúva čoraz nižšie. Zhodli sa na tom experti na prevenciu drogových a iných závislostí na odbornom sympóziu pod názvom „Kým nie je príliš neskoro“ v Bratislave. Deti na druhom stupni základných škôl už majú bežne skúsenosť s alkoholom a cigaretami. Tieto návyky získavajú v rodine a v prostredí, v ktorom sa pohybujú. V 14 rokoch začínajú prvé skúseností detí s marihuanou a pervitínom.

„Deti a mládež sa často krát dočkajú pomoci až v rozvíjajúcom sa štádiu závislosti, pričom primárna prevencia by mala v živote človeka začínať v čase, keď ešte nemá problémy s konzumáciou návykových látok,“ povedal riaditeľ resocializačného strediska Komunita Ľudovítov, n.o., psychiater a psychoterapeut Ľubomír Gábriš.

Sú to práve pedagógovia, ktorí dokážu problém dieťaťa včas zachytiť a následne mu podať pomocnú ruku v kooperácii s rodičom dieťaťa. Pedagógovia pôsobiaci ako koordinátori drogovej prevencie na stredných a základných školách Bratislavského samosprávneho kraja boli cieľovou skupinou odborného sympózia, na ktorom sa okrem iného dozvedeli najnovšie trendy v drogovej prevencii a oboznámili sa s projektom Kým nie je príliš neskoro autora Ernsta Servaisa..

Najväčším problémom dnešnej spoločnosti je kríza rodiny a rodičovstva. Poukázal na to vo svojej prednáške sociálny pracovník a špeciálny pedagóg Nízkoprahového denného centra pre deti a rodinu PREROD Jaroslav Rakučák. “Rodičia neponúkajú svojim deťom jasné hranice, výchovu a svoj čas.” Rakučák vyčíta dospelým zľahčovanie problému užívania drog u detí. „Keď sme pred desiatimi rokmi povedali rodič om, že ich dieťa je závislé od pervitínu, okamžite chceli situáciu riešiť. Dnes rodič mávne rukou a povie, že sa z toho dieťa vyspí.“

Tri jednoznačné znaky, ktoré indikujú u dieťaťa nejakú závislosť sú podľa odborníkov ľahostajnosť, egoizmus a klamstvo. Deti majú najväčšie obavy zo straty a s drogami začnú vtedy, keď sa cítia opustené, nepočúvané alebo necítia zodpovednosť za následky svojho správania sa. K ohrozeným patria aj deti, ktoré sú často bité, ponižované, nemajú žiadne dotyky a objatia a nezažili vo svojom živote úprimnú radosť.

Jarmila Krochtová z odboru sociálnych vecí, školstva a kultúry na Mestskom úrade Nové Zámky varuje pred takzvanými nelátkovými závislosťami, ktoré sú novodobým fenoménom. „Vzrastá závislosť od počítačových hier, internetu, sociálnych sietí. Stretávame sa s tým, keď rodičia nevedia, že dieťa trávi za počítačom celú noc a v škole potom dospáva.“

Odborníci apelujú na rodičov, aby sa aktívne zaujímali o vlastné deti, nepopierali a nezľahčovali problémy, ktoré nastanú v rodine a konali. Dôležitú úlohu majú médiá, štátne orgány aj samospráva, ktoré by mali systematicky a dlhodobo spolupracovať na prevencii ako jedinom účinnom nástroji boja proti vzniku závislostí.

K téme

TAURIS potvrdil svoje líderstvo. Na Danubius Gastro získal najviac ocenení OBI rozžiarilo Zvolen na oranžovo

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ostatné

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.