Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
20. decembra 2014 VyhláseniaPolitické strany od PRservis.skSITA Diskusia()

SNS: Slovenské elektrárne musíme dostať späť pod kontrolu!

BRATISLAVA 20. decembra – Slovenská národná strana (SNS) bude vždy proti tomu, aby mal v strategických spoločnostiach podiely niekto iný ako štát. A do budúcna musíme urobiť všetko pre to, aby sme dostali späť pod kontrolu nielen Slovenské elektrárne, ale aj Slovnaft. Ani Číňania, ani Maďari, ani Česi nesmú mať Slovenské elektrárne.
O kúpu 66 percent akcií Slovenských elektrární (SE), ktoré chce predať taliansky Enel, má záujem viacero finančných skupín, v prípade maďarských záujemcov by mohlo ísť aj o nepriamy ruský vplyv. Ktorákoľvek z nich by obchod realizovala, bude si naň musieť požičať a z dividend potom postupne dlh splatiť. To isté však môže urobiť aj štát a zabezpečiť tým Slovenskej republike vlastníctvo strategického energetického podniku.
Vlastníctvo strategických podnikov umožňuje štátu financovať svoju sociálnu politiku a patrí aj medzi piliere jeho suverenity. Dnes už nie je z čoho financovať elementárne povinnosti štátu. Prišli sme o obranyschopnosť, aj svoju menu. SE majú dnes 33 vodných elektrární, dve atómové, dve fotovoltické, dve tepelné a ešte vždy prevádzkujú Gabčíkovo. To je majetok, ktorý sme budovali sto rokov.
Predkupné právo na akcie SE má Slovenská republika, aj keď toto právo nezakazuje Enelu rokovať aj s inými záujemcami a štátu len ponúknuť možnosť odkúpiť akcie za cenu, ktorú vyrokoval s iným potenciálnym kupcom. Vyzývame vládu, aby začala neodkladne konať a tieto akcie kúpila za akúkoľvek cenu.
Štát by mohol získať prostriedky na odkúpenie akcií emisiou dlhopisov, ktoré Slovenská republika vie v tomto období predávať z nízkym úrokom a 12-ročnou splatnosťou. Požičané peniaze by sa v tomto prípade neprejedli, ako sa to deje pri financovaní schodku štátneho rozpočtu, ale výhodne investovali.

Andrej Danko
predseda SNS

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

zd

K téme

Slováci čoraz viac preferujú tipovanie volieb Národná koalícia predstavila kandidátku do eurovolieb. Predstavuje známych ľudí, ale aj nové tváre

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Politické strany

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.