Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
22. januára 2015 VyhláseniaPolitické strany od PRservis.skSITA Diskusia()

SNS: Dlhopisy nesmú slúžiť len na prejedanie!

BRATISLAVA 22. januára – SNS teší, že Slovensko opäť dokázalo emitovať 12-ročné dlhopisy za historicky najnižší úrok vo výške 1,5 miliardy eur, ako aj to, čo potvrdil premiér, že záujem bo o dlhopisy vo výške 5,5 miliárd. SNS však protestuje proti tomu, aby sa takto požičiavané peniaze prejedli v štátnej správe, kde sa dá dlh znižovať aj šetrením pri réžii a znižovaním výdavkových položiek.
To, že úrok je historicky nízky, nie je však len zásluhou vlády SR. Dôvodom je najmä celkový pokles úrokových mier v EU, kde SR priamo profituje z tohto trendu. Aktuálne krátkodobé úrokové sadzby v eurozóne dosahujú záporné hodnoty čo je dôsledok nízkeho hospodárskeho rastu, čiže zhoršujúcej sa ekonomickej situácie.
Dlh Slovenska v každom prípade znižovať treba, treba však rovnako získať naspäť do štátnych rúk všetky strategické spoločnosti, ktoré sa nerozmyslene prepustili zahraničným vlastníkom alebo finančným skupinám. Štát nemôže fungovať ako silný, pokiaľ nemá v rukách strategické energetické podniky, čo mu zaručuje energetickú bezpečnosť a generuje zisky, ktoré sa môžu použiť na rozvoj spoločnosti.
SNS preto vyzýva vládu, aby zisk z emisie dlhopisov použila aj na spätný odkup akcií Slovenských elektrární, pretože vlastníctvo SE je strategická a politická vec, ktorú je ťažko vyčísliť. Pokiaľ vláda tvrdí, že peniaze na tento odkup nemá, nie je to celkom pravda. Chváliť sa, že máme lacnú pôžičku a použiť ju na krytie márnotratnosti štátnej správy, namiesto investovať ich – ako už SNS zdôraznila – do spätného odkupu akcií strategického podniku, je nezodpovedné.

Andrej Danko
predseda SNS

Vyhlásenia a oznamy je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

es;bl

K téme

Slováci čoraz viac preferujú tipovanie volieb Národná koalícia predstavila kandidátku do eurovolieb. Predstavuje známych ľudí, ale aj nové tváre

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Politické strany

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.