Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
16. mája 2014 PR správyOstatné od PRservis.skSITA Diskusia()

Slovenskí vysokoškoláci brigádujú v USA najviac z krajín V4

BRATISLAVA 16. mája – Podľa štatistík strávi leto na brigáde v USA jeden zo sto slovenských vysokoškolákov, čo je najviac z krajín V4. Celkovo by v zahraničí chcel brigádovať každý druhý vysokoškolák, najväčšou bariérou je však nedostatok peňazí na pokrytie vstupných nákladov. Ten sa dá vyriešiť jednoducho s Flexipôžičkou pre študentov od VÚB banky.

V súčasnosti vrcholia registrácie letných pracovných pobytov v zahraničí pre študentov vysokých škôl. Obľúbeným je napríklad program Work & Travel USA, o ktorý majú slovenskí vysokoškoláci dlhodobo najväčší záujem z pomedzi krajín V4. V časoch najväčšieho boom-u chodilo do USA brigádovať až 6% našich vysokoškolákov, v súčasnosti je to už len niečo viac ako 1%. Stále je to ale podstatne viac ako v okolitých krajinách. „Za poklesom záujmu stojí predovšetkým vývoj kurzu dolára. Kým v roku 2000 dostali študenti za každý zarobený dolár aj viac ako 50 korún, v minulom roku to nebola v prepočte ani polovica. A aj keď mzdy v USA medzičasom mierne vrástli, pokles hodnoty dolára vykompenzovať nedokázali,“ hovorí Andrej Arady, makroekonóm VÚB banky. Ale aj tak si študenti dokážu prostredníctvom tohto typu pobytu v lete zarobiť dosť na to, aby im po odpočítaní vstupných nákladov zostalo dostatok prostriedkov napríklad na cestovanie alebo bezproblémové financovanie nadchádzajúceho ročníka š
koly.

Podľa prieskumu spoločnosti 2muse má o zahraničnú brigádu polovica vysokoškolákov, ktorí na nej vlani neboli. Ich hlavnou obavou je však nedostatok financií na pokrytie vstupných nákladov na pobyt. Tie napríklad pri pobytoch Work & Travel môžu dosiahnuť 1500-2000 eur. „V prípade, že študent nemá dostatok vlastných prostriedkov a ani rodičia mu nedokážu dočasne vypomôcť, môže byť pomerne jednoduchým a efektívnym riešením študentský úver z banky. Napríklad vysokoškolák, ktorý si dnes vo VÚB požičia 1 200 eur a úver splatí v septembri po návrate z brigády, zaplatí na úrokoch len zhruba 24 eur,“ hovorí Melinda Burdanová, vedúca oddelenia úverov VÚB banky.

Príklad:
Vstupné náklady na letnú brigádu v USA sú 1720 eur (600 eur programový poplatok, 600 eur spiatočná letenka, 120 eur víza, 400 eur vreckové). Študent má vlastných 520 eur, 1200 eur si potrebuje v máji požičať od banky. Peniaze chce v septembri po návrate z brigády vrátiť banke späť.

Typ úveru: Flexipôžička pre študentov
Úroková sadzba: 4,9-7,9% p.a. (v závislosti o toho, či má študent účet vo VÚB, či mu naň chodí vreckové/príjem, či sa jedná o aktívneho študenta, či si úver poistí)
Poplatok za poskytnutie: až do konca júna bez poplatku
Mesačná splátka: 19,27-104,33 eur v závislosti od úrokovej sadzby a doby splatnosti (1-6 rokov)

Každý študent s účtom vo VÚB, na ktorý mu chodí mesačne aspoň 100 eur, získa v prípade schválenie úveru sadzbu najviac 6,3%*. Ak si zvolí maximálnu 6-ročnú dobu splatnosti úveru, bude jeho mesačná splátka predstavovať 20 eur mesačne. Od mája do septembra uhradí 4 mesačné splátky (celkovo 80 eur). Po septembrovej splátke bude zostatok istiny jeho úveru 1 144 eur, ktoré môže zo zarobených peňazí vyplatiť jednorazovo bez poplatku. Celkové náklady na úver tak dosiahnu 1224 eur, čiže študent úver preplatí len o 24 eur.

*Ak sa jedná o študenta, ktorý má prospech do 1,5 alebo sa aktívne zapája do študentskej vedeckej činnosti, bol za zahraničnom študijnom pobyte či vykonáva dobrovoľnícke aktivity, získava automaticky sadzbu nižšiu o jedno percento. Ďalších až 0,4% môže ušetriť vďaka poisteniu úveru. Celkovo si takto môže znížiť sadzbu až na 4,9% p.a.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

ax

K téme

UPC: Hrozí úplný zákaz českých staníc v ponuke slovenských operátorov Realitné fondy zaznamenali medziročný nárast 11,5 %. Pozitívne vyhliadky bude umocňovať trend klesajúcich úrokových sadzieb

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ostatné

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.