Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
12. augusta 2013 PR správyOstatné od PRservis.skSITA Diskusia()

Slovenskí študenti so skvelým úspechom z Hong Kongu

BRATISLAVA 12. augusta – Študenti Fakulty práva Paneurópskej vysokej školy (Peter Plachý, Adam Šebesta a Marek Anderle) dosiahli skvelý úspech na prestížnej svetovej súťaži v alternatívnom urovnávaní súdnych sporov (ADR) v Hong Kongu. P. Plachý sa stal najlepším rečníkom v simulovanej obchodnej arbitráži (M. Anderle bol tretí), A. Šebesta získal cenu za najlepšieho mediátora a celý tím obsadil tretie miesto.

V konkurencii 19 tímov z celého sveta (o.i. USA, Čína, India, Malajzia, Rakúsko) nechýbali ani prestížne svetové univerzity ako School of Law of Columbia University New York, alebo domáca City University of Hong Kong. O to je úspech budúcich slovenských právnikov prenikavejší.

Jednotlivé tímy súťažili v dvoch častiach – medzinárodnej obchodnej arbitráži a simulácii mediácie. Spoluorganizátormi súťaže boli City University of Hong Kong, School of Law of Columbia University New York v spolupráci s Čínskou medzinárodnou komisiou ekonomickej a obchodnej arbitráže (CIETAC) a Regionálnym centrom OSN pre Áziu a Tichomorie (UNCITRAL).

„Úspech našich študentov ďaleko presahuje rámec Slovenskej republiky, preto ho možno súčasne vnímať ako prenikavý úspech našej krajiny. Študenti dokázali, že sa nestratia ani v mimoriadne silnej medzinárodnej konkurencii. Úspech je cenný o to viac, že sa podarilo zopakovať a prekonať výsledky z predchádzajúcich rokov, ako aj v tom, že mimosúdne urovnávanie sporov na Slovensku nemá tradície,“ povedal riaditeľ oddelenia medzinárodných vzťahov PEVŠ Slavomír Rudenko.

Pomocnú ruku študentom FP PEVŠ podali zástupcovia advokátskej kancelárie Rowan Legal, ktorí pomáhali najmä cennými radami a koučingom pri tréningu na súťaž.

Význam alternatívnych spôsobov riešení sporov, predovšetkým v rámci medzinárodnej arbitráže a mediácie medzi obchodníkmi vo svete, významne rastie. Týka sa takmer všetkých foriem medzinárodného obchodu a finančných služieb, pre ktoré je riešenie sporov v obchodnom styku klasickými prostriedkami vnútroštátneho súdneho konania neefektívne, zdĺhavé, finančne nákladné a z pohľadu právnej istoty neúmerne rizikové.

Viaceré medzinárodné organizácie (UNIDROIT) vrátane OSN (UNCITRAL) sa snažia zjednotiť právny základ riešenia sporov prostredníctvom medzinárodnej arbitráže vo svete, vrátane jednotného medzinárodného práva aplikovateľného na obchodné spory. Aj cieľom súťaže v Hong Kongu bolo pomocou simulovaného súdneho sporu medzi dvomi obchodnými partnermi, ktorých ako advokáti reprezentujú študenti, rozšíriť význam a používanie týchto pravidiel a pripraviť budúcich právnikov na ich povolanie.

O PEVŠ
Paneurópska vysoká škola (PEVŠ) je súkromná vysoká škola, ktorá od svojho založenia v roku 2004 patrí medzi najmodernejšie vedecko-vzdelávacie inštitúcie na Slovensku. Svojim študentom poskytuje kvalitné vzdelanie na piatich fakultách (vrátane jedinej fakulty psychológie na Sl¬ovensku), v 17-tich akreditovaných študijných programoch. PEVŠ rozvíja kreativitu, podporuje moderné riešenia, výmenu vedomostí, myšlienok a informácií, rozvíja spoluprácu s prestížnymi zahraničnými univerzitami. Na PEVŠ študuje takmer 5000 poslucháčov.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk.

K téme

Kto sú najpredávanejší slovenskí autori za rok 2023? ZSL zimná sezóna 2023/2024: Svetový pohár v Jasnej privítal 132 špičkových športovkýň z 30 krajín a vyše 30-tisíc návštevníkov

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ostatné

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.