Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
14. septembra 2012 PR správyPodnikové info od PRservis.skSITA Diskusia()

Slovenská spoločnosť Eustream nadobudla 15% akcií v CEGH

BRATISLAVA 14. septembra – Akvizícia 15% podielu akcií stredoeurópskeho plynárenského hubu (CEGH) spoločnosťou Eustream je ďalším dôkazom rastúceho významu CEGH pre strednú a juhovýchodnú Európu. Táto dohoda vytvára nové príležitosti pre rozvoj ďalších obchodných aktivít v regióne.

Stredoeurópsky plynárenský hub CEGH, ktorý poskytuje obchodníkom jednoduchý prístup k obchodovaniu s plynom, je jedným z najdôležitejších medzinárodných plynárenských hubov na európskom kontinente. Od založenia CEGH v roku 2005 vzrástol počet jeho členov na 147. Celkový objem obchodov dosiahol v roku 2011 až 40 miliárd m a v prvej polovici roku 2012 sa objem v porovnaní s minulým rokom zvýšil o 23%.

„Vstup do CEGH je pre Eustream dôležitým míľnikom, ktorý prirodzeným spôsobom dopĺňa našu tradičnú pozíciu hlavnej plynárenskej diaľnice do Európskej únie. Akcionárska účasť v poprednej stredoeurópskej platforme pre obchodovanie s plynom je logickým rozšírením našich podnikateľských aktivít ako jedného z najvýznamnejších prepravcov plynu v tomto regióne“, povedal Gunnar Löwensen, člen predstavenstva spoločnosti Eustream, slovenského prevádzkovateľa prepravnej siete.

„Účasťou Eustreamu získava CEGH partnera, ktorý je spolu s viedenskou burzou schopný významne prispieť k rozvoju CEGH a zvýšeniu likvidity plynárenského hubu. S Eustreamom CEGH nadobudne väčší význam pre zákazníkov a prispeje k bezpečnosti dodávok v strednej Európe“, zdôraznil Hans-Peter Floren, člen predstavenstva OMV pre plyn a elektrinu a predseda dozornej rady CEGH AG.

Po akvizícii vykonanej spoločnosťou Eustream vlastní OMV Gas & Power 65% akcií CEGH a viedenská burza si ponecháva 20% podiel. V budúcnosti sa nevylučuje ani akcionárska účasť iných producentov zemného plynu.

CEGH sa stane prevádzkovateľom virtuálneho obchodného bodu pre Rakúsko
V júli 2012 prešiel CEGH na obchodovací systém Trayport ETS. Obchodníci môžu teraz využívať všetky výhody aplikácie Traypot Global Vision a obchodovať na viacerých trhoch súčasne, a to na jednej obrazovke. CEGH tiež plánuje na konci roku otvoriť v rámci viedenskej burzy svoju plynárenskú burzu pre denné obchodovanie „CEGH Gas Exchange Within-Day Market of Wiener Boerse“, kde sa bude obchodovať s energiami na vyvažovanie plynárenských sietí. Na začiatku roka 2013 bude do prevádzky uvedený „entry-exit“ systém a CEGH tak prevezme úlohu prevádzkovateľa virtuálneho obchodného bodu pre Rakúsko.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

ax

K téme

Medzinárodný festival Trnavské organové dni sa začína v nedeľu Electronic Beats festival v Bratislave: Najlepšie slovenské a zahraničné DJky elektronickej hudby pod Starým Mostom

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Podnikové info

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.