Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
28. novembra 2013 PR správyFinancie od PRservis.skSITA Diskusia()

Slováci zaostávajú vo financiách za Európou

BRATISLAVA 28. novembra – Finančné sprostredkovanie na Slovensku za dvadsať rokov výrazne zmenilo spôsob, ako využívame finančné produkty. Investície do životného poistenia sa takmer strojnásobili a priemerný počet zmlúv, uzavretých cez sprostredkovateľa stúpol podľa štatistík OVB Holdingu priemerne na 2,4 zmluvy a takmer sa vyrovnal susedným Čechám (2,5). Napriek tomu zostávajú Slováci voči vyspelej Európe nedostatočne poistení s rezervami vo finančnom plánovaní a finančnej gramotnosti. Jedným z dôvodov je fakt, že o finančných záležitostiach sa väčšina ľudí prioritne radí s rodinou a iba každý šiesty Slovák osloví profesionála – finančného sprostredkovateľa.

Prvé sprostredkovateľské spoločnosti vstúpili na slovenský trh v novembri 1993, konkrétne MBI a OVB. Pôvodom nemecká a dnes celoeurópska spoločnosť OVB Allfinanz Slovensko je dnes trhovou jednotkou s viac ako 800 tisíc klientmi a takmer 2 miliónmi uzavretých zmlúv. „Trh finančného sprostredkovania sa za dvadsať rokov výrazne zmenil. Kým v roku 1993 sme klientom mohli ponúknuť iba stavebné sporenie od jedinej spoločnosti, dnes spolupracujeme s 29 partnermi z radov bánk, poisťovní a dôchodkových správcovských spoločností. Sprostredkovateľ má dnes výrazne lepšie možnosti, ako vyhodnotiť osobnú situáciu klienta a navrhnúť mu finančné riešenie podľa jeho potrieb a aktuálnej životnej etapy,“ hovorí Ing. Jaroslav Vonkomer, predseda predstavenstva OVB Allfinanz Slovensko.

Iba každý šiesty Slovák oslovuje s financiami profesionála
Podľa prieskumu GfK z júna 2013 pre trhovú jednotku OVB Allfinanz Slovensko až 55 % Slovákov rieši finančné záležitosti s rodinou, približne pätina navštívi banku alebo hľadá informácie na internete. Na profesionála – finančného sprostredkovateľa – sa obracia len 14 % opýtaných. „Na lekára či právnika ako profesionálov sa obraciame už akosi automaticky. Avšak oslovenie finančného sprostredkovateľa ako odborníka ešte nemáme úplne v krvi. Väčšina Slovákov má zatiaľ pocit, že financiám rozumie, a preto ich rieši individuálne, aj keď prieskumy finančnej gramotnosti ukazujú opak. Pritom oslovením odborníka môžu ľudia len získať – sprostredkovateľ sa vďaka prehľadu dlhodobo postará o to, aby finančné produkty plnili svoju funkciu,“ vysvetľuje Robert Schmidt, člen predstavenstva OVB Allfinanz Slovensko.

Slováci zostávajú oproti vyspelým štátom s odstupom nedostatočne poistení. Kým poistná suma v životnom poistení dosahuje 1,3 % HDP, v Nemecku je to 3,1 % a vo Veľkej Británii až 8,4 %. Kým majetok si vážime porovnateľne, v poistení životnej úrovne sme aj po dvadsiatich rokoch výrazne za vyspelou Európou.

Mýtus: Finančné poradenstvo nie je len pre bohatých
Medzi dôvody, prečo Slováci nevyužívajú rady od profesionálov, patrí podľa prieskumu GfK aj pocit, že finančné plánovanie je len pre bohatých. „Viac ako pätina Slovákov hovorí, že nemá peniaze, aby oslovila sprostredkovateľa. Pritom finančne plánovať sa dá pri akomkoľvek pravidelnom príjme, nehovoriac o tom, že naši sprostredkovatelia už pomohli desiatkam klientov vyriešiť zdanlivo neriešiteľnú situáciu od preúverovania až po exekúcie a zablokovanie celého majetku,“ vysvetľuje Ján Jánošík, krajský riaditeľ pre OVB Allfinanz Slovensko.

5 dôvodov, prečo sa oplatí využiť služby finančného sprostredkovateľa
1. Rozumie finančným produktom a dokáže ich najvhodnejšie vyskladať podľa životnej situácie klienta
2. Stará sa dlhodobo, aby finančné produkty plnili svoju funkciu a adaptuje ich nastavenie
3. Výberom z ponuky celého trhu háji váš záujem (banka/poisťovňa vie ponúknuť len vlastné produkty, a tým vás obmedzuje)
4. Nastavením parametrov alebo obchodnou zľavou dokáže získať pre klienta lepšiu cenu
5. Je kedykoľvek k dispozícii (nemá „otváracie hodiny“)

O spoločnosti OVB Allfinanz Slovensko
OVB Allfinanz Slovensko a.s. je súčasťou celoeurópskej skupiny, poskytujúcej služby finančného sprostredkovania. Korene má v Nemecku, kde jej materská spoločnosť vznikla v roku 1970. Na Slovensku je firma aktívna od roku 1993 a patrí k najúspešnejším spoločnostiam holdingu. OVB Allfinanz Slovensko dlhodobo vedie v SR rebríček spoločností poskytujúcich finančné sprostredkovanie fyzickým osobám. Sprostredkúva produkty a služby takmer troch desiatok partnerov – poskytovateľov finančných produktov. OVB systematicky monitoruje finančné produkty na slovenskom trhu a z pozície nezávislého finančného sprostredkovateľa pomáha klientom pri výbere vhodného poistenia, sporenia či investícií. Pôsobí na území celého Slovenska a združuje niekoľko tisíc spolupracovníkov – podriadených finančných agentov.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

ax

K téme

Hitom leta na Slovensku sú smotanové a vanilkové zmrzliny Maratón či výlet s partiou. Aké cestovné poistenie sa oplatí najviac?

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Financie

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.