Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
7. decembra 2016 PR správyOstatné od PRservis.skSITA Diskusia()

ŠANCA: Novela zákona o praní špinavých peňazí zaťaží podnikateľov

Bratislava 7. decembra – Pripravovaná novela zákona o ochrane pred legalizáciou príjmov z trestnej činnosti a o ochrane pred financovaním terorizmu, ktorou sa bude čoskoro zaoberať parlament, prinesie množstvo nových povinností podnikateľom a ďalšie nezmyselné až likvidačné pokuty.

„Novela zákona rozširuje skupinu tzv. povinných osôb, teda špecifických právnických osôb, ale aj podnikateľov, ktorí vykonali hotovostnú transakciu. Zároveň im udáva nové povinnosti, ktoré im spôsobia časové i finančné náklady. Predkladatelia novely zaťažujú podnikateľské prostredie, pritom napr. verejne známe podvody s DPH ostávajú nevyšetrené, “ konštatuje Jaroslava Lukačovičová, podpredsedníčka strany Šanca.

Novela je momentálne v štádiu vyhodnocovania pripomienok medzirezortného konania a po schválení parlamentom by mala nadobudnúť účinnosť od 1. júna 2017.

Platné znenie zákona sa vzťahuje na povinné osoby, ktorými sú napr. banky, poisťovne, účtovníci, audítori a všetci podnikatelia, ktorí vykonávajú organizačné a ekonomické poradenstvo, na niektoré služby advokátov a notárov, ktoré sa týkajú prevodu nehnuteľností alebo založenia a činnosti obchodných spoločností, rovnako ako aj o každého podnikateľa pokiaľ vykonáva hotovostnú transakciu vo výške minimálne 15 tisíc euro.

„Novela navrhuje znížiť hranicu pre hotovostnú transakciu medzi podnikateľmi na 10 000 eur, pričom nemusí ísť o jednorazovú platbu, ale napočítavajú sa opakované platby. Rozšíri sa tak počet firiem, ktorým pribudnú povinnosti dané týmto zákonom,“ dodáva Jaroslava Lukačovičová.

Ako ďalej zdôrazňuje, rozsah povinností bude väčší a prináša novinky, s ktorými sa bude náročné vysporiadať: „tzv. povinné osoby budú musieť vo vzťahu k svojim klientom vykonať niekoľko úkonov, ktoré majú za cieľ odhaliť prípadnú legalizáciu príjmov z trestnej činnosti. Napríklad overenie jeho totožnosti, a to nielen podľa údajov na doklade totožnosti, ale aj nad jeho rámec. Musia zistiť pohlavie klienta, mailový kontakt, telefónne číslo, údaje o zamestnaní alebo zamestnávateľovi, či zistiť vlastnícku alebo riadiacu štruktúru klienta – právnickej osoby“.

Podľa návrhu novely zákona by mali povinné osoby tieto zistené informácie archivovať v listinnej podobe a priebežne tieto informácie aktualizovať. A to po dobu trvania obchodného vzťahu a počas nasledujúcich piatich rokov. „To znamená, že sa v dobe digitalizácie znovu vraciame k zakladaniu spisov o jednotlivých osobách. Navyše pribudne povinnosť mať osvedčené podpisy v prípadoch, ak klient nekoná vo vlastnom mene. Pritom sa predkladateľ zákona navrhuje rozšíriť okruh správnych deliktov a výška pokuty sa zvyšuje z 331 939 eur až na 5 miliónov eur,“ dodáva Jaroslava Lukačovičová.

Strana Šanca vznikla v roku 2015 s myšlienkou vymeniť skorumpovaných politikov na Slovensku. Bola založená odborníkmi ako manažéri, lekári, daňoví poradcovia či ekonómovia. Aj napriek tomu, že Šanca mala ambíciu stať sa parlamentnou stranou, výsledky volieb jej členskú základňu neodradili od jej ďalšieho fungovania a rozvoja. Na kongrese strany v Hriňovej sa 26. júna 2016 stal jej predsedom Viliam Novotný. Podpredsedami boli zvolení Jaroslava Lukačovičová a Szilard Both. Šanca má vybudované stranícke štruktúry po celom Slovensku. Strana Šanca je slušnou, proeurópskou a programovou stranou. Jasne sa hlási k liberálnym hodnotám v ekonomike a ku konzervatívnym hodnotám v spoločnosti.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

xa;mt

K téme

Slovensko – úspešná krajina či trendsetter v digitalizácii? Na konferencii JARNÁ ITAPA 2024 budeme zisťovať, aké sú naše šance Pro musica nostra Tyrnaviensi: Sedem dní, sedem výnimočných koncertov, sedem zaujímavých miest

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ostatné

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.