Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
8. septembra 2015 PR správyOstatné od PRservis.skSITA Diskusia()

Rusínsky jazyk je na ústupe, mladí ľudia ho nepoužívajú

BRATISLAVA 8. septembra – Čo je viac: rodný jazyk, alebo schopnosť vedieť sa dohovoriť? Majú rodičia uprednostniť svoju národnú hrdosť, alebo to, aby sa zvýšili životné šance ich detí? Otázky síce pripomínajú večnú dilemu o pôvode sliepky a vajca a mohli by vyzerať až zábavne, ak by nešlo o vážnu vec – existenciu a vymieranie jazykov malých národov. Faktom je, že dnes, keď má ľudstvo toľko možností na komunikáciu ako nikdy v histórii, vymiera podľa vedcov na Zemi vyše dvesto jazykov. Jeden dokonca aj u nás na Slovensku – rusínsky. A toto už také zábavné nie je.

Čo majú robiť Rusíni, aby ich jazyk a kultúra o pol storočia nevymreli? Ťažká otázka. Aspoň čiastočnú odpoveď sa na ňu snaží dať dlhodobý rusínsky projekt Čemerica, ktorý v týchto dňoch štartuje už svoj štvrtý ročník.

Je to projekt o Rusínoch, avšak určený nielen pre nich, ale aj pre Slovákov – pre nich preto, aby viac spoznali jazyk, kultúru a dejiny Rusínov, s ktorými tu žijú od nepamäti. A pre Rusínov preto, aby prekonali zábrany, hlásili sa k svojej materinskej reči a verejne ju aj používali. Ba čo viac, aby sa dožadovali aj rusínskych škôl a učebníc, ako i podmienok na ich existenciu. Malo by to byť samozrejmé, lebo vzdelanie v rodnom jazyku garantuje aj Ústava SR. Prax je však iná. Rusíni sú síce počtom 33-tisíc tretia najväčšia, no historicky aj najmladšia a v štáte najmenej etablovaná menšina so živoriacim školstvom. Navyše rusínski rodičia sú zneistení pod tlakom doby, ktorej nároky stúpajú. Pre svoje deti chcú spokojný život, a jednoduchšie to vidia často tak, ak sa dieťa bude vzdelávať vo väčšinovom, teda slovenskom, nie národnostnom jazyku. Tým viac, že dnes nikto nevie, aké znalosti a jazyky budú stačiť na to, aby si mladí zohnali dobrú prácu o 20 rokov.

Ale späť k Čemerici. Tento program spracoval za päť rokov už štyri čiastkové projekty. Ponúkol dlhodobú anketu o rusínskom jazyku, vyše 60 odborných článkov a interview, web, zborníky, konferencie, video rozhovory, ale napríklad aj terénny výskum dvojjazyčnosti v 68 rusínskych obciach.

Kým doteraz bolo cieľom projektu detailne odhaliť, nakoľko sa ešte používa na Slovensku rusínsky jazyk, a analyzovať najväčšie bariéry – prečo sa vytráca, v aktuálnom štvrtom ročníku pôjde o posun ďalej. Chce bariéry odstraňovať tým, že verejnosti predstaví výrazné rusínske osobnosti, ktoré nemajú ostych ani zábrany verejne vystupovať vo svojom rodnom rusínskom jazyku. A to by mohol byť najmä pre mladých motív aj vzor v jednom. Projekt chce taktiež zmapovať, čo za posledný rok urobil štát pre vzdelávanie menšiny v rusínčine. Priblíži aj to, ako doteraz ovplyvnili záujem o rodnú reč večerné školy rusínskeho jazyka, ktoré už štvrtý rok rozvíja na severovýchode Slovenska Občianske združenie Kolysočka – Kolíska.

Skúsme to nakoniec zhrnúť. Na Zemi sa hovorí okolo sedemtisíc jazykmi. Podľa kvalifikovaných odhadov asi štvrtina z nich čoskoro vymizne. V prípade rusínčiny sa predpovedá, že do 30 až 50 rokov. Všeobecné tempo jazykového vymierania je vraj rovnako vysoké, akým miznú rastlinné a zvieracie druhy. Kým však zvieratá a rastliny sa zachovajú aspoň v múzeách, reč ovplyvňuje myseľ. Ak nejaký jazyk vymrie, zmizne s ním aj originálna kultúra, výnimočné myslenie a osobité videnie sveta celkom konkrétnej skupiny ľudí.

Ďalšie informácie na www.cemerica.sk

Autor: Táňa Rundesová

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

ax

K téme

Rusíni pokračujú v kampani aj so známymi tvárami. Nezabudnime, že sme Rusíni, odkazujú Československý svet v Karpatoch

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ostatné

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.