Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. apríla 2016 PR správyOstatné od PRservis.skSITA Diskusia()

Rozbory potvrdili dusičnany vo vzorkách vody zo studní

BRATISLAVA 1. apríla – Stredoslovenská vodárenská prevádzková spoločnosť, a.s. v rámci Svetového dňa vody poskytla verejnosti možnosť bezplatných rozborov pitnej vody z individuálnych zdrojov (zo studní). V týždni od 21. marca 2016 si mohli dať záujemcovia laboratórne vyšetriť vzorky vody na dusičnany, ktoré sú najčastejšie prekračovanými chemickými ukazovateľmi v pitnej vode z individuálnych zdrojov.

Z celkovo analyzovaných 292 vzoriek nevyhovelo požiadavkám limitných hodnôt v ukazovateli dusičnany až 98 vzoriek, pričom v okrese Banská Bystrica nevyhovelo 6 vzoriek, v okrese Lučenec 82 vzoriek a v okrese Prievidza 10 vzoriek.

Dusičnany sú rozšíreným kontaminantom povrchovej a podzemnej vody na celom svete. Akumulácia dusičnanov v prostredí, je dôsledkom používania dusíkatých hnojív a znečistenia odpadovými vodami. Najčastejším zdrojom dusičnanov sú priemyselné odpadové vody, skládky odpadov, septiky, žumpy a pastviny. Ďalšími zdrojmi sú splachy z poľnohospodársky obrábanej pôdy hnojenej dusíkatými hnojivami. Dusičnany ľahko prenikajú pôdou a kontaminujú podzemné vody. Zo zdravotného hľadiska je prekročenie dusičnanov v pitnej vode nebezpečné hlavne pre deti.

Na preukázanie toho, či je používaná pitná voda naozaj pitná a zdravotne bezpečná sú však okrem analýz na dusičnany potrebné rozbory ďalších mikrobiologických, biologických a fyzikálno-chemických ukazovateľov v rozsahu minimálnych rozborov podľa nariadenia vlády SR č. 354/2006 Z. z., ktorým sa ustanovujú požiadavky na vodu určenú na ľudskú spotrebu a kontrolu kvality vody určenej na ľudskú spotrebu.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

bx

K téme

Viete o dôležitej úlohe palmového oleja vo výrobe? Banskí záchranári dokážu pracovať aj v nedýchateľnom prostredí

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ostatné

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.