Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
6. septembra 2012 PR správyOstatné od PRservis.skSITA Diskusia()

Radosť v Tábore odvahy pre deti s rakovinou

BRATISLAVA 6. septembra – Deti s onkologickým ochorením musia zdolávať ťažký boj s chorobou, no napriek tomu majú odvahu skúšať nové veci, prekonávať svoje hranice a zdolávať úlohy, pri ktorých sa zatajuje dych aj nám zdravým. Každoročne majú možnosť nachádzať sebadôveru a hrdosť na seba samých v Bátor Tábor – letnom Tábore odvahy.

Každé dieťa túži spoznávať nové veci, skúšať, čo všetko dokáže, hrať sa s kamarátmi a tešiť sa s nimi. Deti s rakovinou však poznajú viac trápenia ako smiechu a detských radostí. Ich druhým domovom je nemocnica, pravidelne navštevujú ambulanciu lekára, prekonávajú náročnú liečbu… Mnohé z nich si pritom nič neprajú viac, ako byť opäť „len“ dieťaťom, môcť sa hrať, zažívať dobrodružstvá, spoznávať svoje možnosti, stretávať nových kamarátov a hľadať v sebe odvahu. Preto sa pre ne na celom svete organizujú tábory zážitkovej terapie a do medzinárodného „Bátor Tábora“ – „Tábora Odvahy“ v Maďarsku majú možnosť chodiť aj slovenské deti spolu s deťmi z Maďarska, Českej republiky a Poľska.

Každý rok má možnosť stráviť leto v tábore 70 detí. Keď sem prichádzajú, bývajú uzavreté, hanblivé a ustráchané, no už po týždni vidieť veľké zmeny – sú odvážne, tešia sa z úspechov, vzájomne sa podporujú a motivujú. Aj niektorí rodičia hovoria: „Poslal som k vám do tábora moje dieťa, no vrátili ste mi úplne iné – sebaisté, odhodlané a silné.“ Nezriedka sa dokonca stáva, že deti, ktoré tábor spoznali počas svojho ochorenia, naň majú natoľko silné a pozitívne spomienky, že po úspešnej liečbe sa sem už ako dospelí vracajú ako dobrovoľníci a sami pomáhajú ďalším chorým deťom nájsť radosť a odvahu.

Bátor Tábor je členom asociácie zážitkových táborov Hole in the Wall Camps, ktoré založil herec Paul Newman pre deti s vážnymi chronickými chorobami s jednoduchou myšlienkou – umožniť im, aby opustili nemocničné izby a boli opäť len deťmi. Pre choré deti je pobyt v tábore, cesta, všetky aktivity i prípadné zdravotné úkony zdarma, a to najmä vďaka podporovateľom a sponzorom. Medzi nich patrí aj Fond GSK, ktorý Bátor Tábor už niekoľko rokov finančne podporuje. „Ako farmaceutická spoločnosť si uvedomujeme hodnotu zdravia a snažíme sa ho podporovať najmä našim výskumom a vývojom liekov. Zároveň však vieme, že niekedy ani tie najlepšie lieky nestačia na to, aby chorému človeku priniesli nádej a radosť do života. Preto každoročne venujeme finančné prostriedky na podporu projektov, ktoré pomáhajú ľuďom v ťažkej situácii žiť plnohodnotne, dodávajú im odvahu a silu. Bátor Tábor je miestom, kde sa deťom so závažnými chorobami plnia aj tie najsmelšie sny a zážitky, ktoré si od
nášajú domov a ktoré im často doslova zmenia pohľad na život,“ hovorí Pavol Trnovec, predseda Fondu GSK.

Vďaka pozitívnemu prístupu a jedinečnej starostlivosti je Bátor Tábor miestom, kde si môže dieťa s vážnou chorobou uvedomiť, čo všetko dokáže a akú silu v skutočnosti má, že dokáže prekonávať strach a obmedzenia, ktoré poznalo. „Bolo úžasné sledovať, ako sa deti s radosťou púšťajú do rôznych aktivít. Niektoré jazdili na koni, ďalšie chytali ryby, tí najodvážnejší si nenechali ujsť príležitosť podstúpiť skutočnú skúšku odvahy na povrazovej dráhe a liezli nielen po umelej stene, ale hoci aj na niekoľkometrový stĺp, ktorý sa na vrchole nebezpečne kýval. Nám, zdravým dospelým, ktorí sme ich výkony sledovali z bezpečia na zemi, sa až zatajoval dych a zhodli sme sa, že sami by sme asi nemali toľko odvahy a odhodlania, ako tieto deti,“ hovorí Katarína Slezáková zo spoločnosti GSK o svojich zážitkoch z návštevy tábora.

Zástupcovia Fondu GSK deti v tábore osobne navštevujú každý rok a vždy im pripravia nejaký program. Tento raz prišli deti rozveseliť tanečným krúžkom, ktorý viedla členka výberovej komisie Fondu GSK Alena Heribanová spolu s tanečníkom Petrom Vidašičom. Známa moderátorka hovorí: „Mali sme radosť, že sa deti do tanca zapojili, každé podľa svojich možností a schopností, no v tvári každého sme videli odhodlanie, túžbu naučiť sa niečo nové a radosť z úspechu. Užili sme si spolu veľa zábavy. Tancovali sme salsu a deti nás na oplátku naučili svoju tanečnú zostavu, pričom sme sa všetci z chuti nasmiali. V tejto oáze hier, športu ale predovšetkým lásky a odvahy pocíti každý nielen silnú spolupatričnosť, ale aj tichú radosť a obdiv ku všetkým, ktorí týmto deťom pomáhajú nájsť novú kvalitu života. Opäť športujú, cvičia, jazdia na koni a najmä každodenne nachádzajú odvahu žiť – lepšie, krajšie. Sú úžasné… A skvelí sú tí, ktorí pre nich toto všetko vymysleli,“ verí Alen
a Heribanová.

Všetky informácie o tom, ako môžete Bátor Tábor podporiť, sú dostupné na web stránke www.batortabor.sk. Každé darované euro nájde svoj presný cieľ a bude použité na tábor pre choré deti, vítané sú aj vecné dary, vďaka ktorým je možné zabezpečiť zaujímavý program. Deťom s rakovinou či inými vážnymi chorobami tak môžete aj vy pomôcť zmeniť ich život…

Bátor Tábor bol založený v roku 2001 a ponúka terapeutické rekreačné programy pre deti a rodiny detí trpiacich rakovinou, cukrovkou, chronickým zápalom kĺbov a hemofíliou. V lete pre nich organizuje bezplatné detské tábory, na jar a na jeseň bezplatné víkendové Súrodenecké a Rodinné tábory. Celý komplex tábora, všetky jeho budovy a dejiská programov sú vybudované v súlade s potrebami chronicky chorých detí a počas pobytu je pre ne zabezpečená špičková zdravotná starostlivosť.

Fond GSK založila v roku 2003 spoločnosť GlaxoSmithKline s cieľom systematicky poskytovať pomoc v oblastiach, v ktorých je potrebné a tiež možné uskutočniť viditeľné zmeny a riešiť konkrétne problémy. Udeľuje finančné granty projektom, ktorých cieľom je zlepšiť život znevýhodnených skupín, pomôcť tým, ktorí to naozaj potrebujú a podporiť pozitívne zmeny. Fond GSK finančne podporuje Bátor Tábor pravidelne už niekoľko rokov a jeho zástupcovia zároveň deti v tábore vždy navštívia a pripravia im zaujímavý program – tento rok sa spolu učili tancovať salsu, v minulosti sa napríklad člnkovali s kanoistom Michalom Martikánom.

Spoločnosť GlaxoSmithKline je jedna z najväčších farmaceutických spoločností na svete orientovaných na výskum a vývoj. Naším poslaním je napĺňať potreby ľudstva v oblasti zdravotníctva a umožniť tak ľuďom prežívať svoj život aktívnejšie, cítiť sa lepšie a žiť dlhšie.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

ax

K téme

Bezdymová zóna priniesla množstvo noviniek a festivalových vychytávok Tárajko a Popletajka majú nový klip. Predstavujú v ňom tento slovenský región

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ostatné

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.