Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
3. decembra 2012 PR správyOstatné od PRservis.skSITA Diskusia()

Prvá štúdia o zahraničných študentoch z krajín mimo EÚ v SR

BRATISLAVA 3. decembra – IOM Medzinárodná organizácia pre migráciu ako koordinátor Národného kontaktného bodu Európskej migračnej siete (EMN) v SR vydala štúdiu Migrácia zahraničných študentov do SR, ktorá komplexne opisuje problematiku migrácie štátnych príslušníkov tretích krajín na Slovensko.

Štúdia sa zaoberá politickým a legislatívnym rámcom pre migráciu zahraničných študentov – štátnych príslušníkov tretích krajín do SR, vstupnými podmienkami a podmienkami pobytu na území SR, poskytuje prehľad zmluv s tretími krajinami o spolupráci v oblasti školstva, prehľad o štipendijných programoch pre príslušníkov tretích krajín a súvisiace štatistické údaje.

Ako uvádza štúdia, zahraniční študenti predstavujú významnú časť migrujúcej populácie do krajín EÚ a migrácia za štúdiom predstavuje tretí najčastejší dôvod prisťahovalectva do krajín EÚ. Migrácia študentov môže mať výrazný vplyv na rôzne sféry života krajiny ako je hospodárstvo, trh práce, vzdelávací systém, migračné politiky či rozvojová politika.

Slovenská republika je podľa štúdie EMN zatiaľ na okraji záujmu zahraničných študentov, aj keď ich počet, najmä z EÚ, každoročne rastie. Príčiny môžu byť rôzne, napríklad neatraktívnosť Slovenska ako cieľovej krajiny pre študentov, slabá propagácia slovenských vysokých škôl v zahraničí, nízky počet študijných odborov v inom ako slovenskom jazyku, pomerne náročná administratíva pri vybavovaní povolenia na pobyt a tiež aj zložitosť získania pracovného povolenia a s tým súvisiaceho povolenia na pobyt po ukončení štúdia.

Hlavné zistenia zo štúdie predstaví IOM Bratislava na konferencii Migrácia študentov z tretích krajín do SR a EÚ, ktorú organizuje 4. decembra 2012 v Bratislave. Štúdia bude zverejnená a dostupná aj v elektronickej verzii na webovej stránke www.emn.sk.

Podmienky prijatia študentov – štátnych príslušníkov tretích krajín na štúdium v členských štátoch EÚ sa riadia smernicou Rady 2004/114/ES. Nedávna správa Európskej komisie (EK) o uplatňovaní tejto smernice posudzovala jej prevedenie v jednotlivých štátoch a poukázala na rozdiely medzi jednotlivými členskými štátmi v oblasti uplatňovania prístupu k štúdiu, povoleniam na pobyt vydávaným za týmto účelom a zamestnania počas a po období štúdia. Správa stanovila kroky, aby zabezpečila správne prevedenie smernice v jednotlivých štátoch a navrhla identifikovanie potrebných zmien v smernici. Na základe štúdií o migrácii zahraničných študentov z krajín mimo EÚ, ktoré pripravia národné kontaktné body EMN v členských štátoch EÚ za svoje krajiny, zostaví EK v roku 2013 súhrnnú správu EMN za všetky členské štáty EÚ. Správa tak poskytne aktuálne informácie, ktoré budú slúžiť na tvorbu a úpravu politík týkajúcich sa zahraničných študentov a v oblasti manažmentu migrácie štátnych príslušníkov tretích krajín do EÚ.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

ax

K téme

KOOPERATIVA prináša nájomné bývanie už aj do Bratislavy – sprístupní 102 bytov v komplexe Ovocné sady Trnávka Zahoďte starosti s prenájmom: Rentodo a Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska (NARKS) prinášajú revolúciu na slovenský trh

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ostatné

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.