Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
21. júna 2012 PR správyOstatné od PRservis.skSITA Diskusia()

Profesor Štefan Kassay pomáha diplomacii v zahraničí

BRATISLAVA 21. júna – Dnes prijal profesora Štefana Kassaya štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí SR Peter Burian. Predmetom stretnutia bolo navrhnutie ďalších možností spolupráce pri realizácii aktivít zameraných na podporu ekonomickej diplomacie v zahraničí.

V nadväznosti na Programové vyhlásenie vlády SR a presadzovanie ekonomického rozmeru diplomacie Peter Burian nanovo zdôraznil úlohy v oblasti ekonomickej diplomacie a rozvojovej pomoci. V tej súvislosti vidí prezentáciu ekonomicky zameraných publikácií najlepších slovenských autorov ako spôsob konkrétneho dialógu medzi SR a zahraničím.

Na stretnutí sa zúčastnil aj riaditeľ Diplomatickej akadémie MZV Peter Hulényi, ktorý povedal: „Ekonomická diplomacia vo vzťahu k zahraničiu sa stáva rozhodujúcou dimenziou pre rozvoj medzinárodných vzťahov aj v oblasti globálneho podnikania. Publikácia Štefana Kassaya je vhodným študijným materiálom pre upevňovanie a nadobúdanie nových znalostí aj v rámci prípravy a doškoľovania diplomatov pre ich zahraničnú misiu.“

Zahraničná politika MZV si už dlhodobo dala za cieľ efektívnejšie komunikovať s podnikateľskou sférou a aktívne prispievať k vytváraniu lepších podmienok na presadzovanie slovenských ekonomických záujmov v zahraničí. Už od roku 2010 profesor Štefan Kassay aktívne napomáha realizovať tento cieľ. V spolupráci so zastupiteľstvami SR v zahraničí zorganizoval už viacero prezentácií ekonomicko-odborných publikácií. Do dnešného dňa sa podujatia konali v Moskve, vo Varšave a dvakrát v Záhrebe. Na jún je naplánovaná ďalšia prezentácia, ktorá sa uskutoční 27. 6. 2012 v Budapešti. Bude spojená s propagáciou a ochutnávkou výrobkov I.D.C. Holdingu, a.s, najväčšieho slovenského výrobcu cukroviniek a trvanlivého pečiva.

Ekonomický rozmer diplomacie
Štátny tajomník MZV Peter Burian sa zhodol so Štefanom Kassayom v tom, že prebiehajúce geopolitické pohyby vyvíjajú tlak na zefektívnenie ekonomického rozmeru diplomacie, čo sa potvrdzuje zvlášť v posledných rokoch výraznou ekonomizáciou zahraničnej politiky SR. Do tohto úsilia vhodne zapadá šírenie odborných publikácií zameraných na ekonomiku a podnikanie. V tejto súvislosti profesor Štefan Kassay informoval štátneho tajomníka Petra Buriana o vydaní pentalógie Podnik a podnikanie vydavateľstvom SAV VEDA. Okrem iného povedal: „Ide o rozsiahle päťzväzkové dielo, kde je dôležitá kontinuita jednotlivých častí príslušného zväzku rovnako ako kontinuita a vnútorná previazanosť všetkých piatich zväzkov, ktoré tvoria jeden celok. Ide o prácu ktorá už neprerušovane trvá 16 rokov.“ Knihy sú postupne vydávané v angličtine, ruštine, poľštine a maďarčine a to v kooperácii s renomovanými zahraničnými vydavateľstvami, ako sú moskovská Nauka, poľský vydavateľ Księgarnia akademicka a maďarské
vydavateľstvo Gondolat.

Jedinečná pentalógia Podnik a podnikanie
Podľa slov riaditeľa vydavateľstva VEDA SAV, JUDr. Milana Brňáka dielo takého rozsahu ako je Kassayova pentalógia vydávaná v štyroch jazykoch, plnofarebne na kriedovom papieri vo formáte B4, nemá doteraz obdobu nielen na Slovensku, ale ani v podmienkach Európy. Knihy sú vydávané pod patronátom Európskej akadémie vied a umení ako príspevok k formovaniu európskych výskumných programov vrátane 7. rámcového programu Európskej únie na roky 2007až 2013. Táto prestížna značka potvrdzuje vysokú kvalitu diela. Samotný autor pentalógie je riadnym členom Európskej akadémie vied a umení.

„Som presvedčený, že pentalógia má čo povedať aj v krajinách s rozvinutou ekonomikou a tiež v krajinách, ktoré cestu trhovej ekonomiky nastúpili v prelomovom období a v skutočnosti ešte len formujú svoje podnikateľské prostredie, čo je hlavným obsahom prvého zväzku pentalógie,“ hodnotí autor Štefan Kassay.

O profesorovi Štefanovi Kassayovi
Dr.h.c. prof. PhDr. Ing. Štefan Kassay, DrSc., významný autor slovenských odborných publikácií, je jeden z najúspešnejších ľudí v rámci Slovenska a Česka. Vybudoval medzinárodne uznávanú nadnárodnú korporáciu I.D.C. Holding. a.s., v ktorej pôsobí ako predseda dozornej rady. Jeho pracovná kariéra je spojená s podnikateľskou aktivitou v symbióze s riadiacou, vedecko-výskumnou a publikačnou činnosťou. Je autorom vyše 40 monografií, 16 vedeckých prác, 120 odborných prác, 14 vedeckých, výskumných a tematických úloh, 5 patentov a vynálezov. Vystúpil na 59 konferenciách na Slovensku a v zahraničí. Je členom viacerých významných organizácií, okrem iného je aj členom prestížnej Európskej akadémie vied a umení v Salzburgu. V ostatných dvoch rokoch sa okrem autorskej činnosti v spolupráci s MZV venuje ekonomickej diplomacii.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

bx

K téme

ITAPA Health&Care: Už len na entuziazme mladých lekárov nemôže stáť naše zdravotníctvo Zastavme sklerózu multiplex skôr ako ona zastaví nás

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ostatné

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.