Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
16. decembra 2013 PR správyOstatné od PRservis.skSITA Diskusia()

Prípravy na Vianoce si slovenské rodiny užívajú

BRATISLAVA 16. decembra – Spoločnosť IKEA zrealizovala exkluzívny prieskum v spolupráci s agentúrou Perfect Crowd, v rámci regiónu ČR, SR a Maďarska o tom, ako sa pripravujeme a trávime Vianoce. S prípravami si väčšina Slovákov dáva načas a s dekorovaním domova začína týždeň pred Vianocami. Do príprav sa však zapája celá rodina, preto hravo všetko zvládnu. Nič nenechávajú na náhodu ani v ukrývaní darčekov, ktoré je dokonale premyslené.

Darčeky ukrývame
Najvernejšou skrýšou, kam slovenskí rodičia ukrývajú darčeky pred deťmi, sú skriňa alebo šatník (50%). Obľúbeným miestom je tiež priestor pod posteľou alebo rôzne miesta v byte, či dome. Rovnaké skrýše preferujú aj Česi (55%), ale až 18% Maďarov darčeky pred deťmi neukrýva vôbec! Viete, ako sa väčšina slovenských rodičov dozvie o tom, čo by si ich deti priali nájsť pod stromčekom? 65% z nich sa túžby svojich detí dozvedia priamo z rozhovoru s nimi alebo z listu Ježiškovi (54%). Časť rodičov (22%) to zistí od starých rodičov alebo iných členov rodiny.

Z prieskumu tiež vyplýva, že 41% Slovákov sa chystá minúť na darčeky od 40 do 80. Najviac rodičov (42%) sa chystá kúpiť 3-4 darčeky, ďalších 25% 1-2 a 24% ich kúpi 5-6. Prieskum ukázal, že väčšina Slovákov nenakupuje nábytok a doplnky ako súčasť vianočných darčekov (40%), ale takmer rovnaký počet respondentov sa o tom ešte nerozhodla (34%). Slováci sú štedrí aj ku svojim domácim miláčikom, ktorí si pod stromčekom takisto niečo nájdu (57%).

Vianočná výzdoba
S výzdobou domova sú najviac v predstihu Česi. Takmer polovica (42%) začína s dekorovaním začiatkom adventu. Keďže sa na Slovensku do príprav zapája celá rodina, do zdobenia sa Slováci púšťajú až týždeň pred Vianocami. Oproti tomu Maďari si prípravy nechávajú na poslednú chvíľu, počas Štedrého dňa (17%). Len 2% slovenských respondentov svoj príbytok nezdobia vôbec. Väčšina respondentov vo všetkých troch krajinách schováva dekorácie až po sviatku Troch kráľov, 6. januára.

Miesto pre stromček
Obývačka je obyčajne priestor, kde sa pri rôznych príležitostiach schádza celá rodina. Aj preto je táto miestnosť u väčšiny Slovákov (76%) jasnou voľbou pre umiestnenie vianočného stromčeka. Len minimum slovenských rodín zvykne mávať stromček v kuchyni, jedálni alebo v detskej izbe. Zdobenie stromčeka sa teší obľube celej rodiny. 83% Slovákov zdobí stromček spoločne, v čom „tromfujeme“ Čechov (78%) aj Maďarov (71%). Necelá desatina rodičov zdobí stromček bez detí a naopak, deti bez rodičov. Prieskum tiež ukázal, že najmenej vianočne naladení sú Maďari, keďže až 6% z nich stromček nezdobí alebo vôbec nemá!

Malí veľkí pomocníci
Najväčšími pomocníkmi sú v slovenských rodinách počas Vianoce tí najmenší – deti pomáhajú so zdobením stromčeka, pečením sladkých dobrôt a s dekorovaním domova. 34% slovenských rodín si po posledných prípravách rado vychutná spoločnú prechádzku, alebo sa vyberú na nákup darčekov pre ostatných členov rodiny. Niektorí radšej ostávajú doma v teple a vlastnoručne vyrábajú darčeky pre svojich blízkych (14%).
Deti sú vernou posilou aj v kuchyni – 62% rodín pripravuje sviatočné štedrovečerné jedlo s pomocou svojich detí. Po prípravách si najradšej doprajú oddych pri pozeraní rozprávok (50%), tí energickejší si spríjemňujú deň lyžovaním, korčuľovaním, či bobovaním (29%).

Pozn.
Prieskum pre spoločnost IKEA realizovala agentúra Perfect Crowd v ČR, SR a Maďarsku v novembri 2013 a v rámci reprezentatívnej vzorky respondentov podľa pohlavia, veku, vzdelania a regiónu.

Viac informácií nájdete na www.IKEA.sk.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

ax

K téme

Riaditeľ SZŠ Lučenec Miroslav Sekula: Sme hrdí na to, že patríme medzi lídrov v odbornom vzdelávaní Riaditeľ GLN Norbert Kyndl: Tomášička je výnimočná už 60 rokov, a to vďaka každému tomášičkárovi

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ostatné

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.