Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
9. apríla 2015 PR správyOstatné od PRservis.skSITA Diskusia()

Prešov a Žilina budú v apríli multiCOOLtúrne

BRATISLAVA 9. apríla – Obyvatelia metropol dvoch slovenských krajov môžu v apríli spoznať kultúry a ľudí z rôznych kútov sveta. Stačí navštíviť multiCOOLtúrne večery Aj my sme tu doma, ktoré 14. apríla o 18. hodine v prešovskej Christianii a druhé 15. apríla o 18. hodine v Stanici Žilina-Záriečie organizuje Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM).

Program otvorí dokumentárny film Aj my sme tu doma o živote migrantov na Slovensku a diskusia so zaujímavými hosťami pôvodom z Ruska a Vietnamu aj o skúsenostiach so životom migrantov. Whiskyho cestovateľské kino ponúkne Prešovčanom fotografickú exkurziu do vzdialených krajín a neznámych kultúr a v žilinskej Stanici zase fotografie novinára Azima Farhadiho priblížia život v Afganistane. Na oboch podujatiach je pripravená ochutnávka tradičných gastronomických špecialít svetových kuchýň, po ktorej príde na rad hlavný bod večera – vystúpenie hudobnej kapely Team Cuba s koncertom temperamentnej kubánskej hudby. Vstup na akcie je voľný.

„Je to skvelá príležitosť, ako sa zabaviť, zoznámiť so zaujímavými ľuďmi, dozvedieť sa viac o iných kultúrach a spoznať ľudí, ktorí pochádzajú spoza našich hraníc a žijú na Slovensku,“ uviedla Zuzana Vatráľová, vedúca Úradu IOM v SR. Podľa zistení IOM majú obyvatelia Slovenska relatívne málo znalostí o migrantoch a svoj názor na nich si často vytvárajú na základe nedostatočných informácií. „Osobná skúsenosť je najlepší spôsob, ako sa vzájomne spoznať, chápať jeden druhého a vytvárať dobré prostredie na život pre domácich obyvateľov aj ľudí, pre ktorých sa Slovensko stalo druhým domovom,“ dodáva Zuzana Vatráľová.

Ďalšie multiCOOLtúrne večery Aj my sme tu doma pripravuje IOM v máji v Banskej Bystrici a Košiciach.

Podujatia sú súčasťou projektu Migračné informačné centrum IOM na podporu integrácie cudzincov na Slovensku, ktorý je spolufinancovaný z Európskeho fondu pre integráciu štátnych príslušníkov tretích krajín. Solidarita pri riadení migračných tokov.

Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM) je medzinárodná, medzivládna organizácia založená v roku 1951 s cieľom pomáhať presídleným osobám, utečencom a migrantom v Európe. V súčasnosti IOM svojou činnosťou pokrýva širokú škálu migračných otázok vo viac ako 150 krajinách sveta. Ako popredná medzinárodná organizácia na poli migrácie IOM vyvíja v spolupráci s vládami a migrantmi úsilie smerom k riešeniu migračných otázok. Poslanie a činnosť IOM vychádzajú z princípu, že humánna a organizovaná migrácia prináša prospech migrantom aj spoločnosti. Viac informácií: www.iom.int.

Na Slovensku má IOM zastúpenie od roku 1996. IOM tu vyvíja aktivity najmä v oblasti integrácie migrantov do spoločnosti, asistovaných dobrovoľných návratov do krajiny pôvodu a pomoci migrantom po návrate domov, boja proti obchodovaniu s ľuďmi, humanitárnych transferov utečencov a koordinácie Národného kontaktného bodu Európskej migračnej siete v SR. V rámci týchto a ďalších oblastí IOM poskytuje služby migrantom, realizuje výskumy, informačnými kampaňami zvyšuje povedomie o migrácii a integrácii migrantov, vzdeláva a buduje kapacity kľúčových aktérov v oblasti migrácie. Viac informácií: www.iom.sk.

Prioritou IOM je vo všetkých svojich programoch poskytovať konkrétnu pomoc migrantom.

IOM pomáha cudzincom, ktorí žijú alebo chcú žiť na Slovensku. Migračné informačné centrum IOM – s pobočkami v Bratislave a v Košiciach – je v slovenských podmienkach prvým a doteraz jediným informačným centrom, ktoré pod jednou strechou poskytuje cudzincom komplexné služby v oblasti právneho, sociálneho a pracovného poradenstva, inklúzie na trh práce, vzdelávania cudzincov a podpory života komunít migrantov na Slovensku. Podrobnejšie informácie o službách centra sú dostupné na webovej stránke www.mic.iom.sk.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

ax

K téme

ZSSK a Ministerstvo dopravy SR podporia domáci turizmus a ekológiu mimoriadnymi letnými vlakmi Tlačová správa z valného zhromaždenia spoločnosti DOPRAVOPROJEKT, a.s.

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ostatné

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.