Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
26. októbra 2016 PR správyFinancie od PRservis.skSITA Diskusia()

Prenájom alebo hypotéka: Čo je výhodnejšie?

BRATISLAVA 26. októbra 2016 – Otázka, či si vziať hypotéku alebo ostať v prenájme, je čoraz viac aktuálna. Dôležité je všetko si dobre prepočítať.

V súčasnosti, keď sú úrokové sadzby na historických minimách a splátky úveru konkurujú cenám prenájmov, sa mnohí začínajú zamýšľať nad tým, čo je pre nich výhodnejšie – ostať v prenájme alebo bývať vo svojom. V prvom rade je dôležité zhodnotiť svoje nároky. Tí, ktorým vyhovujú parametre momentálneho prenájmu ako rozloha bytu, jeho stav či lokalita, budú mať porovnanie jednoduchšie. keďže výdavky na byt si môžu porovnať 1:1. Pozrime sa na modelový príklad.

Kedy sa oplatí rozmýšľať nad hypotékou

Predstavme si, že bývate v jednoizbovom byte v Bratislave s rozlohou 40 m2, ktorého hodnota je 71 000 eur. S týmto bytom ste spokojný. Za prenájom tohto bytu platíte mesačne v priemere 450 eur. Pozrime sa teraz, koľko by ste zaplatili, keby ste si tento byt kúpili. Na približný prepočet sme použili hypotekárnu kalkulačku. Po prepočte sme zistili, že môžeme uvažovať o dvoch zaujímavých možnostiach:

1. Vezmete si hypotéku vo výške 71 000 eur na 30 rokov s úrokovou sadzbou 1,45 % a fixáciou 3 roky, mesačná splátka bude vo výške okolo 240 eur. Plus k tomu prirátajme náklady na byt vo výške 100 až 150 eur. Za mesiac tak môžete s hypotékou ušetriť od 60 do 110 eur oproti nájomnému.

2. Ak si nastavíte splátku hypotéky spolu s nákladmi na byt na rovnakú splátku ako je cena prenájmu, teda napr. 450 eur, hypotéku splatíte nie za 30, ale už za 20 rokov.

V oboch prípadoch je výhodnejšie investovať do vlastného než oplácať nehnuteľnosť svojmu prenajímateľovi.
Ak ste v podobnej situácii a neviete sa rozhodnúť, či investovať do vlastného, orientačný prepočet hypotéky cez hypotekárnu kalkulačku máte hotový pár minút. Prípadne môžete v banke požiadať o nezáväznú ponuku, kde vám vypočítajú hypotéku na mieru. Potom sa už len stačí rozhodnúť pre to, čo je pre vás výhodné.

Viac informácií: Výhodu k hypotéke si môžete vybrať sami

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

tk

K téme

FUERGY a Slovenské elektrárne štartujú zelenú obnovu: Fotovoltika s úložiskom na prenájom Virtuálna realita vo vašej obývačke: Pozrite sa na svet inými očami

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Financie

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.