Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
24. januára 2013 PR správyPodnikové info od PRservis.skSITA Diskusia()

Prémiový certifikát TÜV SÜD pre fotovoltaickú elektráreň

BRATISLAVA 24. januára – Zástupcovia spoločnosti TÜV SÜD slávnostne odovzdali prevádzkovateľovi fotovoltaickej elektrárne Křepice inšpekčný certifikát deklarujúci prémiový stav elektrárne. Certifikovaná fotovoltaická elektráreň v Křepicích sa tak stala už druhou elektrárňou v portfóliu spoločnosti E-in certifikovanou spoločnosťou TÜV SÜD.

Certifikácia vychádza nie len z posúdenia stavu fotovoltaickej elektrárne podľa noriem STN EN 62446 a STN EN 61724 (normy riešiace fotovoltaické systémy), ale v skúmaní stavu elektrárne ide podstatne ďalej. Tento prémiový produkt plynule nadväzuje na technickú due diligence fotovoltaických elektrární, v ktorej TÜV SÜD v uplynulých rokoch získal významnú pozíciu na trhu nielen v Slovenskej republike, ale i v zahraničí. Nová metodika dopĺňa rozsah doteraz hodnoteného technického stavu zariadenia o posúdenie kľúčových výkonových (PR – Performance Ratio, min. 75%) a výnosových parametrov danej elektrárne (YPR – Yield Production Ratio) v sledovanom období.

Proces certifikácie pozostáva z posúdenia doložených skutočných prevádzkových parametrov elektrárne a dosiahnutie minimálnej úrovne hodnôt predpísaných štandardami TÜV SÜD. V ďalšom kroku je expertmi vykonané selektívne premeranie volt-ampérových charakteristík slučiek a kontrola zhody reálneho zrealizovania stavby s predloženou dokumentáciou. Taktiež je vyhodnocovaná a potvrdená dostupnosť akejkoľvek relevantnej technickej dokumentácie fotovoltaickej elektrárne. Pri elektrárňach, v ktorých nebolo expertmi TÜV SÜD v uplynulých 3 rokoch prevádzky vykonané nezávislé technické posúdenie (technická due diligence), dochádza k vykonaniu novej „malej due diligence“ – tj. zákazník dostane službu „2 v 1“ (technické posúdenie aktuálneho stavu + certifikácia v rámci prémiovej certifikácie).

Dôležitým pilierom certifikačného procesu je posúdenie skutočného stavu nosných konštrukcií. Cielené poddimenzovanie, spôsobené nevhodne zvolenými koeficientmi pre snehovú a veternú oblasť a z toho plynúca úspora nákladov pri stavbe, sú skôr či neskôr pôvodcom vysokých dodatočných nákladov spôsobených hlavne dobou odstavenia elektrárne z prevádzky a opravou kritického miesta. V prípade, že nosné konštrukcie elektrárne boli v uplynulých 5 rokoch prevádzky predmetom detailného posúdenia a analýzy expertov TÜV SÜD, nie je toto šetrenie pre účely certifikácie dodatočne vyžadované.

Dôležitý signál pre investorov

V uplynulých niekoľkých rokoch boli do výstavby fotovoltaických elektrární v Slovenskej republike investované milióny eur. Práve inšpekčný certifikát TÜV SÜD prevádzkovateľom a investorom potvrdzuje formou nezávislej verifikácie technického stavu a dosiahnutých hodnôt PR a YPR prémiový stav fotovoltaickej elektrárne. Táto nezávislá verifikácia skutočného stavu je dôležitým signálom, taktiež v prípade predaja elektrárne novému vlastníkovi, preto odporúčame, aby nový vlastník vždy túto komplexnú certifikáciu vyžadoval.

Křepice sú prémiové

„Na základe analýzy plynúcej z požiadaviek klientov a vykonaných inšpekcií je už teraz jasné, že technický stav niektorých elektrární je prinajmenšom diskutabilný, pri iných je dobrý, ale pri niektorých je vyžadovaný stav skutočne prémiový. Ako dokladá fotovoltaická elektráreň v Křepicích, generovaná produkcia a výnosy môžu byť skutočne prémiové i v našich podmienkach. To zaručuje rýchlu návratnosť investovaných prostriedkov na jednej strane a dlhodobé očakávané výnosy na strane druhej“, hovorí Michal Svrček zo spoločnosti TÜV SÜD.

Vyjadrenie manažérky spoločnosti Svatavy Tomečkovej:

„ Naša spoločnosť mala od prvopočiatku zadania projektu FVE záujem o stavbu zaručujúcu bezproblémovú prevádzku po celú dobu jej životnosti. Z toho dôvodu sme si zaistili niekoľkostupňový dozor sledujúci celý priebeh výstavby vrátane dokonalého spracovania technickej dokumentácie. Uvítali sme možnosť získania inšpekčného certifikátu spoločnosti TÜV SÜD, pretože tento certifikát nás utvrdzuje v tom, že sa nám naša práca podarila a fotovoltaická elektráreň je vybudovaná a prevádzkovaná v najvyššej kvalite.“

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk.

K téme

Slovákov poteší nový český prémiový ležiak Krušovice Bohém Nové chladničky Miele sú komfortné, flexibilné a energeticky úsporné

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Podnikové info

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.