Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
26. augusta 2015 PR správyOstatné od PRservis.skSITA Diskusia()

Povolenie k rodičovstvu

BRATISLAVA 26. augusta – Psychologička Idell Nattersonová tvrdí: „Dnešných mamičiek sa zvyknem pýtať: „Ak by ste nastúpili do lietadla a videli by ste v kokpite štvorročného pilota, nakoľko bezpečne by ste sa cítili?“Pilotom ste vy, nie vaše deti!“
Podľa mnohých odborníkov sa dnešní rodičia stali zajatcami svojich detí. Ako sa tejto „závislosti“ zbaviť a nastoliť zdravé ovzdušie výchovy, píše vo svojej novinke Povolenie k rodičovstvu uznávaná psychiatrička Robin Bermanová.

Voľakedy sme síce deti videli, ale nepočúvali ich – teraz sa však stali centrom vesmíru. Dnešní rodičia sa boja ukázať svoju asertívnu stránku. Snažia sa vyhovieť všetkým požiadavkám a rozmarom svojich detí, neustále sa s nimi o niečom dohadujú, pretože svojim deťom nechcú ublížiť.

Je smutné, že takéto správanie má za výsledok nesamostatné a krehké bytosti, ktoré si neveria. Existuje však stredná cesta medzi ignorovaním detí a ich velebením.

Rodičia sa musia naučiť, že oni velia. Ak majú deti priveľa moci, začnú sa báť a vyrastú z nich neistí, neprispôsobiví ľudia.

Vďaka Povoleniu k rodičovstvu si rodičia zvyknú na určovanie hraníc, aby tak mohli vychovávať s láskou. Len tak môžu svojim deťom vštepiť sebavedomie, rešpekt a citovú vyspelosť.

Robin Bermanová píše o tom, že medzi striktnou a benevolentnou výchovou existuje priestor, v ktorom sa dá vychovávať deti bez stresu, no s hranicami, ktoré neskôr nebudú deformovať ich správanie v dospelosti. Jej kniha nie je o sofistikovaných teóriách, ale o príbehoch ľudí, s ktorými sa stretla vo svojej praxi – niečo ako Slepačia polievka pre dušu rodiča.

· Napríklad v minulosti bola výchova detí najmä o rešpektovaní rodičov; dnes je to len o rešpektovaní detí. Čo tak skúsiť vzájomný rešpekt?
· Deti sa báli svojich rodičov; teraz sú rodičia emocionálne vydieraní svojimi deťmi. Čo ak by ste si stanovili hranice, pri ktorých by ste držali kormidlo?
· Zvyčajná kompromitujúca mantra bývala: „Mal by si sa za seba hanbiť.“ Dnes svoje deti oceňujeme pochvalou „dobrá práca“ za všetko čo urobia. Navrhnime primerané a adresné ocenenie detí tam, kde je to vhodné a vymažme zahanbenie z nášho slovníka.

Viac sa dozviete v novinke Povolenie k rodičovstvu.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

bx

K téme

Regionálne trate východného Slovenska sa dočkajú nových súprav za 76 miliónov eur Riaditeľka ZOO Bratislava, ktorá zlikvidovala DinoPark možno ani nemala byť riaditeľkou

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ostatné

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.