Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
21. februára 2014 PR správyOstatné od PRservis.skSITA Diskusia()

Podnik a podnikanie v kazašskom jazyku

BRATISLAVA 21. februára – V týchto dňoch zavítal na oficiálnu návštevu Slovenska Marcin Dushinsky, rektor prestížnej Univerzity medzinárodného podnikania (University of international business – UIB). Cieľom návštevy bolo rozvíjať spoluprácu medzi vysokými školami, predstaviteľmi vedy a praxe.

Na stretnutí s profesorom Štefanom Kassayom, podnikateľom a vedcom, boli prerokované otázky prepojenia vedeckých teórii s praktickým podnikaním. Marcin Dushinský uviedol: „Hlavnou prioritou UIB je poskytovanie vzdelania, ktoré má význam pre prax. UIB je jednou z prvých univerzít, ktoré aktívne spolupracujú s podnikateľmi Kazachstanu.“ Tak pedagógovia vo svojich prednáškach a vedeckých prácach riešia problémy praktického podnikania, ktoré sa dajú využiť v konkrétnej praxi krajiny.

Nedostatok učebníc v kazaštine
Hlavným nedostatkom vzdelávania v Kazachstane, podľa Dushinského, je nedostatok kvalitných učebníc v kazašskom jazyku. Preto sa so záujmom oboznámil s rozsiahlou pentalógiou Podnik a podnikanie od autora Štefana Kassaya. „Podnik a podnikanie predstavuje súhrn praktických skúseností a vedeckých odôvodnení úspešného podnikania v Slovenskej republike,“ povedal slovenský vedec a podnikateľ. Pentalógia je prekladaná do viacerých jazykov a na stretnutí zaznel návrh, preložiť pentalógiu aj do kazaštiny.

Obidvaja účastníci, spolu s Dr. Ing. Jaroslavom Kultanom, PhD., pedagógom Ekonomickej univerzity v Bratislave, ktorý dlhodobo prednáša na viacerých univerzitách v Kazachstane, sa zhodli na viacerých bodoch rozširovania ďalšej spolupráce. K najdôležitejším patria – praktické prepojenie vzdelávania a podnikania, vytváranie a modelovanie štartovacích podnikov, vytváranie kvalitných publikácií, ktoré odrážajú nielen všeobecné, ale aj špecifické vlastnosti ekonomickej vedy v postsocialistických štátoch. Na stretnutí sa účastníci dotkli aj ďalšej zaujímavej témy – ekonomickej diplomacie. Profesor Štefan Kassay prisľúbil pomoc pri realizácií prednášok na univerzitách v Kazachstane, vydávaní učebníc a rozvoji spolupráce univerzity s praxou.

Okrem toho sa rektor UIB zúčastnil rokovaní v Paneurópskej vysokej škole (PEVŠ) v Bratislave, kde rokovali o možnostiach súbežného štúdia študentov oboch univerzít a iných formách spolupráce. Na rokovaní v Národnom centre pre výskum a aplikácie obnoviteľných zdrojov energie (NC OZE – STU) v Bratislave, s profesorom Janíčkom, boli otvorené otázky realizácie praktických kurzov pre poslucháčov z Kazachstanu v oblasti ekonomického využívania obnoviteľných zdrojov energie.

21. februára 2014 rektor UIB ukončí svoju návštevu Slovenskej republiky rozhovormi s prof. Balogom na MTF STU v Trnave o možnostiach realizácie spolupráce v oblasti ochrany životného prostredia a bezpečnosti práce.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

ax

K téme

PPA CONTROLL – kľúčový hráč slovenského priemyslu Orange Podcast roka 2024: Absolútnym víťazom sa stal opäť satirický podcast Piatoček

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ostatné

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.