Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
30. januára 2014 PR správyPodnikové info od PRservis.skSITA Diskusia()

Podľa prieskumu DATALAN by Open Data mohli skvalitniť služby

BRATISLAVA 30. januára – Zdravotníctvo, školstvo, či prehľad o bezpečnosti v jednotlivých lokalitách miest a obcí. To je len časť z významných oblastí, v ktorých by otvorené dáta mohli zásadne pomôcť a priniesť kvalitnejšie služby. Vyplýva to z prieskumu, ktorý na prelome rokov realizovala spoločnosť DATALAN medzi desiatkami odborníkov z privátneho, verejného a tretieho sektora.

Verejne dostupné údaje, takzvané Open Data, ktoré vo väčšine prípadov zhromažďuje štát, slúžia už dnes napríklad pri predpovedi počasia, navigácii prostredníctvom GPS, no na základe nich sa tvoria napr. aj rebríčky škôl. Mapa kriminality už funguje v susednom Česku a dokázala ovplyvniť i ceny nehnuteľností. „To všetko potvrdzuje fakt, že Open Data sú reálnym nástrojom na zvýšenie úrovne poskytovaných služieb. Rovnako kvalitne môže fungovať i na Slovensku. Práve výsledky prieskumu nám ukazujú oblasti, na ktoré sa oplatí sústrediť,“ hovorí Michal Klačan, výkonný riaditeľ spoločnosti DATALAN.

Bariéry v spracovaní dát
Hlavnou slabinou pri využití Open Data v slovenských podmienkach je nízky počet prístupných datasetov, ktoré môžu firmy pri vývoji služieb koncovým klientom využiť. Kým napríklad v USA doteraz zverejnili viac ako 80-tisíc datasetov, v Británii takmer 17-tisíc datasetov, na Slovensku to bolo iba 205 datasetov.

Podľa účastníkov prieskumu medzi tri najväčšie bariéry pri využívaní dát v strategických rozhodnutiach v spoločnostiach patrí roztrúsenosť dát a náročnosť ich zberu a analýzy (56 %), nedostatok kvalifikovaných pracovníkov schopných analyzovať dáta (33 %) a dlhý čas potrebný na analýzu veľkého objemu dát (27 %) . Problémom sú aj komplikované firemné procesy či veľké množstvo neštruktúrovaných dát, ktoré nie je možné spracovať.

Podobné problémy ale vnímajú aj odborníci v zahraničí, a to i v krajinách, ktoré sú v otváraní dát progresívnejšie ako Slovensko. Podľa štúdie Open Data Index, ktorý v závere minulého roka publikovala nadácia Open Knowledge Foundation, stále nie sú dostupné všetky datasety verejnej správy v otvorenej a spracovateľnej forme. A to bez ohľadu na to, či sú určené obyvateľstvu alebo podnikateľskému sektoru. Napríklad, vyše polovica kľúčových datasetov, ktorými krajiny z top 20 miest rebríčka disponujú, takto zverejnená nebola.

Kľúčovú úlohu štátu pri podpore Open data konceptu potvrdili aj respondenti prieskumu. Najviac ich totiž zaujímajú pripravované projekty vlády.

Potvrdzuje sa tak fakt, že Open Data prinášajú nielen lepšie služby, ale aj príležitosť pre firmy na rozvoj ich biznisu. „Open data sú tak oblasťou, z ktorej dokážu profitovať všetci. Občania a štát v podobe lepších služieb, firmy zas v oblasti nových biznis príležitostí. Preto by bolo chybou odsúvať rozvoj Open Data na vedľajšiu koľaj,“ uzatvára Michal Klačan.

Typy otvorených dát, ktoré by pomohli spoločnostiam v biznise (vybrané príklady):
– Možnosti finančnej podpory z fondov EÚ a dotácie pre moje podnikanie
– Konsolidované informácie o podnikateľských subjektoch
– Platobná schopnosť klienta
– Štatistika priestupkov, nehôd a pokút po okresoch a mestách/obciach
– Mapové dátové sady všetkých oblastí – základné, geologické, povodňové, katastrálne, priestorové údaje (parcely, nehnuteľnosti)
– Referencie na firmy, zúčastňujúce sa verejných obstarávaní
– Aktuálne rozhodnutia, napr. stavebný zákon, územné plány
– Register adries FO a PO, daňové registre FO a PO

O spoločnosti DATALAN, a. s.
Spoločnosť DATALAN pôsobí na slovenskom trhu od roku 1990 a v súčasnosti je popredným poskytovateľom informačných technológií na Slovensku a v okolitých krajinách. Dôkazom toho je ocenenie IT firma roka, 3. miesto v kategórii Firma roka TREND TOP 2010 a najvýznamnejšie partnerské ocenenia medzinárodných IT spoločností. Hlavnými oblasťami pôsobenia spoločnosti DATALAN sú infokomunikácie, softvér, outsourcing a cloud. Vďaka skúsenému tímu odborníkov, ktorí sú držiteľmi viac než 600 platných odborných certifikátov, spoločnosť úspešne zrealizovala mnohé rozsiahle projekty v oblasti správy dokumentov a informácií, riadenia procesov a spolupráce, optimalizácie IT infraštruktúry, outsourcingu IT a dodávok hardvéru. Prioritou spoločnosti DATALAN je zodpovedné podnikanie a kvalita poskytovaných riešení a služieb, čo potvrdzujú aj európske certifikáty manažérstva kvality ISO 9001:2008, ISO 14001:2004, OHSAS 18001:2007 a ISO/IEC 27001:2005.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

ax

K téme

Saxo Bank opäť šokuje svojimi predpoveďami. Hovorí o konci cesty Rodina z Moravy výrazne znížila náklady na energie aj vďaka expandovanému polystyrénu

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Podnikové info

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.