Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
16. decembra 2013 PR správyFinancie od PRservis.skSITA Diskusia()

Podľa Kassaya ekonomická diplomacia napomáha rastu exportu

BRATISLAVA 16. decembra – Postavenie a úlohy ekonomickej diplomacie sú formulované v dokumentoch vlády SR. Je ideálne, ak sa v podnikaní presadzovaním najnovších znalosti do produkčných procesov dosiahnu excelentné výsledky, predovšetkým rast exportu a zároveň sa tieto skúsenosti stávajú intelektuálnym potenciálom pre ďalší rozvoj.

V tom zmysle možno nazerať na podnik I.D.C. Holding, a.s. Rast exportu je mimoriadny napr. rast predaja v roku 2011 bol v objeme 25 692 ton, o rok neskoršie 27 485 ton a za prvých desať mesiacov tohto roku je to už 30 144 ton. Ťažisko exportu je na krajinách V4. Napríklad do ČR sa vyexportuje 30,9% z celkovej produkcie a do Poľska 27,4%. Ale pribúdajú aj atraktívni odberatelia ako sú Jemen, Irak, Kuvajt a ďalšie. Vzhľadom na enormný nárast exportu sa v IDC pracuje na štyri zmeny. To je aj dôvod, prečo sa v tomto období vedenie podniku a akcionári odhodlali na investíciu vyše 55 mil. euro. Len nedávno za účasti predstaviteľa vlády SR a reprezentantov Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka položili základný kameň areálu Integrovaných závodov I.D.C. Holding, a.s. v Seredi.

Nebývalý úspech aj zásluhou ekonomickej diplomacie
Excelentné výsledky, ktoré nadnárodná korporácia I.D.C. Holding, a.s., dosiahla, je výsledkom súladu rozhodovania vrcholového manažmentu a vedecko-technických aplikácií v riadení a produkčných procesov. Premyslená stratégia podnikania a každoročný investičný vklad presahujúci desiatky miliónov euro sa prejavili hlbším prienikom na globálne trhy, kde IDC je v mnohých produktoch v líderskej pozícii.

Tak vysokému exportu určite napomáha aj ekonomická diplomacia, ktorú v spolupráci s MZVaEZ presadzuje podnikateľ a vedec profesor Štefan Kassay. Nielenže sa nové znalosti uplatňujú v IDC, ale prostredníctvom odborných publikácií a ich prezentáciami v zahraničí sa šíri dobré meno SR. V zmysle slov štátneho tajomníka SR Petra Buriana: „Naším záujmom je naďalej zintenzívňovať reálnu spoluprácu s podnikateľskou sférou,“ konštatoval na nedávnom stretnutí predstaviteľov vlády s najväčšími exportérmi na Slovensku. Táto spolupráca je už viacročná.

Šírenie dobrého mrena Slovenskej republiky v zahraničí
Súčasťou spoločného snaženia s MZVaEZ je šírenie dobrého mena Slovenska v zahraničí rozvojom exportnej politiky súčasne prezentáciami produktov IDC a odbornou spisbou profesora Štefana Kassaya, ktorý je predsedom dozornej rady I.D.C. Holding, a.s a zároveň je aktívnym členom Európskej akadémie vied a umení v Salzburgu. Pod gesciou tejto významnej inštitúcie šíri dobré meno SR vydávaním pentalógie v piatich jazykoch a ich šírením v v krajinách, kde má SR svoje zastúpenia. Mimoriadny úspech sa dosiahol v Chorvátsku, Poľsku a Bulharsku „Cez pentalógiu Podnik a podnikanie odovzdávam poznatky a praktické skúsenosti zahraničným študentom, profesorom a aj podnikateľom,“ povedal vedec a podnikateľ Štefan Kassay. Nepíše však len o najnovších teoretických poznatkoch, vysvetľuje a dopĺňa ich cez konkrétne prípadové štúdie. Autor je zároveň vedec a podnikateľ, ktorý získané vedomosti aplikuje do praxe slovenského holdingu. Nadobudnuté skúsenosti zachytáva na stránkach odbornej spisby, ktorá

je predmetom ekonomickej diplomacie.

Ekonomická diplomacia v podaní Štefana Kassaya
V tomto roku úspešne prezentoval svoje publikácie v Sofii, Krakowe, na pôde zahraničných veľvyslanectiev v SR a tiež u rezortných ministrov. Spoločne absolvoval cez desať stretnutí v rámci ekonomickej diplomacie. „Prezentácií v zahraničí sa zúčastnili študenti, podnikatelia a odborná verejnosť. Po nich nasledovali diskusie. Mnohí sa ma pýtali na konkrétne otázky, ktoré ich zaujímali z oblasti ich vlastného podnikania,“ hovorí profesor Štefan Kassay. V diskusii sa však mnohí obracali na slovenského podnikateľa s otázkami o zmysle podnikania a vôbec udržateľnosti sveta.

Prezentáciu pentalógie v Krakove garantoval Vasil Grivna, mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec SR v Poľsku. Jeho vystúpenie vyvolalo kladnú odozvu rektora Jagelovskej univerzity, profesorov, zástupcov priemyslu a obchodu a študentov ekonomického zamerania

Ohlasy na ekonomickú misiu
Mnohí profesori významných zahraničných univerzít prejavili záujem, aby slovenský vedec a podnikateľ Štefan Kassay prednášal na ich univerzite. Prekvapil však veľký záujme o publikácie, ktoré sú dnes už v univerzitných knižniciach. Pridanou hodnotou ekonomickej misie je však aj niečo iné. „Cez Podnik a podnikanie dávam nahliadnuť do „kuchyne“ IDC. Čitatelia sa oboznamujú nielen s odbornou problematikou, ale aj s našimi kvalitnými výrobkami,“ zhodnotil Štefan Kassay.

Pokrok v nazeraní na znalostné podnikanie
Je dôležité, aby podpora vlády SR a aktivity MZVaEZ nachádzali odozvu aj v akceptovaní myšlienok integrácie vedy a podnikania. Ešte stále sa stretávame s tým, že veda je pre vedu a podnikanie je vlastne iba obchodovanie. Excelentným predstaviteľom v našich slovenských podmienkach je akademik európskeho formátu, Štefan Kassay, rúcajúci predstavy rozvoja zaškatuľkované do jednotlivých odborov. „V tomto smere nachádzam podporu vlády SR i rezortných ministrov a štátneho tajomníka MZVaEZ Petra Buriana,“ hovorí Štefan Kassay. Vyjadruje sa jednoznačne, aj keď týmto spôsobom si mnohých znepriatelí: „Je potrebné integrovať vedu a prax. Dôkazom toho, čo presadzuje aj MZVaEZ a vôbec vládny program, sú výsledky IDC Holding, a.s. A ešte jedna dôležitá vec. Ak chce podnik prosperovať, a nepodliehať krízam, musí sa starať o ľudí, o svojich zamestnancov, vytvárať podmienky pre zvyšovanie kultúry života a ich odborný rast. Teda neustále sa vzdelávať, učiť sa novým metódam práce, ktoré vedú k rast

u produktivity. A to na úrovni stredného a vysokého školstva a tiež na úrovni podnikovej podľa toho, čo podnik potrebuje. V I.D.C. Holding, a.s., si na tom zakladáme. Naše výsledky sú excelentné a sú výrečným potvrdením, že aplikovaná veda prináša nebývalé výsledky v praxi a prosperitu podnikov. O dosiahnutie toho presvedčenia ešte bude potrebné veľa urobiť. Vynasnažím sa, pokiaľ ide o môj prínos, urobiť maximum aj v budúcom roku,“ povedal na záver vedec a podnikateľ Štefan Kassay.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

ax

K téme

Huawei reaguje na novú dohodu nemeckej vlády s telekomunikačnými operátormi: Čo sa skutočne mení? Daňová odborníčka Grant Thornton: Ak má štát efektívnejšie vyberať dane, musí viac pracovať s dátami a cieliť na problematické firmy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Financie

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.