Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
17. septembra 2015 PR správyPodnikové info od PRservis.skSITA Diskusia()

Počet výživových doplnkov na trhu stále stúpa

BRATISLAVA 17. septembra – K slovenským spotrebiteľom sa každý rok dostáva čoraz viac nových výživových doplnkov (VD). Vyplýva to z údajov, ktoré spracovala Asociácia dodávateľov liekov a zdravotníckych pomôcok (ADL) v spolupráci s Úradom verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR). V roku 2014 bolo uvedených na trh 2511 výživových doplnkov a len za prvých 6 mesiacov tohto roku pribudlo ďalších 1317.

Výživové doplnky sú potraviny určené na doplnenie prirodzenej stravy. Na rozdiel od liekov sa na nich nevzťahuje zákon o lieku (pozn. zákon č. 362/2011 Z.z. o liekoch a zdravotníckych pomôckach), ale zákon o potravinách (pozn.: právny predpis č. 152/1995 Z.z .o potravinách).VD sú koncentrovanými zdrojmi živín ( vitamíny, minerálne látky, prípadne iné látky s výživovým alebo fyziologickým účinkom) používaných jednotlivo alebo v kombinácii.

Slováci si výživové doplnky mimoriadne obľúbili, o čom svedčí štatistika ÚVZ SR za posledných 5 rokov. Priemerný počet nových, notifikovaných výživových doplnkov, ktoré si našli cestu k spotrebiteľom sa v sledovanom období pohyboval okolo 2000 výživových doplnkov ročne. Zo strany výrobcov bol zaznamenaný vysoký záujem o umiestňovanie VD s obsahom rastlinných zložiek. Tesne nasledujú doplnky obsahujúce, ako účinné látky, rôzne vitamíny a minerálne látky určené na dopĺňanie chýbajúcich živín v tele, ale aj ďalšie prípravky s účinnými látkami, ako sú omega 3 mastné kyseliny.

Výrobcovia sa musia vysporiadať s legislatívnou lavínou zmien v označovaní výrobkov.
Od roku 2007 museli výrobcovia výživových doplnkov akceptovať viacero európskych nariadení, ktoré podstatne sprísnili označovanie ich produktov. „Výrobcovia si musia dávať pozor napr. na uvádzanie množstva živín a látok v podobe číselnej hodnoty, rovnako prídavných látok, nesmú chýbať informácie o dávkovaní a v rámci procesu notifikácie musíme predložiť Úradu verejného zdravotníctva, napríklad i návrh etikety. Všetky výživové či zdravotné tvrdenia, ktoré si možete prečítať na obale daného prípravku musia byť v súlade s platnou legislatívou, spresňuje PharmDr. Iveta Kelová, prezidentka ADL.

Lavína zmien v označovaní produktov je otvorený proces. Výrobcovia musia byť neustále v strehu. Každý výrobca z celého sveta môže priebežne žiadať napríklad o schválenie vlastných zdravotných tvrdení, ktoré chce na jednotlivých produktoch uvádzať. Svoju žiadosť však musí podložiť rozsiahlou dokumentáciou, ktorú preloženú do angličtiny následne posudzuje a schvaľuje Európsky úrad pre bezpečnosť potravín. V prípade akceptácie u jedného výrobcu sa prenáša zodpovednosť za dodržanie uvádzania schváleného zdravotného tvrdenia na všetkých výrobcov s podobnými produktmi. Na základe údajov ÚVZ SR, približne 5 až 10% výživových doplnkov nespĺňa ročne kritéria pre uvedenie na trh. ÚVZ SR a regionálne úrady verejného zdravotníctva vykonávajúce štátny zdravotný dozor každoročne realizujú množstvo kontrol výživových doplnkov. Len v minulom roku ich bolo viac než 4000. Asociácia dodávateľov liekov a zdravotníckych pomôcok v tejto súvislosti poskytuje právnu podporu a kontinuálne vzdelávanie pre svojich členov i nečlenov prostredníctvom rôznych seminárov a workshopov na túto tému.„

Nepredpokladáme, že v najbližšom období dôjde k poklesu záujmu o výživové doplnky. Našou prioritou je, aby sme prostredníctvom členov Asociácie naďalej garantovali vstup kvalitných VD, ktoré budú v prospech ľudí a pomôžu im upevniť ich zdravie“ uzatvára prezidentka ADL.

Prehľad vývoja notifikácie výživových doplnkov za roky 2010 – 2015

Rok / Počet VD
2010 – 1983
2011 – 1821
2012 – 2025
2013 – 2109
2014 – 2511
2015  rok: – 1317

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

ax

K téme

dm a jej zákazníci podporili vznik 15 vzdelávacích centier pre marginalizované skupiny Je tu! Vyladený hotelový systém – od Slovákov a pre každú recepciu

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Podnikové info

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.