Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
3. júla 2017 PR správyOstatné od PRservis.skSITA Diskusia()

Otvorený list baníckych odborárov primátorke mesta Prievidza

PRIEVIDZA 3. júla 2017 – Vystupovanie primátorky Prievidze Kataríny Macháčkovej proti baníkom už dlhší čas poburuje početnú banícku obec. Baníkov, ich rodiny, ale aj ľudí, ktorí v baníctve nepracujú, ale žijú v regióne hornej Nitry. Naplno si totiž uvedomujú dôsledky, ktoré by pocítili, ak by Hornonitrianske bane Prievidza (HBP), zamestnávajúce 4000 ľudí, skončili.

Jozef Talian, predseda Základnej organizácie Odborového zväzu pracovníkov baní, geológie a naftového priemyslu SR pri HBP, a.s. a HBz, a.s. v mene baníckej odborovej organizácie poslal primátorke mesta Prievidza K. Macháčkovej otvorený list, v ktorom sa uvádza:

,,Odborová organizácia pri HBP, a.s. a HB zamestnanecká a.s., ako zástupca zamestnancov, s obavami a rozhorčením sleduje dlhodobú snahu o diskreditáciu a očierňovanie našej spoločnosti v očiach širokej verejnosti, čo nám nie je ľahostajné. Neprispieva to k pracovnej pohode našich zamestnancov a vyvoláva to obavy o ich bezprostrednú budúcnosť.

V Hornonitrianskych baniach pracuje cca 4000 zamestnancov, čo my odborári vnímame ako 4000 zástupcov rodín s pravidelným príjmom a sociálnym zabezpečením. K neistote v radoch baníckej obce prispieva aj Vaša snaha pani primátorka hovoriť za baníkov vystúpeniami v médiách. Pýtame sa, za ktorých baníkov hovoríte, keď Vaše vnímanie a vystúpenia sa diametrálne líšia od pohľadu nás baníkov. Myslíme si, že sledujete len Vaše politické záujmy a osudy baníkov sú iba zásterka. Keby to tak nebolo a mali by ste eminentný záujem o riešenie budúcnosti baníkov na hornej Nitre, nič Vám nestálo v ceste zvolať okrúhly stôl za účasti Vás, zamestnávateľa, odborov, kde by sa problematika otvorene prebrala, prediskutovala, hľadali sa spoločné riešenia a určite by to malo väčší význam ako Vaše mediálne vystúpenia so šírením poloprávd a dezinformácií, ktoré baníkom škodia.

Vážená pani primátorka, ste poslankyňou NR SR a mne, ani mojim kolegom, nie je známe, respektíve neevidujeme Vaše vystúpenie v NR SR, ktoré by hľadalo a riešilo sociálne postavenie baníkov v prípade útlmového programu, ku ktorému Vašimi odbornými vystúpeniami spejeme. Vaše reči o alternatíve zamestnania baníkov sú iba prázdne slová bez konkrétnych riešení. Áno, rok 2030 sa blíži a všetci, čo nám na osude baníctva na Slovensku záleží, sa k tomu musíme zodpovedne postaviť. Cesta, ktorú ste zvolili Vy pani primátorka, je podľa nášho názoru nesprávna a vzbudzuje obavy našich zamestnancov o prácu. Ak chcete pani primátorka baníctvu na hornej Nitre pomôcť, tak zmysluplne pomáhajte, ale neškoďte baníckym rodinám a neuvádzajte ich do neistoty.“

K téme

TAURIS potvrdil svoje líderstvo. Na Danubius Gastro získal najviac ocenení Duálna Akadémia otvorila nové Tréningové centrum, ktoré je jedinečné v strednej Európe

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ostatné

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.