Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Faeg.jpg
SNG
28. februára 2018 PR správyKultúraUmenie od PRservis.skSITA Diskusia()

Osmičky

BRATISLAVA 28. februára 2018

Slovenská národná galéria, Esterházyho palác, átrium
Námestie Ľudovíta Štúra 4, Bratislava

Trvanie výstavy: 28. február – 31. december 2018

Otvorenie výstavy: 27. február 2018 o 17.00

Kurátorky: Katarína Bajcurová, Petra Hanáková, Alexandra Kusá

Grafický dizajn: Pavlína Morháčová, Braňo Matis

Výstavný projekt je netradične navrhnutý do átria Esterházyho paláca ako séria malých výstav k osmičkovým výročiam: vo februári nástenku k výročiu 1948 (komunistický obrat) zavesí Alexandra Kusá, v auguste k výročiu 1968 (vstup vojsk VZ) Petra Hanáková a nakoniec, v októbri k výročiu 1918 (vznik ČSR) Katarína Bajcurová. Prvá nástenka bude zavesená do 31. júla.

„Osmičkové nástenky“ sú viacvrstvovou výstavou umenia, projektom, ktorý sa okrem historických tém zaoberá aj teoretickými otázkami spojenými s kurátorstvom, typológiou výstav, kultúrnou politikou a diváckymi očakávaniami. Autorky idey projektu Katarína Bajcurová a Petra Hanáková projekt koncipovali aj ako nenápadný štuchanec do čias, keď boli mnohé múzeá iba profesionálne sa tváriacimi nástenkami politických výročí.

Základom výstavy je dlhá, tri metre vysoká stena – „galerijná nástenka“, na ktorej sa budú v časovom slede výročí striedať obrazové koláže. Výsledkom bude akýsi draft či materializovaný PINTEREST, ktorý bude aj pripomienkou socialistického „nástenkárstva“. Koláže budú pozostávať z výtvarného materiálu rôznej povahy (obrazy, fotografie, dokumenty) primárne zo zbierok SNG. Výsledný layout, konflikt diel vedľa seba, ich juxtapozícia bude prehovárať o povahe a vnútorných konfliktoch tej-ktorej udalosti.

Projekt násteniek je ďalšou z výstav, ktoré reflektujú a komentujú našu disciplínu a tematizujú svojbytnosť umeleckohistorického bádania. Dejiny umenia nie sú identické so sociálnymi a politickými dejinami, aj keď sú s nimi neoddeliteľne spojené. Prax do roku 1989 však vypovedala o inom a dodnes na jej sedimenty narážame, keď nás verejnosť či moc vyzýva, aby sme ich ilustrovali. V tomto zmysle sú nástenky emancipačným projektom: na strane jednej sú príkladom tejto spojitosti, ale zároveň aj poukázaním na jedinečnosť a potenciál umeleckohistorického materiálu, pretože ich obsah nie je ilustráciou historickej udalosti, ale reflektuje príbeh dejín umenia.

Súčasťou projektu bude aj nástenka venovaná 70. výročiu vzniku Slovenskej národnej galérie, ktorá bude využívať druhú stranu panelu a bude v átriu „zavesená“ od mája.

Osmičky sú navrhnuté v rámci medzinárodného projektu MADE IN CZECHOSLOVAKIA organizovaného Moravskou galériou v Brne v spolupráci so Slovenskou národnou galériou.

Katarína Bajcurová, Petra Hanáková, Alexandra Kusá
kurátorky

Február 1948 | Teď když máme, co jsme chtěli

Kurátorka: Alexandra Kusá

Prvé výročie je už z princípu sporné – aj keď v socialistickej minulosti bol Február 1948 najčastejšie pripomínanou pamätnou udalosťou, ku ktorej každá škola, úrad, verejné miesto pripravili oslavnú nástenku. To je jeden z dôvodov, prečo sme ho zaradili do nášho výberu. Dnes je výročie vnímané skôr negatívne a nepatrí medzi všeobecne oslavované sviatky. Táto kontroverznosť sa pre nás stala východiskom, rozhodli sme sa pre didaktický prístup a na nástenke chceme vysvetliť zmenu, ktorú rok 1948 priniesol do výtvarného umenia. Na základe jedného diela a jeho kontextu objasniť mechanizmus umenia socialistického realizmu.

„Februárová“ nástenka potrvá do 31. júla 2018.

Informácie o sprievodných programoch budú zverejnené v programových bulletinoch a na www.sng.sk

Vstup na výstavy v Bratislave je aj v roku 2018 voľný!

Screenshot_545.jpg
SNG

K téme

Michel Houellebecq FINISÁŽ: Autorská prehliadka výstavy ŠTEFAN PAPČO: Psycho-vertical

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Umenie

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.