Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
20. júna 2013 PR správyOstatné od PRservis.skSITA Diskusia()

Oslávte letný slnovrat Midsommar spolu s IKEA

BRATISLAVA 20. júna – Zima je vo Švédsku dlhá a občas sa zdá, že nikdy neskončí. Preto s prvými slnečnými lúčmi a prebúdzajúcou sa prírodou prichádza aj čas na oslavu letného slnovratu. Už v dávnej minulosti oslavovali tento sviatok mnohé kultúry, no obzvlášť Švédi vzdávajú hold najdlhšiemu dňu roka s veľkým nadšením.

Oslava letného slnovratu má vo Švédsku veľmi silnú tradíciu, je takmer rovnocenná s oslavami Vianoc. Je národným sviatkom, kedy sa rodiny a priatelia stretávajú a užívajú si spoločné chvíle tancovaním, spievaním, súťažením a príjemným stolovaním. Letný slnovrat sa oslavuje v piatok, najbližší víkend pred 24. júnom. Tento rok sa bude oslavovať 21. júna.

Kľúčovou tradíciou je stavanie dreveného stĺpa ozdobeného kvetmi a brezovými listami. Z kvetov a listov si tiež ľudia vyrábajú vence. S vencami na hlavách, ruka v ruke, tancujú a spievajú okolo postaveného stĺpa. Každý sviatok sa môže popýšiť typickou kulinárskou klasikou a ani oslava letného slnovratu nie je výnimkou. Medzi povinné pochúťky patria čerstvé švédske jahody, varené nové zemiaky s kôprom a kyslou smotanou. Jednou z lahodných pochúťok, ktoré nesmú na stole v žiadnom prípade chýbať sú slede. K tomu sa podáva bazová alebo rebarborová šťava a šnapsy každého druhu.

Pravú švédsku atmosféru môžete zažiť aj na Slovensku – v obchodnom dome IKEA, kde na vás 21. júna čaká pestrý program, hudba, súťaže, ochutnávky švédskych špecialít či Losíkove dielne. Viac informácií o programe nájdete tu: www.IKEA.sk/bratislava .

Midsommarovský Smörgåsbord (švédsky stôl) si ale môžete pripraviť aj doma. Všetky potrebné suroviny nájdete v IKEA v obchodíku so švédskymi špecialitami. Pod názvom Sill sú to kúsky nakladaného sleďa v rôznych nálevoch. Servíruje sa k nemu chutný chrumkavý chlebík alebo knäckebröd. A aj keď mäsové guľôčky nepatria medzi typicky „midsommarovské“ jedlá, priložte ich zopár na slávnostný stôl pre tých hostí, ktorí nebudú mať práve chuť na slede.

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk.

K téme

Oslávte svoj obľúbený sviatok s účinnými pomocníkmi Aktívny začiatok roka v štýlovom športovom oblečení

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ostatné

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.