Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
6. apríla 2018 SprávySlovensko od PRservis.skSITA Diskusia()

Obvinenia Kúpeľov Bojnice sa opakovane ukázali ako nepravdivé a zavádzajúce

PRIEVIDZA 6. apríla 2018 – Protimonopolný úrad Slovenskej republiky ukončil prešetrovanie voči Hornonitrianskym baniam Prievidza  (HBP) z dôvodu možného zneužívania dominantného postavenia na trhu.  Úrad uzavrel, že „hospodárske výsledky HBP neindikujú existenciu neprimerane vysokých marží“ a neexistujú indície o neprimerane vysokých cenách.

Úrad tak nedal „za pravdu“ Kúpeľom Bojnice, ktoré podnet na prešetrovanie podali v júli 2017. 

Kúpele Bojnice v podanom podnete vyslovili podozrenia, že HBP „málo výhrevné uhlie predávajú za premrštené ceny“. Ich argumenty sa ukázali ako nepodložené, ekonomicky nezmyselné a nevychádzajúce z reality nákladovosti HBP.

Úrad konštatoval, že skutočnosť, že ceny, za ktoré HBP predávajú uhlie do Slovenských elektrárni sú primerané. Je potvrdená tým, že ceny odobruje Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) ako oprávnený náklad Slovenských elektrární. Úrad tak plne odmietol argumentáciu Kúpeľov Bojnice, „že náklady na nákup uhlia od spoločnosti HBP sa preplácajú spoločnosti SE v plnej výške, bez akéhokoľvek zásahu zo strany Úradu pre reguláciu sieťových odvetví  (ÚRSO).“ 

Ako zavádzajúce sa ukázali aj tvrdenia Kúpeľov Bojnice, že uhlie z HBP je predražené oproti uhliu ťaženému v okolitých krajinách. V podaní Kúpeľov Bojnice sa uvádza, „že cena uhlia predávaného spoločnosťou HBP spoločnosti Slovenské elektrárne výrazne prevyšuje priemery v okolitých krajinách, cca 200%.“ Úrad jednoznačne odmietol argumentáciu o jednoduchom porovnávaní cien uhlia ťaženého hlbinne, ako je tomu v HBP, s povrchovou ťažbou. Uviedol, že rozdiely v cene zodpovedajú rozdielom v nákladovosti medzi hlbinnou a povrchovou ťažbou uhlia, a teda nedokazujú, že by HBP účtovali neprimeranú cenu.

Tvrdenia Kúpeľov Bojnice o zneužívaní dominantného postavenia spoločnosťou Hornonitrianske bane Prievidza vysokou cenou a o účtovaní neprimeranej marže, sa tak v rámci prešetrovania, vedeného úradom ukázali ako nepodložené.

Hornonitrianske bane Prievidza  plne rešpektujú a konajú v súlade s právnou úpravou, ako aj pravidlami ochrany hospodárskej súťaže. Potvrdzuje to aj ukončené prešetrovanie zo strany PMÚ SR.

K téme

Uzatváranie baní v súlade s harmonogramom Úprimné poďakovanie od banskej spoločnosti

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.