Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
2. októbra 2013 PR správyOstatné od PRservis.skSITA Diskusia()

O fotovoltické elektrárne je stále záujem

BRATISLAVA 2. októbra – Ako príklad záujmu o výrobu elektrickej energie z alternatívnych zdrojov energie poslúži príklad z Českej republiky. Podľa slov Davida Víteka, generálneho riaditeľa spoločnosti NWT a.s. je v súčasnosti v prevádzke 23 000 fotovoltických elektrární. Z tohto počtu je drvivá väčšina zapojená v režime vlastnej spotreby rodinného domu, firmy alebo továrne. Veľkých fotovoltických elektrární je v Českej republike len cca 550 (teda ani nie 2,5% celkového počtu). Väčšina týchto projektov bola pripojená v roku 2009 a 2010. Rok 2012 a súčasný rok sa nesú v znamení stavby malých FVE do 30 kWp (cca 120 panelov) na rodinných domoch a na firemných budovách, práve s režimom vlastnej spotreby. „V minulom roku sme práve takýchto elektrární postavili niekoľko stoviek a podobný záujem evidujeme aj v tomto roku. Pre investorov je to spôsob, ako ušetriť na spotrebe energie“, povedal David Vítek. Ako dodáva rovnaká situácia je aj na Slovensku.

Nižšia cena technológií
V posledných rokoch tak isto výrazne klesla podpora pre novo pripojené zdroje. Zatiaľ čo v roku 2011 predstavovala výkupná cena pre nové FVE cca 0,43 Eur na každú vyrobenú kWh, tak do konca tohto roka to je už „len“ 0,119 Eur. Súčastne s poklesom podpory sa tak isto znížili ceny technológií. Preto aj napriek výraznému poklesu podpory zostáva fotovoltika do konca roka 2013 naďalej zaujímavou investičnou príležitosťou. „Nie je to investícia, kedy sa vložené peniaze v priebehu 20 rokov vrátia štvornásobne, ale nástrojom pre úsporu. Je tak žiadúce, aby investor maximum energie spotreboval okamžite v objekte“. Uvádza Jakub Mráček, riaditeľ divízie Energo spoločnosti

Správna veľkosť
Možností ako využiť vyrobenú energiu je v súčasnej dobe mnoho a ďalšie možnosti čakajú len na nižšiu cenu technológie. Kľúčovým je dimenzovať elektráreň tak, aby bola teoreticky schopná pokryť veľkú časť spotrebovanej energie v objekte v priebehu celého roka. Naopak zas nemá príliš zmysel stavať elektráreň s vysokým výkonom, ktorá vyrobí za rok napr. 20 000 kWh na objekt a kde je ročná spotreba 2 000 kWh. Konkrétny návrh fotovolatickej elektrárne môže odborník previesť na základe faktúry za elektrinu a základných údajov o objekte a priebehu spotreby elektrickej energie. „V prípade zákazníkov, ktorí nemajú s obnoviteľnými zdrojmi žiadne skúsenosti sme k dispozícii od začiatku projektu – od zhodnotenia investície až po prvú faktúru za vyrobenú energiu. Dodávka je na kľúč, investora prevedieme všetkými úskaliami slovenskej byrokracie“, hovorí David Vítek.

Príjem ako bonus
Dá sa povedať, že domácnosť ktorá kúri elektrinou a má spotrebu okolo 20 000 kWh ročne, prispieva na distribúciu energie a regulované položky (OZE) čiastkou najmenej 2 000 Eur. V prípade firiem so spotrebou stoviek tisíc kWh mesačne je to čiastka v rade desaťtisícov Eur. Prečo časť týchto peňazí neušetriť? „Mnohí naši zákazníci boli príjemne prekvapení, že okrem samotných výkupných cien, ktoré im chodia na bankový účet, sa im ešte výrazne znížila spotreba energie“, uvádza Jakub Mráček.

Ukladanie prebytočnej energie
Ďalšou oblasťou o ktorej sa v prípade úvahy o fotovoltike vyplatí premýšľať je akumulácia prebytočnej energie. Najjednoduchšia dostupná akumulácia je do vody – investícia do väčšieho bojlera alebo akumulačnej nádoby nie je tak vysoká a existujú zaujímavé produkty za pár desiatok eur, ktoré dokážu prebytočnú energiu presmerovať do práve takejto akumulácie. V budúcnosti bude každý prevádzkovateľ malej FVE na rodinnom dome alebo firme premýšľať o akumulácii do batérií. Technológia, ktorá umožňuje zariadenie „všetko v jednom“ (regulátor, nabíjačka, striedač, batérie) do elektroinštalácie domu a prebytky ukládať do batérií sú už na trhu. Zatiaľ za veľmi vysoké ceny. Hranica návratnosti je potom zároveň hranicou životnosti. Ekonomický zmysel tieto zariadenia zatiaľ nemajú. Je to však otázkou niekoľko málo rokov, kedy budú ceny priaznivejšie. Nakoniec panely s výkonom 250 W, ktoré dnes stoja 160 Eur, stáli nedávno viac než 600 Eur.

Čas sa kráti
Faktom zostáva, že v blízkej budúcnosti bude akákoľvek podpora pre fotovoltiku zastavená. Od roku 2014 sa budú môcť na Slovensku stavať elektrárne „iba“ s veľkosťou 30 kWp, na ktoré bude možné čerpať zníženú sadzbu výkupných cien vo výške 0,099 Eur za vyrobenú kWh. Do konca roka 2013 sú výkupné ceny na úrovni 0,119 Eur. Zároveň platí obmedzenie vo veľkosti elektrárne – je možné postaviť maximálne jednu elektráren s výkonom 30 kWp na jednej budove zapísanej v katastri nehnuteľností. V každom prípade platí to, že pokiaľ má investor voľné finančné prostriedky (napríklad v skončenom stavebnom sporení), je FVE jedna z najlepších možností, ako peniaze pre ďalšie zhodnotenie využiť. „Vzhľadom na komplikovaný proces pripojenia a momentálny mesiac október nie je čas sa dlho rozhodovať. V každom prípade je potrebné počítať na výstavbu elektrárne vrátane pripojenia najmenej osem týždňov“, hovorí Jakub Mráček.

NWT a.s., zelená linka 0800 555 560 www.fotovoltaika.cz

Ekonomika FVE v roku 2013
prevádzkové náklady sú vo výške cca 1-3% ročne
Model č. 1 – rodinný dom s nižšou spotrebou elektrickej energie (bežné spotrebiče, ohrev vody)
Ročná spotreba 5 000 kWh
Cena elektrickej energie 0,2 vrátane DPH
Ročný príspevok do NJF 0,003070 x 5 000 kWh = 15,35 
FVE s veľkosťou 5 kWp obstarávacia cena 9 800 vrátane DPH
Ročná výroba elektrickej energie 5000 kWh
Percento vlastnej spotreby 40 %
Zisk DOPLATOK 5000 x 0,07 = 350 
Zisk STRATY 60% x 5000 x 0,049 = 147 
Úspora na neodobranej energii 40% x 5000 x 0,2 = 400 
Súčet ročného zisku a úspory 897 
Návratnosť investície 11 – 12 rokov
Vnútorné výnosové percento 4,2 %

Model č. 2 – rodinný dom s vyššou spotrebou elektrickej energie (bežné spotrebiče, vykurovanie)
Ročná spotreba 20 000 kWh
Cena elektrickej energie 0,11 vrátane DPH
Ročný príspevok do NJF 0,003070 x 20 000 kWh = 61,4 
FVE s veľkosťou 15 kWp obstarávacia cena 21 600 vrátane DPH
Ročná výroba elektrickej energie 15 000 kWh
Percento vlastnej spotreby 70 %
Zisk DOPLATOK 15 000 x 0,07 = 1 050 
Zisk STRATY 30% x 15 000 x 0,049 = 220,5 
Úspora na neodobranej energii 70% x 15 000 x 0,11 = 1 150 
Súčet ročného zisku a úspory 2420,5 
Návratnosť investície 9 – 10 let
Vnútorné výnosové percento 7,3 %

Proces pripojenia výrobne elektriny malého výkonu na Slovensku
Prvý týždeň
žiadosť o pripojenie odoslaná miestnemu distribútorovi elektrickej energie
Druhý až štvrtý týždeň
výsledná dohoda na technickom riešení s dodávateľom FVE, príprava SoD
Štvrtý týždeň
podpis Zmluvy o pripojení s distribútorom
podpis Zmluvy o Dielo s dodávateľom
Štvrtý až dvanásty týždeň
projektová dokumentácia, výstavba Diela, prípadne kolaudácia
Dvanásty až šestnásty týždeň
pripojenie elektrárne do siete distribútora (tzv. Prvé paralelné pripojenie) získanie licencie na URSO
Tieto dva termíny sú podmienkou pre získanie výkupnej ceny roku 2013

PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

bx

K téme

Grantový program dm Školy na zelenú opäť poskytne školám financie na inštaláciu fotovoltických panelov Zelenú energiu si pýtajú aj investori, Slovensko ide jej rozvoj zastaviť

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ostatné

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.