Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
13. októbra 2017 PR správyOstatné od PRservis.skSITA Diskusia()

Nový Corgoň Chmelený špeciál vybrali Záhoráci

Bratislava, 26. októbra 2017 – Vo všetkých dobrých slovenských puboch a krčmách je dostupná limitovaná novinka Corgoň Chmelený špeciál. Kým na jar vyberali Nitrania, voľbu aktuálnej jesennej edície zase mali pod palcom krčmári a štamgasti zo Záhoria. Ich rozhodovanie bolo napínavé. Obe ponúkané alternatívy, ktoré zvažovali, boli obohatené chmeľmi s koreňmi v anglickej pivovarníckej tradícii. Zvíťaziť však mohol len jeden špeciál. Ten si môžu fanúšikovia kvalitného horkého piva konečne užívať tiež, ale len do vypredania zásob.

Pivná ochutnávka sa opäť uskutočnila v priestoroch profesionálnej degustačnej miestnosti pivovaru v Hurbanove pod vedením obchodného sládka spoločnosti HEINEKEN Slovensko Karola Franceho. „Technológovia použili na prípravu pivných špecialít dva druhy anglických chmeľov – Fuggles a Crystal,“ uvádza Karol France. Vzorky sa odlišujú nielen vôňou, farbou, či chuťou, ale aj procesom výroby.

„Fuggles je typický svojou chuťou a tiež zemitou a bylinnou arómou, v ktorej možno nájsť stopy po koreniach. Nepoužíva sa na bežné pivá, ale na špeciály je veľmi vhodný,“ vysvetľuje obchodný sládok. Chmele tohto typu sú jemnejšie. „Ich chmelenie totiž neprebehlo za studena, ako v prípade jarného špeciálu, ale pri varení. Spôsobuje to výraznejšie zmeny vône,“ pokračuje ďalej Karol France.

Krčmári a štamgasti po zodpovednom rozhodovaní napokon vybrali vzorku so zemitým a korenistejším chmeľom Fuggles, ktorý je menej aromatický ako Crystal. Podľa nich bolo toto pivo horkejšie a malo plnšie telo. „Týmto jesenným spodne kvaseným svetlým ležiakom so stupňovitosťou 12% značka Corgoň pokračuje v sérii limitovaných špeciálov a naďalej spestruje ponuku pre svojich verných zákazníkov. Deje sa tak ale s dôrazom na správnu horkosť, ktorú majú v obľube,“ hovorí brand manažér značky Peter Nikodem.

Majitelia prevádzok a ich štamgasti sa môžu tešiť na plnú, sladovú chuť s príjemným postupným otváraním horkosti a jej dlhotrvajúcim doznievaním: „Ide o silne chmeľové pivo so sladovými tónmi. Jeho farba je číra zlatistá s jantárovými odleskami, pričom pena je krémová a v čistom pohári efektne krúžkuje po stranách. Horkosť mu dodávajú práve skvelo vybrané a namiešané odrody chmeľov Fuggles a Aurora, ktorý je štandardne využívaný v pive značky Corgoň,“ dopĺňa Karol France.

Anglicko a ochutnávka jeho chmeľov

Víťaznú vzorku preferovali aj spolumajitelia Pohostinstva Rohožník Peter Habdák a Ján Ambra. „Toto pivo je chmeľovejšie a horkejšie. A vďaka tomu bude Fuggles pre našich štamgastov originálnym ozvláštnením ponuky. Chlapi u nás obľubujú klasický Corgoň, a k nemu mal z dvoch možností horkosťou bližšie Fuggles. Preto verím, že si na ňom naši hostia určite pochutia,“ formuloval ich spoločný postoj Ján Ambra.

Podľa Ivana Macenauera z pohostinstva u Templa v obci Šaštín-Stráže je jesenný špeciál výborný k sledovaniu športových zápasov: „Anglicko mám rád pre výborný futbal. Je len bonusom, že k sledovaniu futbalových zápasov anglickej ligy môžem zákazníkom odporučiť aj pivo inšpirované chmeľmi z tejto krajiny. Pre našich chlapov to bude niečo nové a výnimočné.“

Dlhoročný štamgast Ľuboš Poláček, ktorý sa ochutnávky a výberu špeciálu tiež zúčastnil, sa dlho nevedel rozhodnúť. Najskôr inklinoval k jemnejšiemu pivu s chmeľom Crystal, ktoré ohodnotil ako chutné a lahodné, napokon však bol spokojný s výberom víťazného zemitejšieho chmeľu Fuggles. „Odkedy som mal možnosť ochutnať jesenný Corgoň Chmelený špeciál, odvtedy som o ňom hovoril s chlapmi v našej krčme. Teraz si na ňom konečne môžeme pochutnávať spoločne,“ povedal Ľuboš Poláček.

Tradícia špeciálov, ktorú v posledných rokoch nastolila značka Corgoň teda počíta ďalší prírastok, v tomto roku už druhý. Fanúšikov si získal už jarný špeciál obohatený americkým chmeľom Chinook s jedinečnou citrusovo-korenistou živicovou arómou. Chlapi zo Záhoria sa z dvojice chmeľov pochádzajúcich z brehov európskej strany Atlantického oceánu teraz rozhodli pre Fuggles. Ich voľbu však budú môcť vychutnávať všetci na Slovensku, ktorých spája vášeň pre horkosť. Pozor, sudy sú už narazené, ale len do vypredania zásob.

Základné fakty o jesennom Corgoň Chmelenom špeciáli

Stupňovitosť 12%

Alkohol 4,5%

Farba 15,9 EBC

Horkosť 43,4 IBU

Za spoluprácu na výbere jesenného Corgoň Chmeleného špeciálu ďakujeme:

Jánovi Ambrovi,

Petrovi Habdákovi,

Ľubošovi Poláčekovi,

Ivanovi Macenauerovi.

K téme

Nová definícia efektívnosti: Spoločnosť Jungheinrich predstavuje nový model ETV 2i Mladí ľudia z centier pre deti a rodiny ukázali svoje nadanie v projekte Predveď svoj talent

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ostatné

SITA.sk

© Použitie akýchkoľvek materiálov z tejto stránky je dovolené bez obmedzení.